www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Dvojí osudová siréna města Kralupy - VIDEO

Dvojí osudová siréna města Kralupy - VIDEO

Publikováno: 16.11.2010
Kralupy nad Vltavou - před 2. světovou válkou něco jako středobod českého průmyslu, krátce před jejím koncem pak jen ruiny kdysi prosperujícího města. V poledne 22. března 1945 vytrhl kralupské z jarního rozjímání pronikavý zvuk sirény. Krátce poté pak Američané shodili na město víc než 12 set bomb a přisoudili tak Kralupům jedno smutné prvenství - válkou nejvíc poničené české město.

Terčem americké armády měla být rafinérka Kralupol, která byla začátkem války začleněna do německého koncernu Benzin-Benzol-Verband-Bochum. Od roku 1943 byla ale výroba benzínu zastavena. I přesto ji Američané zničili. Spolu s ní taky nádraží a asi desetinu města. O život tenkrát přišlo 248 lidí, z toho 145 Čechů.

Jaroslav Seifert Kralupům

Mezi doutnajícími troskami zůstal ve městě stát jen pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava. Cedulka s nápisem na jeho boční stěně dodnes připomíná asi nejsmutnější událost kralupské historie. Možná i díky hustému dýmu, který se tehdy ze zasažené továrny valil, zůstaly neporušené i dva mosty, které tehdy spojovaly oba vltavské břehy.

Obnova města se příliš nezdařila…chybí náměstí i radnice

Obnova vybombardovaného města šla pak ruku v ruce s poválečně nastoleným komunistickým režimem. V Kralupech vyrostlo hned několik panelových sídlišť, nové nádraží anebo třeba kulturák. Všechno v uniformním stylu, který byl tehdejším soudruhům tolik blízký.  

sídliště Cukrovarkulturní střediskonádražní budova

sídliště Cukrovar

Radnici, tu většinou honosnou budovu, která je symbolem každého města byste ale v Kralupech nenašli. A co hlavně - nenašli byste ani náměstí, kde obyčejně stává, v místě dobře viditelném ze všech stran. Radnice a náměstí prostě v Kralupech chybí. Ideální rozhled na celé město se nabízí z rozhledny Hostibejk, která stojí na skále vysoko nad městem. „Politici slibují, že nám tady náměstí postaví. Prý už během několika let,“ těší se mladá žena, která fakt, že náměstí nemají, považuje za raritu.

sídlo kralupského zastupitelstva

Masarykův mostlávka pro pěšíVltava

Jakési „pseudonáměstí“ byste s notnou dávkou fantazie vymysleli v prostoru kousek od nádraží. Jeho dominantou je opuštěný hotel, který se podle místních chystá koupit město a udělat si z něj svojí vlastní kralupskou radnici. Do té doby se ale městští zastupitelé budou muset scházet v pronajatých prostorách Hotelu Sport. „Hned vedle mají ubytovnu Ukrajinci,“ popisuje místní poměry mladá kralupská rodačka. „Ale naše nádraží, je myslím, super,“ pokračuje dál v povídání o jejím rodném městě. „Je tam dokonce i společenský sál,“ dodává. A má pravdu. Nádraží v Kralupech nad Vltavou může bez ostudy konkurovat pražskému „Hlaváku“. Ještě před rekonstrukcí hlavní pražské železniční stanice by z imaginární soutěže “o nádraží krásnější“ – Kralupy vyšly líp. Ve srovnání s jinými moderními nádražími v Evropě ale mají obě co dohánět.

Siréna, která se ozvala roku 2002…

…probudila celé město. Zněla možná stejně tak naléhavě jako ta na jaře roku 1945. Všichni tušili, co se může dít. Jen málokdo ale předpokládal tak hrozivý scénář. Stoletá povodeň spláchla v Kralupech téměř vše, co měla v dosahu. „Škola byla zatopená až do prvního patra. Ještě dlouho potom jsme sháněli prostory, kde by se dalo vyučovat,“ popisuje hrůznou atmosféru kralupská rodačka. „My jsme měli štěstí, voda zůstala jen ve sklepě. Z domu ale tu noc museli všichni.“ Kromě Vltavy pomohl zatopit větší část města taky Zákolanský potok, který vede přesně jeho středem.

