www.infoglobe.cz » Rakousko: Hrad Röthelstein – malý strážce Dunaje

Rakousko: Hrad Röthelstein – malý strážce Dunaje

Publikováno: 11.9.2013
Při našich cyklotoulkách Rakouskem jsme se zastavili v městečku Hainburg. Tato středověká obec, nad kterou se tyčí Hainburský hrad, ukrývá mnohá přírodní ale i historická tajemství. Jedním z nich je i zřícenina hradu Röthelstein, který se skrývá v náručí národního parku.

Pokud byste chtěli tento historický, ale také stavební unikát navštívit, snad nejjednodušší způsob je sejít k nábřeží Dunaje. My jsme také tak učinili a v následujících řádcích popsána trasa se pro nás stala zážitkem, na který rádi vzpomínáme.
Vstup do Národního parku Dunajské luhy
Ale začněme pěkně po pořádku. U nábřeží Dunaje v městečku Hainburg je možné najít napojení na Dunajskou cyklotrasu, malý přístav, středověké opevnění, různé restaurace či park s lavičkami, které nabízejí relaxační pohled na evropský veletok. A právě tento park je jakousi vstupní branou do Národního parku Dunajské luhy, německy Donau-Auen. Pokud byste si zde chtěli odložit kola, stojan jsme sice nenašli, ale připevnění zámku k lavičce bylo dostačujícím řešením.
Jeskynní tunel  Jeskynní tunel
Nenápadný vstup do národního parku je označen jen malou cedulkou udávající název parku a zákazy, které je třeba dodržovat. Jedním z nich je i zákaz přejezdu přes národní park na kole, což mnozí návštěvníci v době našeho výletu ignorovali. Přes národní park vedl asi 1,5 metru široký písčitý chodník, který nás za krátko dovedl k jeskynnímu tunelu, který tvořily slepencové horniny nazývané také brekcie. Přechod několikametrovým tunelem byl příjemným letním osvěžením, protože teplota vzduchu přesahovala v ten den 30 °C. Skalní útvary s jeskynními projevy nás provázely ještě několik desítek metrů. Zatímco na jedné straně chodníku byly skály, na druhé se nám odkrývaly krásy nivné krajiny. Malé "zálivy", "ostrovní" výběžky obrostlé trávou, nebo stromy "vyrůstající" z vody. Po cestě k našemu cíli nás provázely houfy komárů a běžecké značky s vyznačenou vzdáleností. Po 2 kilometrech jsme dorazili na místo. Na travnaté mýtině stála mohutná zeď a tabule oznamující význam a historii tohoto místa. O 5 metrů dál byl chodník vedoucí ke schodům, po kterých jsme se dostali na malé nádvoří zříceniny hradu. Nádvoří ohraničovalo zábradlí, které chránilo návštěvníky této pozoruhodné památky od strmého spádu. Na zábradlí byly nainstalovány informační tabule o národním parku, o výskytu fauny, flóry v okolí a samozřejmě o historii hradu.
Hrad Röthelstein

Hrad RöthelsteinHrad Röthelstein (informační tabule)
Jak jsme se dozvěděli, hrad Röthelstein nazývaný také jako Heimenburg (starší hrad) byl menší než známější a velkolepější zříceniny hradů Hainburg a Děvín. Stál na 30 metrů vysokém skalním ostrohu a první zmínky o něm se datují na rok 1180. Jak už název hradu napovídá, jméno nese po rodě Röthelsteinovců, který ho obýval. Jeho funkce dodnes není známa. Neví se, zda se jednalo o hrad hraniční nebo strážný. Pravděpodobně však sloužil pro kontrolu obchodu a rybolovu na Dunaji. Později se vystřídaly na hradě i další panovníci a v 16. století byl obsazen Turky. Postupem času byl rozebraný na stavby blízkého městečka Hainburg, a tak nám do současnosti zbyly jen zbytky vnější zdi a palácové stěny.
Národní park Dunajské luhy

Štěrkovité pláže v Národním parku Dunajské luhy Štěrkovité pláže v Národním parku Dunajské luhy (detail)
Po nasycení se historickými fakty jsme se ještě na chvíli pokochali výhledy na zalesněnou krajinu. Cestou zpět k našim dvoukolovým ořům, jsme si všimli doslova štěrkové pláže, kterou vymýval Dunaj. Na jedné z nich jsme se zastavili, sesbírali pár pěkných oblázků a dokonce i mušlí. Cítili jsme se skoro jako u moře. Každopádně, všem nadšencům přírody a historie, třeba i během cyklovýletu Rakouskem, doporučujeme zastávku v Národním parku Dunajské luhy, nad kterým již po staletí bdí hrad Röthelstein.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň – Albertina
Publikováno: 26.3.2009
Vídeň je bezesporu klenotnicí umění – od vznešeného baroka až po secesní budovy či typické vídeňské kavárny z konce 19. století, kdy Vídni vtiskl její součastnou podobu architekt Hoffmann. Centrum města, tedy cíl většiny turistů, má jednu zásadní výhodu.

