www.infoglobe.cz » ČR, Orlické hory – Neratov

ČR, Orlické hory – Neratov

Publikováno: 17.12.2015
Máte-li rádi krásné kouty „na konci světa“ s pohnutou historií a zajímavou živou současností, mohu vám jedno takové místo představit. Je jím Neratov v Orlických horách a jeho chrám se zcela unikátní skleněnou střechou.

Neratov leží až na státní hranici s Polskem, kterou tu tvoří Divoká Orlice, mezi Bartošovicemi a Orlickým Záhořím, ve stínu mnohem navštěvovanějších turistických cílů – vojenské tvrze Hanička a rozhledny na Anenském vrchu. Přes Neratov a blízký brod přes Orlici vedla kdysi frekventovaná cesta z Rokytnice do Kladska (Kladsko je nyní polské, ovšem až do roku 1958 se o něj vedl československo-polský pohraniční spor).

Neratov

Osada ve středověku nazývaná Bärnwald, později Banvald, vznikla v souvislosti se sklárnou na Neratovském potoce. Pramen, který zde vyvěrá, mnozí považovali za léčivý a kolem roku 1700 vyřezal místní farář sošku Panny Marie, k níž se váží legendy o zázračných uzdraveních příchozích poutníků. Malý dřevěný kostelík přestával davům trpících stačit, a tak byl ve 20. letech 18. století vystavěn snad podle plánů G. B. Alliprandiho monumentální barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Jeho umístění a velikost jsou působivé dodnes, přestože venkovní rokokové schodiště se sochařskou výzdobou už zde chybí (v r. 1973 bylo převezeno na zámek Skalka). Stejně tak je veta po veškerém vnitřním vybavení. V roce 1945 zasáhl chrám pancéřovou pěstí sovětský voják a chrám vyhořel. Žárem byl roztaven i zvon a hodinový stroj, později se propadly klenby. Na zkáze vsi a ostatně celého širokého okolí se podepsal poválečný odsun německého obyvatelstva.

chrám je 20 m vysoký

10. 5. 1945 dostal chrám zásah pancéřovou pěstí, repro z výstavy historických fotografií v chrámu     chrám Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Hned po roce 1990 byla – díky místnímu faráři, panu Josefu Suchárovi – obnovena tradice mariánských poutí (vždy od 15. 8. do následující neděle). Mše se sloužily v troskách chrámu pod širým nebem. Kdo je pamatuje, vzpomíná na neopakovatelné zážitky a atmosféru. I když bylo později rozhodnuto o rekonstrukci kostela, příznivci neratovských mší pod hvězdami se nechtěli tohoto výjimečného specifika vzdát a prosazovali zakrytí chrámu průhlednou střechou.

         zvon v interiéru kostela   pohled vzhůru na krov a skleněnou krytinu   pod chrámem je dochován malý hřbitov

Projekt ploché skleněné střechy se nelíbil památkářům, ale nakonec bylo nalezeno kompromisní řešení, které stojí za to přijet do Neratova obdivovat. Jeho autory jsou Ing. Jiří Starý a Ing. arch. Petr Dostál. Sdružení Neratov zde pořádá divadelní festival, koncerty folkové a vážné hudby a zmíněné poutní slavnosti.

chrám s prosklenou střechou

         interiér na rekonstrukci ještě čeká, ale i po ní bude zachován pohled na krov   hra světla za oltářem   oltář

V blízkém okolí je vyhlášena přírodní rezervace „Neratovské louky“, biotop podmáčených luk v nivě Divoké Orlice s chráněnými druhy rostlin a živočichů. Krásná cesta do Neratova vede od tvrze Hanička po modré značce přes Hadinec (asi 3 km), kde se nezapomeňte podívat asi 300 m od cesty na kapli sv. Anny. Byla sem přenesena z Anenského vrchu v roce 1937.

GPS: (chrám Nanebevzetí Panny Marie) 50°12'53.5"N 16°32'59.0"E

 

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Česko-polská Hřebenovka: otevření první z jedenácti vyhlídek
Publikováno: 17.11.2018
Projekt „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ je zaměřen na obnovení historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech přechází do druhého státu. Na nejvyšším vrcholu Wlodzické vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Polsku byla koncem října otevřena nová rozhledna, jako první z jedenácti plánovaných.

