www.infoglobe.cz » ČR: Tipy na výlety za památkami východních Čech

ČR: Tipy na výlety za památkami východních Čech

Publikováno: 10.10.2020
Pokud se chystáte na výlet do východních Čech a rádi navštěvujete hrady a zámky, máme pro vás několik lákavých tipů na památky, které byste určitě neměli minout.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou patří mezi nejvýznamnější barokní stavby u nás. Při prohlídce se seznámíte s dějinami rodu Kinských. Okolí zámku je velice rozlehlé a troufnu si tvrdit, že právě na podzim bude v přilehlém parku naprosto nádherně. Na zámku lze objednat svatební obřady, během roku zde také probíhá spoustu akcí pro děti.

zámek Karlova Koruna

Pardubický zámek je renesanční stavba, kterou najdete v blízkosti historického centra Pardubic. Na zámku sídlí Východočeské muzeum, můžete zde navštívit různé tematické výstavy. Okolí zámku je velice příjemné, pokud vyrazíte i do podzámčí a projdete si Tyršovy sady, můžete se občerstvit v krásné moderní kavárně.

zámek Pardubice

Kunětická hora je zřícenina hradu z počátku 15. století a nachází se v obci Ráby nedaleko Pardubic. Se svými dětmi se můžete zastavit v podhradí na dětském hřišti, najdete tam také výběhy s menšími zvířaty. Kunětická hora nabízí tři prohlídkové okruhy. V červenci probíhá pod Kunětickou horou každoročně dvoudenní hudební festival České hrady. I v podzimním hávu, kdy se „Kuňka“ halí do hřejivých zlatavých tónů, má své kouzlo. Nedaleko najdete také perníkovou chaloupku. Na její návštěvu byste s dětmi určitě neměli zapomenout.

Kunětická Hora

Zámek Hrádek u Nechanic najdete nedaleko Hradce Králové. Jde o novogotickou stavbu s jasně oranžovou fasádou, takže ho jistě nepřehlédnete. Zámek svým návštěvníkům umožňuje vánoční prohlídky i koncerty, velikonoční prohlídky a v létě si můžete v blízkém okolí zahrát golf.

Hrádek u Nechanic

Zámek Častolovice se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou. Pro jeho návštěvu bych vám doporučila léto, protože zámek se pyšní nádhernou růžovou zahradou a kdy jindy se nechat opájet vůní růží než v jejich plném květu. Děti jistě ocení zámeckou minizoo, kde mohou pobíhat například mezi volně puštěnými králíčky. Prohlédnout si samozřejmě můžou spoustu dalších zvířat včetně lam a jelenů. Zámek Častolovice je pro rodinu s dětmi naprosto úžasná záležitost.

zámek Častolovice

Nemusíte jezdit daleko a objevíte další zámecké zastavení, a sice zámek Doudleby nad Orlicí. Jde o renesančně-barokní stavbu a zámek si jistě zapamatujete i díky kobercovému sgrafitu, který pokrývá nejen vnější zdi zámku, ale také zdi nádvoří i komíny. Na zámku se konají tradiční farmářské trhy a natáčel se zde například film Bathory.

Doudleby nad Orlicí

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí pochází z první poloviny 19. století a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Nachází se v přírodní rezervaci Kostelecký zámecký park a je postaven v empírovém stylu. K zámku přiléhá nádherný zámecký park se spoustou květinových zákoutí a vybízí k příjemným procházkám. Zámek nabízí spoustu kulturního vyžití – od výstav, koncertů a festivalů po poklidné posezení v Toniově zámecké kavárně.

zámek v Kostelci nad Orlicí

Kam se určitě musíte podívat, tak to je Smetanova Litomyšl. Teď nemáme na mysli populární národní festival, nýbrž zámek v Litomyšli. Jde o renesanční stavbu a najdeme ji také na seznamu světového dědictví UNESCO. K zámku přiléhají krásné zahrady, do kterých je zákaz vstupu s pejsky. Kromě prohlídky zámku, kterou vřele doporučuji, jelikož interiéry zámku jsou nádherné, navštivte rovněž obrazárnu a zámecká sklepení.

Pokud vám zbyde čas, určitě si projděte i klášterní zahrady, které najdete nedaleko litomyšlského zámku.

zámek Litomyšl   klášterní zahrady

Nedaleko Litomyšle se nachází další zámek a ten bude mým posledním tipem. Jde o rokokový zámek Nové Hrady. Je to úchvatná stavba s ještě krásnějšími zahradami. Najdete zde například francouzskou zahradu, bílou zahradu, rozárium, italskou zahradu, parkánovou zahradu a další překrásná zákoutí včetně zeleného labyrintu. V zámeckém areálu můžete také zajít do Muzea cyklistiky nebo Galerie klobouků.

Nové Hrady

Jak vidíte, východní Čechy jsou na interesantní památky velice bohaté. Ale pozor, na návštěvu vám letos zbývá už jen pár týdnů. Hrady a zámky jsou přes zimu většinou zavřené. 

GPS: 49°52'23.5"N 16°18'45.4"E

 

Text a foto: Šárka FofoňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR, Litomyšl – město slavných osobností, kultury i historie – VIDEO
Publikováno: 29.10.2019
Nedaleko bývalé hranice Čech a Moravy leží městečko Litomyšl, které patří k jedněm z nejmalebnějších v Česku. I díky tomu, že se zde narodilo či pobývalo několik významných osobností, navazuje na jejich tradici spousta kulturních akcí a festivalů. Pojďme se do Litomyšle společně vypravit.

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámek plný sgrafitových vzorů
Publikováno: 26.4.2018
Malá obec poblíž Rychnova nad Kněžnou, jejíž název vám nic neřekne pouze v případě, že jste tu nebyli. Území protkané Divokou Orlicí, které si kdysi šlechta zvolila ke stavbě zámků. I městys Doudleby jeden ukrývá, a ne tak ledajaký. Jeho vnitřní i vnější fasády jsou plné sgrafitových ornamentů.

ČR, zámek Častolovice – kus historie v oáze pohody
Publikováno: 17.5.2018
V malebném městečku poblíž soutoku Bělé a Divoké Orlice se nachází objekt nedozírné historické a umělecké hodnoty. Je jím častolovický zámek s rozsáhlým anglickým parkem, růžovou zahradou, zámeckým zvěřincem a oborou s bílými daňky. Návštěva panství rodu Šternberků vám zabere celý den.

ČR: Pardubice – město s vůní perníku
Publikováno: 9.11.2017
Pardubice jsou mým zamilovaným městem, a tak vám dám pár tipů, kam můžete vyrazit. Moc ráda se procházím v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesanční stavba, která je také od roku 2010 zapsána do seznamu národních kulturních památek České republiky.

ČR, Rychnov nad Kněžnou – spjatý s rodem Kolowratů
Publikováno: 3.9.2020
Město ležící v Královéhradeckém kraji na řece Kněžné je spojováno s několika historicky významnými jmény. Pochází odtud autor románu Bylo nás pět – spisovatel Karel Poláček, hudební skladatel Jiří Rychnovský, Magdalena Dobromila Rettigová zde napsala známou Domácí kuchařku a rod Kolowratů tu vlastní a spravuje jeden z největších barokních celků v Čechách – kolowratský zámek.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C