Zákolanský potok

stezka podél Zákolenského potokaDům dětí a mládežeVltava

Sídliště Cukrovar a Vltavu odděluje, kromě nenápadné cestičky pro pěší a cyklisty, mnohem výraznější - zeleně natřené potrubí. Nedá se přehlédnout snad z žádného úhlu pohledu. Podle jednoho z místních jím proudí teplá voda právě do bytů sídliště Cukrovar. Druhý vltavský břeh si „šéfují“ kachny a labutě. Lidí se nebojí. Naopak. Jdou jim naproti pokaždé, když se někdo přiblíží. Na zimu neodlétají, nemají důvod. Dostanou, co chtějí. Místní si je prostě ochočili, dokonale.

místní zvířecí obyvateléMasarykův mostVltava

Kralupy romantické

Kralupy inspirující

Možná o něco víc než prostá drůbež a určitě naprosto jiným způsobem miloval Kralupy taky laureát Nobelovy ceny Jaroslav Seifert. Narodila se zde jeho matka a on sám tam strávil hodně času. Kralupům věnoval dokonce i několik básnických sbírek. Na kralupském hřbitově je také pochován. V muzeu pak najdete jeho pamětní síň, ve které je vystavena Nobelova cena Jaroslava Seiferta.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kralupy nad Vltavou
Publikováno: 8.10.2007
V okrese Mělník, 30 km od Prahy po proudu řeky Vltavy, s 18 000 obyvateli, leží Kralupy nad Vltavou. První písemná zmínka o městě ve středočeském kraji pochází z roku 1253. V roce 1881 byla ves povýšena na městečko a byl jí potvrzen městský znak. Kralupy nad Vltavou vznikly v roce 1902, kdy se z městečka stalo město a byla k němu připojena sousední Lobeč.

ČR, Roztoky u Prahy: Místo pro život i dovolenou
Publikováno: 7.3.2019
Jen co řeka Vltava na severu opustí hranici hlavního města, obtéká zprava zámek a malé městečko, půvabně zasazené v zeleném a skalnatém kaňonu – Roztoky. Snadná dostupnost historického centra Prahy a zároveň poloha v krásné chráněné přírodní oblasti dělají z Roztok ideální místo jak pro život, tak pro dovolenou.

ČR, Hořín: zapomenutý zámek - VIDEO
Publikováno: 30.4.2013
Hořín je místem, kde se zastaví každý, kdo jím projíždí. Takovou magickou silou disponují všechna města a vesnice, kterými protéká nějaká řeka nebo v tomto případě plavební kanál. Hořín je ale výjimečný také obrovským zámeckým komplexem. Tedy abychom byli přesní, jeho ruin - vcelku zachovalých.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR, Mělník - Povodně 2013: den po dni - VIDEO
Publikováno: 11.6.2013
Apokalypsa v Česku – možná tak by se daly souhrnně nazvat události uplynulých dní. Českem se po letech prohnala velká voda, svou silou srovnatelná s rokem 2002, kdy se hladiny toků vyšplhaly na úroveň stoleté vody. Česko ale bylo lépe připraveno než před lety, voda i přesto napáchala v zemi obrovské škody.

Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků - VIDEO
Publikováno: 5.4.2011
Kdo byl v Roztokách u Prahy před několika lety, dnes by zřejmě stejné místo, ležící na levém vltavském břehu, těžko poznával. Kromě zámečku, který si po staletí drží svou původní podobu, se totiž Roztoky neobvykle rozrostly.

Neratovice: daň zvaná chemický průmysl - VIDEO
Publikováno: 15.3.2011
Že by se o Neratovicích dalo říct, že je to místo bohaté na hluboké dojmy, tak to tedy zrovna ne. Město, které leží necelých dvacet kilometrů od Prahy, neproslavilo nic takového, kvůli čemu by jeho obyvatelé museli jásat a vychvalovat svoje rodiště do nebe. Řeč je totiž o gigantické chemičce Spolana, která se po konci druhé světové války stala dominantou města.

Nelahozeves – tak trochu snobská obec - VIDEO
Publikováno: 18.5.2010
Vesnička, která se pyšní asi nejkrásnějším renesančním zámkem je zároveň místem, kde vyrostl fenomenální hudební skladatel Antonín Dvořák.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vinařice: Důl Mayrau
V Hornickém skanzenu Mayrau se dozvíte o historii těžby černého uhlí na Kladensku a projdete tras...


Souvisejicí videa

ČR: Neratovice
Neratovice – nevelké, ale zato průmyslově významné město leží necelých dvacet kilometrů od Prahy....

ČR: Kralupy - město bez náměstí a radnice
Dvacetitisícové město nedaleko od Prahy má smutnou historii. Největší újmu utrpělo koncem 2. svět...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
32 °C
zítra:
pondělí 21.6.
31 °C