www.infoglobe.cz » ČR, Orlické hory – Neratov

ČR, Orlické hory – Neratov

Publikováno: 17.12.2015
Máte-li rádi krásné kouty „na konci světa“ s pohnutou historií a zajímavou živou současností, mohu vám jedno takové místo představit. Je jím Neratov v Orlických horách a jeho chrám se zcela unikátní skleněnou střechou.

Neratov leží až na státní hranici s Polskem, kterou tu tvoří Divoká Orlice, mezi Bartošovicemi a Orlickým Záhořím, ve stínu mnohem navštěvovanějších turistických cílů – vojenské tvrze Hanička a rozhledny na Anenském vrchu. Přes Neratov a blízký brod přes Orlici vedla kdysi frekventovaná cesta z Rokytnice do Kladska (Kladsko je nyní polské, ovšem až do roku 1958 se o něj vedl československo-polský pohraniční spor).

Neratov

Osada ve středověku nazývaná Bärnwald, později Banvald, vznikla v souvislosti se sklárnou na Neratovském potoce. Pramen, který zde vyvěrá, mnozí považovali za léčivý a kolem roku 1700 vyřezal místní farář sošku Panny Marie, k níž se váží legendy o zázračných uzdraveních příchozích poutníků. Malý dřevěný kostelík přestával davům trpících stačit, a tak byl ve 20. letech 18. století vystavěn snad podle plánů G. B. Alliprandiho monumentální barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Jeho umístění a velikost jsou působivé dodnes, přestože venkovní rokokové schodiště se sochařskou výzdobou už zde chybí (v r. 1973 bylo převezeno na zámek Skalka). Stejně tak je veta po veškerém vnitřním vybavení. V roce 1945 zasáhl chrám pancéřovou pěstí sovětský voják a chrám vyhořel. Žárem byl roztaven i zvon a hodinový stroj, později se propadly klenby. Na zkáze vsi a ostatně celého širokého okolí se podepsal poválečný odsun německého obyvatelstva.

chrám je 20 m vysoký

10. 5. 1945 dostal chrám zásah pancéřovou pěstí, repro z výstavy historických fotografií v chrámu     chrám Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Hned po roce 1990 byla – díky místnímu faráři, panu Josefu Suchárovi – obnovena tradice mariánských poutí (vždy od 15. 8. do následující neděle). Mše se sloužily v troskách chrámu pod širým nebem. Kdo je pamatuje, vzpomíná na neopakovatelné zážitky a atmosféru. I když bylo později rozhodnuto o rekonstrukci kostela, příznivci neratovských mší pod hvězdami se nechtěli tohoto výjimečného specifika vzdát a prosazovali zakrytí chrámu průhlednou střechou.

         zvon v interiéru kostela   pohled vzhůru na krov a skleněnou krytinu   pod chrámem je dochován malý hřbitov

Projekt ploché skleněné střechy se nelíbil památkářům, ale nakonec bylo nalezeno kompromisní řešení, které stojí za to přijet do Neratova obdivovat. Jeho autory jsou Ing. Jiří Starý a Ing. arch. Petr Dostál. Sdružení Neratov zde pořádá divadelní festival, koncerty folkové a vážné hudby a zmíněné poutní slavnosti.

chrám s prosklenou střechou

         interiér na rekonstrukci ještě čeká, ale i po ní bude zachován pohled na krov   hra světla za oltářem   oltář

V blízkém okolí je vyhlášena přírodní rezervace „Neratovské louky“, biotop podmáčených luk v nivě Divoké Orlice s chráněnými druhy rostlin a živočichů. Krásná cesta do Neratova vede od tvrze Hanička po modré značce přes Hadinec (asi 3 km), kde se nezapomeňte podívat asi 300 m od cesty na kapli sv. Anny. Byla sem přenesena z Anenského vrchu v roce 1937.

GPS: (chrám Nanebevzetí Panny Marie) 50°12'53.5"N 16°32'59.0"E

 

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Dobruška – po stopách F. L. Věka
Publikováno: 2.7.2020
Začneme hádankou: znáte nějaké město, které má své hlavní náměstí pojmenované po literární postavě? Možná si vzpomenete, že kadaňské nábřeží se jmenuje podle maxipsa Fíka, v Plzni mají své ulice postavy z Rychlých šípů a několik měst a obcí neodolalo recesistickým nápadům a vzdalo hold Járu Cimrmanovi. Ale ústřední náměstí pojmenované po literární postavě mají jen půvabná východočeská Dobruška: náměstí F. L. Věka a pak město Trutnov – Krakonošovo náměstí.

