www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Kladno: průmysl převálcovaný hokejem - VIDEO

ČR, Kladno: průmysl převálcovaný hokejem - VIDEO

Publikováno: 27.11.2012
Kladno – když většina lidí slyší název tohoto města, skoro automaticky si vybaví jadrného čtyřicátníka, který si získal svět hokejkou v ruce a hlavně uměním ji používat. My jsme Kladno navštívili v čase, kdy NHL měla výluku, tedy v době, kdy za Kladno hraje i Jaromír Jágr. Tohle město proto zcela logicky žilo hokejem.

 

Další spojení, které se nabízí, ačkoli dnes už trochu za zenitem, jsou bývalé ocelárny Poldi, které okupovaly nemalou část města, mj. největšího ve Středočeském kraji a dávaly práci tisícovkám lidí. Průmysl ke Kladnu patřil od nepaměti. Ne náhodou vedla v pořadí druhá veřejná železnice v Česku z Prahy Dejvic právě na Kladno. O deset let dřív (1930) to byla koňka, po které se převáželo hlavně dřevo. Vznik oceláren Poldi patří do roku 1889. Pak město začalo rychle nabývat významu, počtu obyvatel i rozlohy. Dneska je to ale skutečně hlavně ten hokej, protože slavná „Poldovka“ skončila krachem, kvůli ne zrovna příliš zdařilé privatizaci.

Do areálu bývalé ocelárny, teď částečně využívaným novými podniky, se s kamerou určitě vypravíme někdy příště. Tentokrát Vám představíme tu hezčí část města, jeho historické jádro a kladenský zámek.

Kladno

Kladno - záložnaKladno - zámekKladno - radnice

V Kladně nebo na Kladně?

Náměstí Starosty Pavla, stejně jako celé Kladno zalila mlha, přestože jen několik kilometrů od města směrem ku Praze krásně svítilo sluníčko. Mlha zkrátka k podzimu patří, i v Kladně. Nebo na Kladně? Podle místních spíš na Kladně. Podle pravidel pravopisu se ale tahle zajímavá jazyková hříčka spíš přiklání ke spojení v Kladně. Místním to ale nevysvětlíte. Oni prostě žijí a pracují na Kladně.

Takže ať je po jejich - na Kladně je pro tento den mlha mocnější a zdá se, že je slunci vstup zakázán. Sluneční paprsky se i navzdory tomu snaží prodrat k zemi, aby ji trochu rozveselily. Historické centrum města je paradoxně o to zajímavější. Na náměstí se celkem bez problémů z bíla rýsuje Mariánský sloup od Karla Josefa Hiernleho a architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, skvostné dílo z roku 1741.

Kladno - kostel Kladno - radnice Kladno - zámek Kladno - zámek

 

Náměstí dominuje kostel

Podstatně vyšší budovy, jimž jednoznačně dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie, monumentální stavba, parametry odpovídající počtu obyvatel prosperujícího města, měly v pomyslném souboji s mlhou o poznání větší trable než zmiňovaný Mariánský sloup.

Takhle vysoký a prostorný kostel vyrostl na Kladně v plné kráse až roku 1899. Ještě dva roky předtím se mše sloužily ve starém, mnohokráte opravovaném kostelíku. Kdyby nebyl symbolem města Jaromír Jágr, hokejista a zároveň majitel klubu „Kladenští rytíři, pak by to byl zaručeně tenhle kostel, stojící přímo uprostřed náměstí.

Mezi historickými domy, které obklopují kladenský centrál, je ústředním tématem pošmourné počasí a hokej. Taky novorenesanční radnice, kolem které to asi vždycky ve všední dny žije nejvíc, se v mlze trochu ztrácela.

Kladno - zámekKladno - zámekKladno - zámekKladno - zámek

Ukrajinští medvědi na kladenském zámku

Nejstarší kladenskou stavbu - zámek, střeží medvědi. Respektive medvěd jeden, na pohled trochu znuděný procházkou ve svém omezeném teritoriu. Jestli uvnitř schovává medvědího kamaráda tenhle kladenský huňáč neprozradil, našel si něco k jídlu a zalezl dovnitř do pelechu. Kladenští, původně ale medvědi ukrajinských cirkusáků, by ale podle všeho měly být dva – Marta a Míša. Takže vlastně holky medvědice. Každopádně my jsme viděli holku jednu jedinou, jestli Martu nebo Míšu, těžko říct.

