www.infoglobe.cz » ČR, Kutná Hora: rodný dům Mikuláše Dačického

ČR, Kutná Hora: rodný dům Mikuláše Dačického

Publikováno: 13.5.2017
Měšťanský dům z 15. století prošel v roce 2015 rozsáhlou rekonstrukcí. Od února 2016 slouží tato znovuobnovená kulturní památka jako vzdělávací a kulturní centrum. Historický dům je sice moderně vybaven, ale několik dochovaných prvků se podařilo zrestaurovat a citlivě začlenit.

Dačického dům

V domě s číslem popisným 41 na Komenského náměstí byl dříve obchod a dílna knihařství, první patro tvořily byty nájemníků. Už tehdy byly přestavbou znehodnoceny historické interiéry, které pamatují bouřlivý život Mikuláše Dačického, neboť tento dům zdědil po svém otci. Kromě domu ho čekalo po otci i velké dědictví, což mu umožnilo vést zhýralý život. Díky tomu ale dokonale poznal místní lidi, jejichž život zachytil ve svém nejznámějším díle – Paměti Mikuláše Dačického z Heslova. Jeho kronika tak navázala na sepsané paměti jeho předků.

Dačického dům

Dům ovšem desítky let chátral, než se podařilo za podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Nadaci Kutná Hora – památka UNESCO projekt vzdělávacího centra zrealizovat.

Dačického dům

Při vstupu do vestibulu vás zaujme mohutný pilíř, který na první pohled vypadá, jako že sem nepatří. K funkci podpěry ho přivedla shoda náhod. Při archeologickém průzkumu byl nalezen metr pod zemí zasypaný opěrný sloup. Při podrobnějším ohledání bylo zjištěno, že se jedná o gotický sloup s patkou i hlavicí. Byl rozebrán, zrestaurován a dnes zdobí návštěvnické centrum jako autentická podpěra zdiva.   

Dačického dům  Dačického dům  Dačického dům

Hned za pilířem si všimnete dveří umístěných v gotickém oblouku, které sice nikam nevedou, ale časově pocházejí ze stejné doby jako nalezený sloup. Dokladují tehdejší precizní práci mistrů kovářů. Jednotlivé ručně vyklepané pláty jsou mezi sebou provázány a pospojovány v jeden estetický celek. V dokonalosti nás utvrzuje i to, že tyto víc jak 500 let staré dveře mají stále funkční zámky.

Dačického dům – Biskupská kaple

Expozice v Dačického domě je členěna v několika úrovních menších půdorysů. Patra jsou propojena schodišti i výtahem. V podkrovních prostorách je přednáškový sál a místnosti pro sezonní výstavy. Cestou do spodních pater procházíte proskleným atriem, zbudovaným na původním dvorku, kolem Biskupské kaple a expozice obnovy domu až do suterénu, do IQ parku, který je oblíben hlavně dětmi. V Biskupské kapli je umístěn další unikátní exemplář. Jedná se o část cihlové dlažby tvaru 6úhelníku zdobené ornamenty. Nález gotické dlažby byl natolik inspirativní, že podle původní dlaždice byly vytvořeny kopie, které nahradily dlažbu v kapli. Každá dlaždice je geometricky provázána se svou sousední, takže vás z ní bude skutečně přecházet zrak.

Dačického dům-Biskupská kaple   Dačického dům-Biskupská kaple

Za zmínku stojí i zdařilé restauratérské práce na uliční fasádě, které daly objektu architektonickou a uměleckou kvalitu. Pokud je budete konfrontovat s fotografiemi zchátralého objektu, dáte mi jistě za pravdu.

Dačického dům   Dačického dům

Dačického dům byl v roce 1958 prohlášen za nemovitou kulturní památku. V Kutné Hoře ale existují další tematicky zaměřené expozice v památkových objektech, například Vlašský dvůr, České muzeum stříbra nebo Galerie v bývalé Jezuitské koleji. Město Kutná Hora bylo zapsáno na listinu UNESCO v prosinci 1995 – jako historické centrum města s chrámem sv. Barbory a katedrálou v Sedlci. Tehdejší středověké město získalo svou prosperitu ve stříbrných dolech, kterými je Kutná Hora pověstná.

GPS: 49°56'54.3"N 15°15'53.8"E

 

Zdroj: dacickehodum.cz

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO
Publikováno: 25.5.2010
Procházka Kutnou Horou se promění ve sprint, budete-li chtít vidět všechny její památky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí snad ani víkend.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svatovítské katedrály – VIDEO
Publikováno: 20.11.2018
V Česku najdete jen málo katedrál, které mohou svou krásou konkurovat té pražské. Gotický chrám svaté Barbory je jedním z nich, okolnosti vzniku jsou navíc naprosto unikátní. Pojďme se do katedrály nyní ve videu i na fotkách společně podívat.