ČR: Vamberk – město paličkovaných krajek – VIDEO
Publikováno: 19.6.2018
V podhůří Orlických hor navštivte nenápadné městečko Vamberk, které se proslavilo hlavně díky svým paličkovaným krajkám. Možná vás pobaví, že jedna jeho část se jmenuje Peklo. Také odsud pochází mumie, které dnes najdete v Broumovském klášteře.

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka – VIDEO
Publikováno: 12.6.2018
Na soutoku Tiché Orlice a Třebovky, přímo na hlavní železniční trati z Prahy na východ, najdete nenápadné, ale přesto krásné městečko Ústí nad Orlicí. Čeká vás v něm barokní náměstí s podloubími i unikátní nádražní budova.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor – VIDEO
Publikováno: 5.6.2018
Pokud se chystáte na výlet do východní části Orlických hor, určitě se zastavte v krásném městečku na jejich úpatí, kde vás čeká zdejší tradiční venkovská architektura i nádherná příroda v okolí.

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice – VIDEO
Publikováno: 29.5.2018
Pokud se chcete podívat, jak se žije v pohádce, zajeďte si do Julinčina údolí a osady Hamernice v Orlických horách, nedaleko městečka Rokytnice. Čeká vás nezapomenutelná procházka podél horského potoka Říčka v nádherné přírodě a mezi roubenými staveními.

ČR: Nový Hradec Králové – za přírodou
Publikováno: 21.7.2016
Předtím než se Hradečané rozhodnou odjet za přírodou mimo město, mnoho najetých kilometrů jim ušetří poznání okrajových částí Hradce Králové. Nový Hradec Králové poskytuje vše, co lidé z měst hledají v nedalekých Orlických horách nebo v Krkonoších – čistou přírodu, lesy a rybníky nebo stezky určené pro cyklisty. Zajímavostí jsou také stezky upravené speciálně pro vozíčkáře.

Náchod: rekonstrukce pevnosti Dobrošov
Publikováno: 29.3.2016
Letošní rok máte poslední možnost navštívit dělostřelecké objekty pohraničního opevnění v plném provozu a současné podobě.

ČR, Kačerov – v Orlických horách ztracený
Publikováno: 21.9.2015
Pojedete-li do Kačerova (15 km od Rychnova nad Kněžnou) v létě, u staletých stromů vás budou vítat zaparkovaná auta s pražskými SPZ. Pro další roční období se Kačerov stává samotou, kde nepotkáte živou duši. Já se sem ráda vracím kvůli jednomu místu – zdejšímu kostelu a přilehlému hřbitovu.

ČR: Lanškroun - na výlet k Orlickým horám
Publikováno: 4.1.2013
Město Lanškroun patří k větším obcím Pardubického kraje a je jedním z významných průmyslových center.

ČR: Častolovice - městečko v podhůří Orlických hor
Publikováno: 12.8.2011
Častolovice, malebné východočeské městečko, ležící v těsné blízkosti Orlických hor v nadmořské výšce 268 m n. m. - 30 km východně od Hradce Králové, 35 km severovýchodně od Pardubic. Díky své poloze, bohatému kulturnímu, společenskému životu a pamětihodnostem jsou Častolovice častým cílem návštěvníků.


Souvisejicí videa

ČR: Vamberk – město paličkovaných krajek
Nenápadné městečko Vamberk najdete v podhůří Orlických hor. Že jste to už někdy slyšeli, ale nemů...

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka
Městečko Ústí nad Orlicí leží v orlickém podhůří a patří mezi nejmalebnější u nás. Nejstarší část...

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor
Ve východní části Orlických hor se skrývá malebné městečko Rokytnice, kde na vás čeká tradiční ve...

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice
V Julinčině údolí a osadě Hamernice se žije jako v pohádce. Budete se procházet údolím potoka, me...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 14. 12. 2019
svátek:Lýdie
dnes:
sobota 14.12.
4 °C
zítra:
neděle 15.12.
8 °C