www.infoglobe.cz » Maďarsko: Malebné městečko Tihany – Balaton jako na dlani

Maďarsko: Malebné městečko Tihany – Balaton jako na dlani

Publikováno: 3.8.2021
Malebné maďarské městečko Tihany leží ve Vesprémské župě v obvodu Balatonfüred, ale takové určení polohy většině Čechů ani Slováků mnoho neřekne. Dodám tedy, že Tihany se nachází na poloostrově jezera Balaton. Teď už mnozí zcela přesně vědí, kde ho hledat.

Oblast kolem jezera Balaton jednoznačně patří k nejnavštěvovanějším částem Maďarska. Ať už patříte k milovníkům přírody, vodních sportů, rybolovu, cyklistiky, adrenalinu, gastronomie, nebo jen rádi poznáváte krásná místa, tato lokalita vás rozhodně nezklame.
Balaton – největší jezero ve Střední Evropě

Balaton, známý také jako „Maďarské moře“, je největším sladkovodním jezerem ve střední Evropě, svou rozlohou zabírá přes 590 km². Na délku dosahuje úctyhodných 77 kilometrů, a pokud byste ho chtěli celé obejít po břehu, museli byste zvládnout procházku dlouhou téměř 200 km. Na procházku se nám to zdálo příliš dlouhé, a tak jsme se s manželem rozhodli, že si Balaton objedeme alespoň na kolech. Kolem celého jezera vede značená Balatonská cyklistická trasa, takže jsme si mysleli, že za pár dní Balaton určitě zdoláme. To by nám ale nemohli, ještě doma, pár dní před plánovaným výletem, ukrást kola. A tak jsme se rozhodli poznávat krásy v okolí jezera alespoň formou jednodenních „autovýletů“.
pohled na Balaton z vyhlídkové plošiny Tihany

Tihany – nejkrásnější výhled na Balaton

Za náš první cíl jsme si zvolili malebné městečko Tihany, které je od Bratislavy vzdáleno necelé 3 hodiny cesty autem. Alespoň tak nám to psala naše navigace. My jsme se ale cestou zastavili v maďarské čárdě u cesty na skvělé halászlé (typická maďarská rybí polévka) a ještě lepší guláš, čímž se nám čas cesty o něco prodloužil. Ale rozhodně jsme toho nelitovali. Na stejnojmenný poloostrov Tihany, který na severovýchodní straně vbíhá do jezera, jsme dorazili chvíli po obědě. Malebné maďarské městečko Tihany, které patří k perlám Balatonu, se nachází na východní straně poloostrova, na 80 metrů vysokém návrší, odkud se naskýtá jeden z nejkrásnějších výhledů na celý Balaton. To byl vlastně hlavní důvod, proč jsme si pro naši první návštěvu této oblasti zvolili právě Tihany. Přestože počasí jsme neměli zrovna nejlepší, pohled na obrovské jezero nás utvrdil v tom, že jakmile budeme mít opět pár hodin volného času, musíme se sem vrátit a oblast Balatonu lépe poznat.

Tihany a výhled na Balaton  Tihany  Tihany

Pozoruhodnosti městečka Tihany

Ale vraťme se opět do městečka na kopci, které vzniklo z rybářské vesnice. Ke zdejším nejnavštěvovanějším památkám patří opatský barokní kostel s dvěma věžičkami, který je dobře viditelný už z dálky. Nachází se zde i několik muzeí jako např. venkovské lidové muzeum, muzeum panenek nebo Bencés, opatské muzeum. Celé území poloostrova je prohlášeno za přírodní chráněné území Tihany, jehož zvláštností je například vnitřní jezero Belső tó. Žije zde také několik vzácných druhů rostlin a zvířat. Čedičové skály a zajímavé obydlí mnichů také patří ke krásám této oblasti.  

