www.infoglobe.cz » Lomy Amerika - VIDEO

Lomy Amerika - VIDEO

Publikováno: 26.10.2010
Lomy Amerika na Karlštejnsku jsou místem, které láká svou krásou, romantikou, ale i jistou dávkou nebezpečí. Na místo, kde se už od počátku minulého století dobýval kámen, je kvůli hrozícímu nebezpečí sesuvu skal vstup zakázán. Kolem však existuje celá řada vyhlídek, kde může zvědavé lidské oko nahlédnout do jeho tajů i mírného náznaku dřiny, kterou zde pracující lidé museli denně podstoupit.

Trocha historie

Začněme malou dávkou historie. Těžba vápence se u nás datuje až do doby před čtyřmi tisíci lety. Jak už jsme ale řekli, na Americe se s touto činností začalo až mnohem později. Jak si asi každý umí představit, nebylo to žádné pohodové a sedavé zaměstnání a lidé pracující v těchto lomech museli mít nejen silné ruce a svaly, ale také pro strach uděláno. V letech 1944–1963 na Americe pomalu těžba končí a lomy začínají zarůstat trávou a stromy. Průzračné oko na jejich dně pak láká – i přes zákaz – každé léto desítky a desítky milovníků poležení u vody, kteří přelézají zátarasy a dolů se dostávají pomocí lan.

Americka krasa po ceskuCesta vzhuruJizvy na kuzi skal

Kde se vzala Amerika v Česku?

Ono se jim vlastně ani nelze divit. Vodní hladina zírá jako nenasytné velké rybí oko směrem k nebi a odráží od sebe snad všechno utrpení těch, které práce v lomu živila. Ovšem nejen romantici a trempové jsou náručí Ameriky vábeni. Už krátce po zavření lomů se k nim začali sjíždět i odborníci na slovo vzatí – botanikové, paleontologové, geologové, a dokonce i speleologové. Všichni chtěli na vlastní oči vidět tento zázrak přírody a okusit, co konkrétně jim nabízí. Všichni si ho také chtěli pojmenovat. Proto se dnes setkáváme s tolika názvy dané oblasti – Amerika, Příroďák, Kazatelna atd. Ale místo je to vždycky jedno jediné.

Podzimní ragtime

Nejkrásnější bývají lomy Ameriky na podzim. V mírně sychravém počasí se strmé svahy tamních skal obrostlé stromky, pokřivenými jak lidský charakter, převlečou do pestrobarevného kabátu a pohupují svými flitry ve větru jako modelky boky na módním mole. Navíc tu povětšinou nadšený obdivovatel kraje nenalezne ani živáčka – sem tam občas projde výletník se psem. A tak se dá skutečně pokochat pohledem na prázdný lom, který přes léto okupují davy. Nikoho nic neruší – nad hlavami se mu mísí šumění křídel s brumláním motorového rogala a člověk jako by i z té velké výšky viděl v blyštící se hladině odlesk své vlastní tváře.

kamenný ráj  podzimní idyla  sluji za americkým světlem

Voda temné nátury

Amerika svým názvem i blahosklonným klidem vyvolává v člověku touhu jít dál a vidět víc. Možná je to i díky její naprosté vyrovnanosti. Všechno je tu tak, jak má být – hladké skály dávají tušit, co se tu před časem dělo. Tráva kolem jen stydlivě nabízí malé pohovění před tím, než vám pod nohama zaskřípe štěrk a palec se otřese pod náporem první studené kapky vody. Vlnky tu nehledejte – voda je jen zrcadlem lidské historie. A její odstíny barev od tyrkysové přes tmavě zelenou až po černočernou dávají tušit, že se v ní dá velice dobře ztratit hlava i duše.

Naše česká Amerika na Karlštejnsku není ani sen ani ráj na Zemi. Je to svědek minulosti, který si vás připoutá svými řemeny stejně rychle a neoddiskutovatelně, jako spoutají američtí indiáni bílého vetřelce, který se vydal na jejich území. A ani jeden ze zmiňovaných zajatců už nemá šanci z tohoto sevření jen tak vyklouznout.

Odstiny vody

Text/foto: Zuzana Dastychová     

Video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Karlštejn
Publikováno: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. původně proto, aby sem uložil říšské korunovační klenoty, královské poklady a svaté relikvie. Karlštejn patří k nejproslulejším a nejmalebnějším českým hradům a právem se stal symbolem české státnosti.

ČR, Lom Amerika
Publikováno: 5.5.2010
Amerika je název pro soustavu jámových vápencových lomů v Českém krasu, které jsou propojené podzemními štolami. Mezi nejznámější patří Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko, několik dalších větších i menších lomů se nachází v okolních lesích.

ČR, Beroun: historický, průmyslový - VIDEO
Publikováno: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzně jednoduše dostupným místem, a tak v době, kdy je moderní bydlet spíš mimo velkoměsto, se Beroun stává i novým bydlištěm Pražáků. Od Prahy leží asi 30 kilometrů a je s ní dobře propojen – jak dálnicí, tak železnicí. Do Plzně je to z Berouna asi 75 kilometrů.

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdce Českého krasu – VIDEO
Publikováno: 8.10.2019
Český kras nabízí nespočet možností pro krásné výlety – ať už pěšky, na kole, nebo třeba na lodi. Jedním z nejoblíbenějších cílů je obec v samém srdci chráněné krajinné oblasti – Svatý Jan pod Skalou. Pojďme se do něj společně z nedaleké vesnice Srbsko vypravit.

ČR: Chrustenická šachta - na výlet do podzemí
Publikováno: 21.4.2013
Dnes navštívíme místo, které mnohým výletníkům i cestovatelům zůstalo až doposud skryto, a to především proto, že se nachází hezkých pár metrů pod zemí. Ač kousek od Prahy, jen málokdo někdy slyšel o jednom z nejzajímavějších hornických skanzenů nedaleko Berouna.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2021
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí v rámci mezinárodního společenství o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, environmentálních i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 9. 2021
svátek:Andrea
dnes:
neděle 26.9.
22 °C
zítra:
pondělí 27.9.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X