ČR, Kersko – po stopách Slavností sněženek
Publikováno: 30.5.2019
Máte rádi film Slavnosti sněženek, jste fanoušky spisovatele Bohumila Hrabala nebo si jen chcete udělat hezkou procházku Polabím? Tak právě pro vás je určena tato stezka. Po cestě, která je lemovaná třinácti naučnými tabulemi, se dozvíte něco ze života spisovatele Bohumila Hrabala, o Slavnostech sněženek nebo o lese a životě v něm. Kersko se nachází ve středních Čechách asi 9 km od města Nymburk.

ČR, Kutná Hora – krásná v létě, božská na podzim
Publikováno: 10.10.2019
Kutná Hora patří mezi nejpůvabnější města naší republiky. Ještě než se vydáte do proslulého historického centra, určitě se zastavte ve čtvrti Sedlec, kde se nachází kostnice a kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Kostnice je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi. Jde o pozůstatky morových epidemií a husitských válek. Poté už můžete zamířit do samotného centra Kutné Hory. Začněte například Vlašským dvorem.

ČR, Národní zemědělské muzeum: vstupy zdarma
Publikováno: 24.3.2018
Na Velký pátek zahájí Národní zemědělské muzeum novou sezonu ve svých objektech. To s sebou pro návštěvníky přináší i vstupy zdarma.

Kutná Hora: Svatomartinské trhy
Publikováno: 2.11.2017
Palackého náměstí v Kutné Hoře bude v sobotu 4. listopadu patřit od 10 hodin svatomartinským oslavám. Ten, kdo plánuje navštívit kostnici nebo chrám sv. Barbory, bude příjemně překvapen. Zanotujete si při hudebním vystoupení a můžete si zakoupit mladé víno či regionální výrobky na řemeslných trzích.

Kouřim: astronomický střed Evropy - VIDEO
Publikováno: 12.4.2011
Neobyčejné město s neobyčejnou historií, tak by se dala charakterizovat Kouřim – město ležící asi 40 kilometrů od Prahy, 18 kilásků od Kolína a 30 od Kutné Hory.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - místo, kde se zastavil čas - VIDEO
Publikováno: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – městečko, jemuž dominuje zámek Kinských, který se hrdě tyčí nad řekou Cidlinou, ale také místo, kde se zdá, zastavil se čas. Bohužel ale v době, na kterou nemá český národ příliš příjemné vzpomínky.

ČR: Přelouč - nejstarší a přesto relativně nové - VIDEO
Publikováno: 16.8.2011
Když projíždíte okolo Přelouče a máte možnost vidět ho z dálky, zmocní se vás pocit, že tohle město stojí za zastávku.

ČR: Čáslav - odkaz Jana Žižky - VIDEO
Publikováno: 3.1.2012
Je rok 2012 a lidé v Česku se pomalu nadechují do nového roku a po svátcích se snaží vrátit do tempa, s kterým se na pár dní rozloučili před vánočními svátky.

ČR, Bečváry: domov punkera Kodyma - VIDEO
Publikováno: 21.1.2014
Jak jde dohromady punker Kodym a zámek Bečváry? Jednoduše. Koupil ho a vlastně zachránil. Kodymovo sídlo najdete jen patnáct kilometrů od Kolína.

ČR, Kouřim – skanzen: o staletí zpět - VIDEO
Publikováno: 10.6.2014
V Kouřimi, starobylém a půvabném městečku ležícím přesně v astronomickém středu Evropy, jsme zavítali do skanzenu – patrně naposled v jeho staré podobě. V budoucnu se totiž významně rozroste o řadu dalších historických budov.

ČR: Kutná Hora – Sedlec
Publikováno: 21.3.2017
Plánujete-li nějaký víkendový výlet, doporučujeme kostnici s hřbitovním kostelem Všech svatých v Sedlci.

Víte, že? Kutnohorská kostnice
Publikováno: 26.6.2011
Dnes navštívíme jedno z nejpozoruhodnějších míst, které lze v naší zemi najít - kutnohorskou kostnici. Místo, kde se mrtvý odkaz dávných časů setkává s živými z celého světa.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, zámek Kačina – empírové sídlo rodu Chotků
Reprezentativní zámecká stavba byla postavena počátkem 19. století Janem Rudolfem Chotkem a stala...

ČR: Hrad Český Šternberk
Jeden z mála hradů v soukromém vlastnictví, kde majitel s rodinou obývá přízemí a nad hlavou se m...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....


Souvisejicí videa

ČR, Kutná Hora: město stříbra
Kutná Hora, jejíž historické jádro je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, pa...

ČR, Lošany: po válečných stopách
Chcete-li se vydat po stopách bitvy u Kolína, vesničku Lošany, kde žije jen hrstka obyvatel, nemů...

ČR: Pardubice – atmosféra východních Čech
Pardubice – téměř stotisícové město ležící na soutoku Labe a Chrudimky, které je proslavené hlavn...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 1. 2021
svátek:Miloš
dnes:
pondělí 25.1.
-3 °C
zítra:
úterý 26.1.
0 °C