 kostel v TihanyTihany

 TihanyTihany
Nás však kromě krásného výhledu na Balaton z vyhlídkové plošiny u kostela nejvíce okouzlil dům pod kostelem, na kterém se zvenku sušily papričky a v němž byl umístěn obchůdek s maďarskými specialitami. Už když jsem do něj vstupovala, bylo mi jasné, že s prázdnýma rukama odsud odcházet nebudeme. Kromě sušených paprik jsme si koupili také skvěle ochucený slunečnicový olej, ve kterém plavaly bylinky a různá semínka, a také vynikající domácí pálivou maďarskou pastu do guláše. Cestou zpět jsme se ještě na chvilku zastavili na břehu Balatonu, naposledy se pokochali pohledem na jeho klidnou hladinu a pomalu vyrazili na cestu domů.
 místní dům, na kterém se suší papričkyGPS: 46°54'50.1"N 17°53'21.2"E   

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování V. - vzhůru k Balatonu
Publikováno: 7.11.2008
Pokud chceme jeden prodloužený víkend věnovat Balatonu a některým termálním lázním Maďarska, měl by být prodloužený o něco víc nebo na celý týden, případně by to mohly být výlety dva. Tady totiž mále bezpočet možností a je jen věcí našeho vkusu, která z nich nám bude víc vyhovovat.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikováno: 30.4.2017
Pokud nechcete cestovat někam moc daleko a rádi byste se podívali do krásného města, Budapešť je pro vás ideálním řešením. Z Prahy je to totiž jen něco málo přes 500 kilometrů autem. Nebo můžete jet vlakem, jízdenky koupíte už kolem 600 korun.

Maďarsko: Termální lázně Hévíz
Publikováno: 6.6.2011
Země s největším středoevropským jezerem Balaton je bohatá na termální lázně. Mezi nejznámější patří unikátní rašelinové jezírko v městečku Hévíz, asi 6 km vzdáleném od letoviska Keszthely v jihozápadní části Balatonu.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Maďarsko: Győr – starobylé živé město
Publikováno: 29.5.2013
Město Győr se nachází nedaleko hranic Slovenska, na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Díky ideální poloze, množství architektonických, kulturních i přírodních skvostů patří mezi oblíbená místa cestovatelů.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár I.
Publikováno: 18.2.2013
Na soutoku Mošonského Dunaje a řeky Litavy, nedaleko hranic Slovenska, leží krásné městečko s domy postavenými převážně v barokním a klasicistním stylu. Toto městečko nese jméno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roce 1939 spojením sídel Moson a Magyaróvár.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko, Keszthely: město s barokním zámkem
Jedno z nejdůležitějších měst Balatonu leží na jeho severozápadním břehu. Je známé barokním zámke...

Maďarsko: Hévíz – město
Známé maďarské lázeňské letovisko s termálním jezerem a relaxačními službami. Hotelové komplexy p...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jádro
Jedno z důležitých a významných měst Maďarska. Je propojeno kvalitní dopravní sítí a letištěm. Kr...

Maďarsko, Hévíz: termální jezero a lázně Hévíz
Na severozápadním břehu Balatonu leží městečko Hévíz, které je známé po celém světě díky jezeru s...

Maďarsko, Sümeg: středověký hrad
Zřícenina středověké tvrze na vápencové skále se vryla snad do všech znaků města Sümeg, ležícího ...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium s největším mořským akváriem ve střední Evropě určitě okouzlí nejen vaše ratolesti, a...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.10.2022
Už tuto sobotu 8. října 2022 se uskuteční Hornošarišský vinný festival. V Lázeňské kolonádě se na něm od 14-té hodiny představí vícero slovenských vinařství a součástí akce budou i všelijaké doprovodné akce i kulturní program.
1.10.2022
Italský region (ostrov) Sardínie neláká návštěvníky jen na čisté moře a nádherné pláže, ale i k trvalému bydlení. Místní samospráva nabízí až 15 tisíc eur všem, kteří se sem nastěhují!
28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 7. 10. 2022
svátek:Justýna
dnes:
pátek 7.10.
10 °C
zítra:
sobota 8.10.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X