www.infoglobe.cz » ČR, Kersko – po stopách Slavností sněženek

ČR, Kersko – po stopách Slavností sněženek

Publikováno: 30.5.2019
Máte rádi film Slavnosti sněženek, jste fanoušky spisovatele Bohumila Hrabala nebo si jen chcete udělat hezkou procházku Polabím? Tak právě pro vás je určena tato stezka. Po cestě, která je lemovaná třinácti naučnými tabulemi, se dozvíte něco ze života spisovatele Bohumila Hrabala, o Slavnostech sněženek nebo o lese a životě v něm. Kersko se nachází ve středních Čechách asi 9 km od města Nymburk.

Vydat se sem můžete autem a zaparkovat u Hájenky nebo u hlavní silnice za obcí Velenka. Dostat se sem dá samozřejmě i autobusem.

Vyrážíme od legendární restaurace Hájenka, kde se odehrávalo mnoho filmových scén. Můžete si dát kančí se šípkovou i se zelím. O kousek dál doporučujeme navštívit Lesní ateliér Kuba, kde najdete keramickou dílnu, malou galerii pro autorské výstavy a prodejnu s výrobky z přírodních materiálů. Za tenisovými kurty narazíme na Svatojosefský minerální pramen. Vyhlouben byl v roce 1934, ale jeho dnešní podoba pochází z roku 1985, kdy byl navrtán do hloubky 81 m. Mezi místními se minerální vodě říká „Kerka“.

Hájenka

Za ním zahnete doleva z hlavní silnice, až dojdete na Slatinnou louku. Je to národní dřevěné kočkypřírodní památka, která je jedinou lokalitou v ČR, kde se vyskytuje lněnka bezlistenná a je jedním z tří míst výskytu mečíku bahenního. Poté dojdete k Hrabalově zastávce a dřevěným kočkám. Pan Hrabal byl obrovským milovníkem koček, kterým říkal kočenky, ve stáří ho cesta za nimi autobusem držela při životě. Kočky na něj čekaly na zastávce a doprovázely ho až do chaty, která je nedaleko. Pak přijdeme k domu, kde bydlel ve filmu Rudolf Hrušínský s manželkou a dcerou, které ho neustále sekýrovaly a pokřikovaly na něj dědku. Dcera pana France, který v domě bydlel, vzpomíná, že její otec půjčil panu Hrušínskému na natáčení svoje modráky, obnošený mastný klobouk a holiny. Během pěti minut vypadal jako její otec a nemohla je od sebe rozeznat. Takový to byl fenomenální herec.

Hrabalova chata   dům pana France

Dalším zastavením bude menhir nedaleko Labe a poté už se budete pomalu stáčet zpět k Hájence. Po cestě ještě můžete zabočit k borovici Krásná Pepina nebo pokračovat ke Kerským rybníčkům, kde se vyskytuje jedna z nejvýznamnějších populací Čolka velkého ve středních Čechách, až do obce Třebestovice.

Lesní ateliér Kuba   Svatojosefský pramen

Cesta vede po rovině, není náročná, zvládnou ji i děti a důchodci. Je lemovaná borovicemi a dýchne na vás typická polabská atmosféra. Po cestě se můžete najíst a osvěžit v restauraci U Pramene, která se nachází u Svatojosefského pramene. Poté už možnost občerstvení nebude, proto doporučuji svačinu s sebou.

GPS: 50°09'15.7"N 14°54'34.2"E

 

Text a foto: Filip DyršmídDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček - VIDEO
Publikováno: 20.5.2014
Důvodů proč navštívit Poděbrady, starobylé město ležící na Labi, je mnoho. Jedním z nich jsou zajisté poděbradské lázně specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí.

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svatovítské katedrály – VIDEO
Publikováno: 20.11.2018
V Česku najdete jen málo katedrál, které mohou svou krásou konkurovat té pražské. Gotický chrám svaté Barbory je jedním z nich, okolnosti vzniku jsou navíc naprosto unikátní. Pojďme se do katedrály nyní ve videu i na fotkách společně podívat.

ČR, Kutná Hora: skvost středních Čech – VIDEO
Publikováno: 13.11.2018
Jen něco přes hodinu jízdy z Prahy směrem na východ najdete nádherné město Kutná Hora, jehož centrum je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nechte se v našem článku navnadit k ideálnímu jednodennímu výletu.

ČR, Kutná Hora: rodný dům Mikuláše Dačického
Publikováno: 13.5.2017
Měšťanský dům z 15. století prošel v roce 2015 rozsáhlou rekonstrukcí. Od února 2016 slouží tato znovuobnovená kulturní památka jako vzdělávací a kulturní centrum. Historický dům je sice moderně vybaven, ale několik dochovaných prvků se podařilo zrestaurovat a citlivě začlenit.


Souvisejicí videa

ČR, Kutná Hora – chrám svaté Barbory
V Čechách je jen málo katedrál, které mohou konkurovat té pražské, kutnohorská je však jednou z n...

ČR, Kutná Hora: město stříbra
Kutná Hora, jejíž historické jádro je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, pa...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek:Ivan