www.infoglobe.cz » Rakousko: Neziderské jezero – unikátní stepní jezero v Evropě

Rakousko: Neziderské jezero – unikátní stepní jezero v Evropě

Publikováno: 7.5.2022
Nedaleko Bratislavy, v blízkosti hranic Rakouska a Maďarska, se nachází bezodtokové, mírně slané Neziderské jezero. Vedle Balatonu jde o jediné stepní jezero v Evropě. Jeho hloubka dosahuje maximálně 2 metry a také díky tomu se stalo rájem nejen pro jedinečnou faunu a flóru, ale stále více i pro domácí a zahraniční turisty, milovníky sportů či nadšence přírody.

Neziderské jezero (něm. Neusiedler See, maď. Fertő) se nachází na ploše 320 km² a leží v nadmořské výšce 115 metrů. Zajímavostí je, že kvůli výšce zemského zakřivení mezi Neziderským jezerem a pohraniční rakouskou obcí Mörbisch am See, která dosahuje 9,6 metru, není vidět z jednoho konce jezera na druhý. Rozloha jezera zasahuje do dvou států. Větší část leží v Rakousku, kde je zároveň i největší vodní plochou v zemi a menší v Maďarsku. Přítoky vody do jezera jsou v převážné míře zajišťovány podzemní vodou, ale svůj podíl má i malá říčka Wulka. Jezero nedisponuje přírodním odtokem, ale v letech 1895 - 1909 byl vybudován umělý odtokový kanál Einserkanal. Na maďarské straně jezera je vodní plocha navázána na povodí Dunaje. Typické pro toto jezero jsou obrovské plochy třtinových pásů, které ho na většině míst překrývají. V některých částech dosahuje pás šířku až 8 km. U obce Podersdorf am See je jediné místo na jezeře, s délkou zhruba 2 km, které není pokryto třtinou.

Neziderské jazero

Třtina dodává tomuto jedinečnému místu doslova život. V jejích útrobách hnízdí tisíce vodních ptáků a jiných vzácných živočichů. I díky tomuto fenoménu bylo jezero a jeho okolí začleněno do dvou národních parků (Neusiedler See - Seewinkel a Fertő-Hanság) a od roku 2001 bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Zajímavé je sledovat i roční období, které se na jezeře projevují velmi zajímavě. Zatímco v létě se rozměry jezera zvětšují, v zimě zas při tuhých mrazech promrzá až k samotnému dnu a tím pádem vzniká snad největší přírodní kluziště v Evropě. Ale vraťme se raději k létu. Koupání a vodní sporty jsou na jezeře ve velké oblibě, o čemž svědčí i několik míst na koupání a množství přístavů. Ještě předtím, než si řekneme o jeho rekreačně-sportovním využití, nesmíme zapomenout na pár zajímavostí z historie.

Neziderské jazeroNeziderské jazero

Jezero "vzniklo" už před přibližně 20 miliony let. Tedy přesněji řečeno začal geologický proces, jehož dnešním výsledkem je toto okouzlující místo. Začalo to poklesy území, později vyplněnými mořskou slanou vodou moře Thetys, až po uvolnění tzv. Dunajského ledovce, z něhož pocházejí dnešní sedimenty jezera. Neméně, zajímavé je, že v 19. století dokonce Neziderské jezero úplně vyschlo. Naštěstí tím jeho éra neskončila úplně a my tak máme ještě dnes jedinečnou možnost obdivovat krásu nevšedního díla paní přírody. 

Neziderské jazeroNeziderské jazero

Až 2000 slunečních hodin v roce zabezpečuje jezeru oblibu mezi turisty. Ti se zde doslova mohou vyžít sportovními aktivitami. Jachting, surfování, kite-surfing, turistika, golf či cyklistika patří mezi ty nejoblíbenější. Služby typu půjčovna kol a jiného sportovního náčiní jsou samozřejmostí. Po sportovních výkonech je dobré se najíst a osvěžit. Region Burgenland nabízí vynikající gastronomii s lahůdkami a skvělé vínko z vinařských oblastí Neziderského jezera. Příznivci kultury si přijdou na své hlavně v letním období, kdy se u jezera konají operety, klasické koncerty a jiné hudební zážitky. Také zde mohou navštívit galerie, muzea a výstavy mnoha umělců, které doplňují kulturní nabídku v okolí jezera.