ČR: Vamberk – město paličkovaných krajek – VIDEO
Publikováno: 19.6.2018
V podhůří Orlických hor navštivte nenápadné městečko Vamberk, které se proslavilo hlavně díky svým paličkovaným krajkám. Možná vás pobaví, že jedna jeho část se jmenuje Peklo. Také odsud pochází mumie, které dnes najdete v Broumovském klášteře.

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka – VIDEO
Publikováno: 12.6.2018
Na soutoku Tiché Orlice a Třebovky, přímo na hlavní železniční trati z Prahy na východ, najdete nenápadné, ale přesto krásné městečko Ústí nad Orlicí. Čeká vás v něm barokní náměstí s podloubími i unikátní nádražní budova.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor – VIDEO
Publikováno: 5.6.2018
Pokud se chystáte na výlet do východní části Orlických hor, určitě se zastavte v krásném městečku na jejich úpatí, kde vás čeká zdejší tradiční venkovská architektura i nádherná příroda v okolí.

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice – VIDEO
Publikováno: 29.5.2018
Pokud se chcete podívat, jak se žije v pohádce, zajeďte si do Julinčina údolí a osady Hamernice v Orlických horách, nedaleko městečka Rokytnice. Čeká vás nezapomenutelná procházka podél horského potoka Říčka v nádherné přírodě a mezi roubenými staveními.

ČR: Nový Hradec Králové – za přírodou
Publikováno: 21.7.2016
Předtím než se Hradečané rozhodnou odjet za přírodou mimo město, mnoho najetých kilometrů jim ušetří poznání okrajových částí Hradce Králové. Nový Hradec Králové poskytuje vše, co lidé z měst hledají v nedalekých Orlických horách nebo v Krkonoších – čistou přírodu, lesy a rybníky nebo stezky určené pro cyklisty. Zajímavostí jsou také stezky upravené speciálně pro vozíčkáře.

Náchod: rekonstrukce pevnosti Dobrošov
Publikováno: 29.3.2016
Letošní rok máte poslední možnost navštívit dělostřelecké objekty pohraničního opevnění v plném provozu a současné podobě.

ČR, Kačerov – v Orlických horách ztracený
Publikováno: 21.9.2015
Pojedete-li do Kačerova (15 km od Rychnova nad Kněžnou) v létě, u staletých stromů vás budou vítat zaparkovaná auta s pražskými SPZ. Pro další roční období se Kačerov stává samotou, kde nepotkáte živou duši. Já se sem ráda vracím kvůli jednomu místu – zdejšímu kostelu a přilehlému hřbitovu.

ČR: Lanškroun - na výlet k Orlickým horám
Publikováno: 4.1.2013
Město Lanškroun patří k větším obcím Pardubického kraje a je jedním z významných průmyslových center.

ČR: Častolovice - městečko v podhůří Orlických hor
Publikováno: 12.8.2011
Častolovice, malebné východočeské městečko, ležící v těsné blízkosti Orlických hor v nadmořské výšce 268 m n. m. - 30 km východně od Hradce Králové, 35 km severovýchodně od Pardubic. Díky své poloze, bohatému kulturnímu, společenskému životu a pamětihodnostem jsou Častolovice častým cílem návštěvníků.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Orlické hory – vyrazte do přírody
Jaro už je v plném proudu a sluníčko k výletům jen vybízí. Za hranice se asi hned tak nepodíváme,...


Souvisejicí videa

ČR: Vamberk – město paličkovaných krajek
Nenápadné městečko Vamberk najdete v podhůří Orlických hor. Že jste to už někdy slyšeli, ale nemů...

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka
Městečko Ústí nad Orlicí leží v orlickém podhůří a patří mezi nejmalebnější u nás. Nejstarší část...

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor
Ve východní části Orlických hor se skrývá malebné městečko Rokytnice, kde na vás čeká tradiční ve...

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice
V Julinčině údolí a osadě Hamernice se žije jako v pohádce. Budete se procházet údolím potoka, me...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 28. 11. 2020
svátek:René
dnes:
sobota 28.11.
0 °C
zítra:
neděle 29.11.
1 °C