www.infoglobe.cz » ČR, Vinařice u Kladna: Hornický skanzen Mayrau

ČR, Vinařice u Kladna: Hornický skanzen Mayrau

Publikováno: 16.8.2015
V areálu bývalého dolu, dnes kulturní památky, jsou prohlídkové trasy vedeny povrchově, pouze jedna vás zavede do bývalého bunkru v kopci Homole, ve které je simulována podzemní šachta s těžní technikou. Na výběr jsou dvě trasy – dvouhodinová nebo zkrácená hodinová. Začíná autentický výklad, neboť průvodci jsou tu bývalí horníci, kteří na dolu Mayrau pracovali.

Důl Mayrau

Po zhlédnutí krátkého filmu, abychom věděli ta základní fakta, začínáme úvodní expozicí důlního měřictví, což je nauka o prostoru dobývání, která sloužila pro snazší orientaci a také bezpečnost. Vlastně zde máme světové prvenství, neboť první báňská škola na světě byla založena v Jáchymově r. 1716, kde vznikl obor horní úředník. Ke grafickému znázornění měřických sítí se používal kreslící stůl.

Důl MayrauDůl Mayrau

Výstavní síň Ing. Josefa Kružíka ukrývá zajímavé exponáty. Některé nedokážeme ani pojmenovat, nebo nás nenapadá, k čemu sloužily… dostáváme doplňkový výklad od průvodce, který se v oboru a věcech souvisejících více než orientuje. Další expozice mapuje vývoj dýchacích přístrojů a báňské záchranářství, které zde vzniklo v důsledku častých požárů. Poté pokračujeme do řetízkových šaten a koupelen, jejichž prostory jsou v současnosti uzpůsobeny pro obrazovou galerii. Cestou k těžním klecím míjíme sklad s důlními lampami a výdejní okénko pro jídlo. Dolů ale nesfáráme, jámy byly v roce 1997 zasypány.

Důl Mayrau

V další místnosti obdivujeme těžní stroj a jeho ovládání. Musíme než souhlasit, že horník byl tzv. „zvláštní druh“ člověka. Nejen houževnatý, statný muž po praktické stránce sečtělý, ale i pohotový a inteligentní. Musel si poradit v těch nejtěžších chvílích a navíc zachránit kamaráda. Pro báňské záchranáře jako cvičný prostor sloužila budova dýmnice. Zde se dozvíte, co všechno a v jakém čase musel zvládnout záchranář, jména odborníků v oblasti předcházení požárů v důsledku samovznícení nebo ostatních, např. autora, který důl za jeho největší slávy dokumentoval, kteří se nějakým způsobem zasloužili o prezentaci hornictví veřejnosti.

Důl MayrauDůl Mayrau

Gigantické exponáty jsou umístěny na pozemku. Například ruský pásový těžní stroj, jehož montáž a demontáž do šachty trvala jeden měsíc a u něhož je těžko představitelné, jak se takový kolos pohyboval v tak stísněné šachtě. Ale mechanizace představovala velkou úlevu. V podzemí pracovali kromě havířů i dělníci kopáči, pilířáci, narážeči, šachťáci, běhači…, podle druhu vykonávané práce. Také koně, kteří v podzemí měli své stáje. Se stroji přišly i další profese.

Důl Mayrau

Ve sbírce důlních strojů, z nichž většina je provozuschopná, zde mají jeden unikát. Je jím těžní stroj z roku 1905. Tuto technickou památku uvidíte v závěru prohlídky v chodu.

Důl MayrauDůl Mayrau

Kladenský revír je druhým největším revírem černého uhlí v České republice. A jak vzniklo černé uhlí? Zuhelnatěním pravěkých rostlinných zbytků v karbonských sladkovodních močálech. Důl Mayrau byl v provozu od roku 1874, kdy byl Ing. Jan Karlík pověřen hloubením šachty u Vinařic a stal se tak hlavním inženýrem provozu dolu, do roku 1997, kdy z dolu vyjel poslední vůz. Za tuto dobu bylo vytěženo 34 milionů tun uhlí. Nepředstavitelný objem lidské práce…

Důl Mayrau

GPS: 50°09'57.5"N 14°05'02.3"E

Text a foto: Monika Babická



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Po stopách slavného Krtka
Publikováno: 3.3.2021
Kdo by neznal Krtečka? Tato animovaná postavička slaví úspěchy po celém světě. Jeho autorem je Zdeněk Miler, který se narodil v největším městě Středočeského kraje, v Kladně. Tento výtvarník, režisér animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek stvořil snad nejznámější českou pohádkovou postavičku.

ČR, Lidice – památník lidské tragédie
Publikováno: 13.5.2022
Ticho, klid a pokora… jen vánek si pohrává s korunami stromů v aleji. Místo se zvláštní energií, kterou očekává každý, kdo se sem rozhodne vypravit. Jen pár kilometrů od Prahy směrem na Kladno.

ČR, Kladno: průmysl převálcovaný hokejem - VIDEO
Publikováno: 27.11.2012
Kladno – když většina lidí slyší název tohoto města, skoro automaticky si vybaví jadrného čtyřicátníka, který si získal svět hokejkou v ruce a hlavně uměním ji používat. My jsme Kladno navštívili v čase, kdy NHL měla výluku, tedy v době, kdy za Kladno hraje i Jaromír Jágr. Tohle město proto zcela logicky žilo hokejem.

ČR, Jílové u Prahy - Borek: štola Halíře
Publikováno: 18.11.2014
V okolí Jílového se nachází jedna z nejmladších ze tří zpřístupněných štol. Vede pod stejnojmenným kopcem a její nejhezčí úsek z období středověku vás čeká až na konci.

ČR: Chrustenická šachta - na výlet do podzemí
Publikováno: 21.4.2013
Dnes navštívíme místo, které mnohým výletníkům i cestovatelům zůstalo až doposud skryto, a to především proto, že se nachází hezkých pár metrů pod zemí. Ač kousek od Prahy, jen málokdo někdy slyšel o jednom z nejzajímavějších hornických skanzenů nedaleko Berouna.

ČR: Ostrava – Landek Park aneb tvrdý život horníků - VIDEO
Publikováno: 1.11.2011
Ostrava – místo, kde není jednoduchý život a kde je vzduch nejtěžší v celé EU. Přesto na něj Ostraváci nedají dopustit a neváhají se špičkovat kvůli každému detailu. Na Pražáky jsou někteří Ostraváci, a není jich málo, zvlášť alergičtí.

ČR, Ostrava: Vítkovice - prohlídka vysoké pece
Publikováno: 2.9.2014
Oblast Dolní Vítkovice, která se stala v roce 2002 národní kulturní památkou, se těší velkému zájmu veřejnosti. Za poslední dva roky se stala čtvrtým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v ČR. Průmyslový areál s vysokými pecemi ale sloužil 170 let k výrobě železa. Jak probíhal výrobní proces, funkci jednotlivých konstrukcí a hlavně autentické dojmy zažijete při prohlídce vysoké pece. Tam, kde se kdysi vozil koks, železná ruda a vápenec, jezdí nyní prosklená zdviž, která na místo materiálu vyveze vás.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vinařice: Důl Mayrau
V Hornickém skanzenu Mayrau se dozvíte o historii těžby černého uhlí na Kladensku a projdete tras...

ČR, Ostrava: Dolní oblast Vítkovice
Průmyslový areál bývalých hutí Vítkovických železáren se stal v r. 2002 národní kulturní památkou...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 27. 4. 2024
svátek:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
8 °C
zítra:
neděle 28.4.
10 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X