Rakousko, Klosterneuburg – majestátní klášter v náručí květů
Publikováno: 8.4.2015
Jaro je jako stvořené pro výlety, proto jsme nasedli do auta a vydali se tentokrát do útulného městečka Klosterneuburg, které se nachází přibližně 15 kilometrů severozápadně od Vídně. Už z dálky nás vítala pompézní stavba v podobě kláštera či reklamní poutače zvoucí na výstavu orchidejí v jeho zahradách.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera
Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.

Rakousko: Kouzelné Korutany
Publikováno: 19.2.2014
Na slunném jihu Rakouska, v jeho nejjižnější spolkové zemi Korutany, se nachází jedinečný zimní ráj s výborně upravenými sjezdovkami, výbornými sněhovými podmínkami a jedinečnou atmosférou, která si dokáže získat srdce všech milovníků lyžování a panenské přírody.

Cyklovýlet: Hainburg - Schloss Hof
Publikováno: 6.8.2013
Středověké městečko Hainburg bylo zajímavou zastávkou v našem putování na kolech. Dnes budeme pokračovat přes dlouhý most, dvě rakouské obce, až po největší barokní zámecký komplex v Rakousku - Schloss Hof.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikováno: 31.7.2013
V předchozí části našeho cyklovýletu jsme překročili hranici Rakouska a po nevšední zastávce v malebné a květinami obsypané obci Wolfsthal jsme se vydali po cyklostezce dále k našemu dalšímu výletním bodu - k městečku Hainburg.

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Rakousko: Slovenské dny v národním parku Donau-Auen
Publikováno: 12.5.2019
Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy) zve všechny slovenské milovníky přírody na prohlídku výstavy „Donauraum“ se slovenským průvodcem na zámku Orth v obci Orth an der Donau (jen 35 km od Bratislavy).

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko, Graz: Historické centrum Štýrského Hradce
Publikováno: 12.10.2012
Jak vypadá historické centrum univerzitního města, ve kterém pobýval mimo jiné i Johannes Kepler?

Rakousko: Štýrsko – krajina zeleného srdce
Publikováno: 24.4.2013
Na návštěvě ve spolkové zemi Štýrsko zůstaneme i dnes. V předchozích článcích jsme představili rekreační region Murtal a Vysoké Štýrsko. Tentokrát se podíváme do největšího a zároveň hlavního města Štýrska - Grazu, a k tomu vám přibalíme pár dobrých cestovatelských tipů v okolí.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 24.10.2011
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: Vysoké Taury – krásné a monumentální
Vysoké Taury (Hohe Tauern) jsou rozsáhlým a mohutným horstvem Východních Alp, které se mohou poch...

Rakousko, Klosterneuburg – klenoty městečka
Přibližně 15 kilometrů severozápadně od hlavního města Rakouska - Vídně se nachází útulné městečk...

Rakousko, Klosterneuburg – výstava orchidejí
Přeneste se spolu s námi do světa barev, vůní a krásy. V rakouském městečku Klosterneuburg se kaž...

Rakousko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Nedaleko hranic Slovenska se nachází národní park Dunajské luhy (Donau-Auen). Při procházce tímto...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku II.
V předešlé fotogalerii jsme ze sedla kola obdivovali krásy přírody, zajímavá zákoutí a místa v ob...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...

Rakousko: Neziderské jezero
V blízkosti hranic Slovenska, Maďarska a hlavně Rakouska se nachází unikátní Neziderské jezero, k...

Rakousko: zámecký komplex Schloss Hof
Přeneste se spolu s námi do období baroka, které můžete obdivovat během návštěvy největšího barok...

Rakousko: Hainburg – městečko na Dunaji
Nedaleko hlavního města Slovenska, ve spolkové zemi Dolní Rakousko, se nachází malebné městečko H...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C