Kladno - zámek

Zámecká zahrada, kde medvědárium najdete, je volně přístupná, přesto se vyplatí zkontrolovat si otevírací a zavírací dobu, už proto, že při procházce po ní můžete snadno ztratit pojem o čase. Stejně tak se snadno můžete zapomenout i mezi vystavenými dílky v zámecké galerii. Kladenský zámek stojí nedaleko horní části náměstí Strarosty Pavla.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Okoř: smutná historie, radostná budoucnost
Publikováno: 6.7.2010
„Na Okoř je cesta jako žádná ze sta“…..Autor lidové písničky napsal její text tak šikovně, že se perfektně hodí i na dnešní dobu. Zvlášť pak, když se někdo na zříceninu nedaleko Prahy vydá autem po jižní spojce. Jakmile dorazí na místo a zamíří k hradním troskám cestou roubenou stromama, musí se pousmát.

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství - VIDEO
Publikováno: 20.11.2012
Kdybyste se ptali, kde najít vůbec nejstarší stavbu České republiky, pak naše odpověď zní - Budeč. Tohle místo pevně a neodmyslitelně spojené s historií národa českého leží v obci Zákolany – Kováry, několik kilometrů od Kladna.

Kladno: Muzeum věžáků otevře expozici
Publikováno: 7.3.2020
Kladenské věžáky jsou pro svoji výjimečnost památkově chráněny. První muzeum sídlištního celku v Čechách poprvé otevře 14. března. Uvidíte vzorový byt, expozici o výstavbě, kryt civilní obrany a střešní terasu.

ČR, Červený Újezd: hrad a klášter Hájek
Publikováno: 22.6.2015
S historickou stavbou nemá hrad sice nic společného, přesto se těší početné návštěvnosti. Pár kilometrů západně od Prahy vyrostla r. 2002 stavba v podobě hradu, kde najdete hned několik stavebních slohů vedle sebe. Přilehlá zahrada s venkovskými objekty je příjemným zpestřením. Naopak historickou stavbou je zdejší klášter Hájek z počátku 17. století.

ČR, Vinařice u Kladna: Hornický skanzen Mayrau
Publikováno: 16.8.2015
V areálu bývalého dolu, dnes kulturní památky, jsou prohlídkové trasy vedeny povrchově, pouze jedna vás zavede do bývalého bunkru v kopci Homole, ve které je simulována podzemní šachta s těžní technikou. Na výběr jsou dvě trasy – dvouhodinová nebo zkrácená hodinová. Začíná autentický výklad, neboť průvodci jsou tu bývalí horníci, kteří na dolu Mayrau pracovali.

ČR, Lidice – památník lidské tragédie
Publikováno: 3.9.2015
Ticho, klid a pokora… jen vánek si pohrává s korunami stromů v aleji. Místo se zvláštní energií, kterou očekává každý, kdo se sem rozhodne vypravit. Jen pár kilometrů od Prahy směrem na Kladno.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vinařice: Důl Mayrau
V Hornickém skanzenu Mayrau se dozvíte o historii těžby černého uhlí na Kladensku a projdete tras...


Souvisejicí videa

ČR, Kladno: Průmysl převálcovaný hokejem
Přijměte naše pozvání na krátkou prohlídku historického jádra Kladna a místního zámku. Pojďte se ...

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství
Pojďte s námi okouknout nejstarší kostel v Česku – Budeč. Jeho jádro bylo vystavěno už v 11....

ČR, Štiřín – zámek: kolébka českého golfu
Pojďte s námi nakouknout za brány zámku Štiřín, místa, kde se začala rodit tradice českého golfu....

ČR, Benešov: romantika kousek od Prahy
První písemná zmínka o městě pochází již z roku 1219, Jan Žižka zde vypálil klášter, sídlili zde ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 5. 8. 2020
svátek:Kristián
dnes:
středa 5.8.
23 °C
zítra:
čtvrtek 6.8.
26 °C