Neziderské jazero

Příroda je snad největší přidanou hodnotou tohoto místa. Mezinárodní národní parky nabízí pohled na jedinečnou flóru a faunu, kterou zastupují například vzácné druhy rostlin, ptáků, stepní skot či prasátka mangalica.

Neziderské jazeroNeziderské jazero

Pokud jste ještě toto místo nenavštívili, vřele vám to doporučujeme, protože Neziderské jezero v sobě snoubí okouzlující přírodu, sportovní zážitky a skvělou gastronomii. Snad nejlépe si atmosféru jezera vychutnáte na cyklotúře vedoucí z Bratislavy až do maďarského městečka Šoproň, kterou jsme i my (redakce Infoglobe) absolvovali a byla pro nás zážitkem na velmi dlouhou dobu.

GPS: 47°51'38.5"N 16°49'37.4"E

Text a foto: Oskár Mažgút 

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Burgenland – země slunce
Publikováno: 19.4.2010
Slunečnice, víno a oddech u jezera nebo na termálním koupališti – tyto pojmy nejvýstižněji charakterizují nejvýchodnější a současně třetí nejmenší spolkovou zemi Rakouska (po hlavním městě Vídeň a Vorarlbersku).

EVROPA: unikátní Neziderské jezero vysychá
Publikováno: 19.7.2022
Jedinečné stepní Neziderské jezero (po něm. Neusiedler See, maď. Fertõ) rozprostírající se na území Rakouska tvořící největší vodní plochu v zemi a v menší míře na území Maďarska z důvodu aktuálních veder a nedostatku srážek v posledních letech radikálně vysychá!

Maďarsko: Šopron – středověk obklopený přírodou
Publikováno: 8.6.2021
Město Šopron leží v blízkosti západních hranic Maďarska s Rakouskem a také díky tomu je město oficiálně dvoujazyčné. V dnešním článku si představíme nejen historii tohoto válkami zkoušeného místa, ale zavedeme vás také do jeho okolí, které nabízí zážitek pro oči a balzám pro duši.

Rakousko, Burgenland: Rust – městečko čápů a lahodných vín
Publikováno: 25.3.2015
Krásné letní dny jsou pro návštěvu malebného městečka Rust ležícího na břehu stepního Neziderského jezera (německy Neusiedler See, maďarsky Fert) jako stvořené.

Rakousko: Parndorf – nákupní městečko
Publikováno: 10.4.2016
Pro všechny milovníky nakupování a módy máme dobrou zprávu. V dnešním článku se totiž vydáme do snad nejvyhledávanějšího outletového nákupního centra nejen v samotném Rakousku.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město I
Publikováno: 23.4.2022
Přibližně 30 kilometrů jižně od Vídně se ve spolkové zemi Dolní Rakousko rozprostírá lázeňské město Baden (neoficiálně Baden bei Wien), které bylo v době monarchie vyhledávaným místem rakouské smetánky a do současnosti nabízí neopakovatelnou atmosféru plnou elegance a vznešenosti.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Burgenland: Neziderské jezero – plavba
Vychutnejte si spolu s námi alespoň takto, prostřednictvím fotogalerie, vyhlídkovou plavbu po pře...

Rakousko, Burgenland: Rust – město čápů a vín
Malebné městečko Rust, ležící na břehu stepního Neziderského jezera (německy Neusiedler See, maďa...

Rakousko: Neziderské jezero
V blízkosti hranic Slovenska, Maďarska a hlavně Rakouska se nachází unikátní Neziderské jezero, k...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2022
Vánoční trhy patří neodmyslitelně k předvánočnímu období. Tentokrát vás pozveme k našim sousedům. Začneme v Praze, kde se od 26. listopadu 2022 do 6. ledna 2023 rozzáří Staroměstské náměstí.
22.11.2022
Město Vysoké Tatry spolu s městem Zakopané zrealizovalo projekt tatranských cyklotras, jehož cílem bylo zvýšení dostupnosti přírodního a kulturního dědictví na obou stranách Tater, a to prostřednictvím rozvoje rekreační infrastruktury.
15.11.2022
Když se největší barokní venkovské sídlo Rakouska oděje do zimních šatů, jeho nádvoří rozzáří tisíce světélek, vzduchem se šíří vůně pražených mandlí nebo lahodných punčových variací a scéna na zámeckém nádvoří patří tradičním tónům vánočních písní, můžete se těšit na nezapomenutelný (před)vánoční zážitek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 29. 11. 2022
svátek:Zina
dnes:
úterý 29.11.
3 °C
zítra:
středa 30.11.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X