www.infoglobe.cz » Maďarsko: Šopron – středověk obklopený přírodou

Maďarsko: Šopron – středověk obklopený přírodou

Publikováno: 20.3.2023
Město Šopron leží v blízkosti západních hranic Maďarska s Rakouskem a také díky tomu je město oficiálně dvoujazyčné. V dnešním článku si představíme nejen historii tohoto válkami zkoušeného místa, ale zavedeme vás také do jeho okolí, které nabízí zážitek pro oči a balzám pro duši.

První materiální zmínky o osídlení spadají již do dob Římské říše, o čemž svědčí archeologické pozůstatky Fóra, čili veřejného prostoru, ve středu starověkého římského města, které byly objeveny v místě nynějšího hlavního Šopronského náměstí.
Starověké hradby
Postupem času byla bývalá Šopron vlivem stěhování národů opuštěná, ale jen do chvíle, kdy na její území přišli Maďaři. Ti se postarali o rekonstrukci starobylých římských hradeb a výstavbu hradu. V roce 1153 bylo město již významným bodem střetu národů a křižovatkou cest mezi Vídní a Budapeští. O století později bylo obsazeno českým vojskem Přemysla Otakara II. Nadvláda trvala až do doby osvobození uherským králem Ladislavem IV. Kumánem. Ale osud města nebyl ani zdaleka naplněn. Koncem středověku do města vtrhla Osmanská vojska, která sice město vyplenila, ale neobsadila. Bylo to období, kdy maďarský lid utíkal před ničivými útoky Turků, a právě Šopron se stala jakýmsi útočištěm.

Hlavní náměstí

Následkem tohoto počínání vzrůstal význam města, což se projevilo na hospodářském rozmachu. Město muselo čelit i protihabsburské vzpouře z vlastních řad, protože nepodporovalo politiku vzbouřenců, což se mu stalo osudným. V roce 1676 vypukl rozsáhlý požár, který zničil středověké stavby. Netrvalo dlouho a na místě těchto staveb vyrostly nové barokní budovy. Ani v nedávno minulém 20. století si město "neoddechlo" od ran osudu. Po první světové válce mělo město připadnout Rakousku, ale následné nepokoje dotlačily tehdejší mocnosti k vyhlášení referenda, jehož výsledkem bylo připojení města k Maďarsku. Koncem druhé světové války zažilo město bombardování a v roce 1945 obsazení červenou armádou. V roce 1989 zde nastaly mohutné protesty proti komunistické vládě, které přispěly k pádu režimu. Zajímavostí je, že město Šopron se stalo místem přeshraničních úniků východních Němců na západ.

Hlavní náměstí
Navzdory válkám a jejich důsledkům se může Šopron, jako jediné maďarské město, pochlubit kompletně zachovaným středověkým jádrem. Nacházejí se zde hradby, gotické domy, kostely, kláštery a mnohé jiné zajímavé stavby.

Šopronské historické centrum

Šopronské historické centrumOkružní třída
Hned při vstupu do města návštěvníka uvítá impozantní renesanční brána a barokní požární věž, která je typickým symbolem města. Po vstupu do srdce Šopronu se otevírá Hlavní náměstí s dominantním barokním sloupem Nejsvětější Trojice. Na straně náměstí vás svou architektonickou krásou okouzlí románsko-gotický Kozí kostel. Nevšední jsou i domy z 15. století, vystavěné na románských a římských základech. Vaší pozornosti by neměl ujít především dům číslo 5, kde býval i samotný král Matyáš Korvín a o století později i světoznámý hudební skladatel Franz Liszt. Mezi další pozoruhodné stavby patří františkánský klášter, gotický Michalský kostel, Lisztovo muzeum, ale i muzeum lékárnictví, pekařství či hornické muzeum. Ve městě se dochovaly i památky na židovskou kulturu, která byla v roce 1526 vyhnána z města, v podobě dvou synagog ze 13. století. V jedné ze synagog bylo zřízeno muzeum. A takto bychom mohli pokračovat ještě velmi dlouho.
Okružní třída
Romantická, místy až tajuplná zákoutí historického centra jsou přímo stvořena pro rodinnou procházku. Najdete zde všude vyzařující klid, protože hospůdek, obchodů a restaurací je zde velmi málo. Pokud na vás přijde hlad či nákupní "chtíč", doporučujeme vám přesunout se na okružní třídu. Zde najdete od tradiční maďarské kuchyně až po Šopronský národní kroj opravdu všechno. Pokud jste se již nadýchali starobylé atmosféry města, vyjděte si do okolí. Dva obrovské zámky Esterházy určitě stojí za návštěvu. Pro milovníky přírody je zde Neziderské jezero, které díky své mělkosti patří k nejteplejším jezerům v Evropě. Ze šopronské strany je pokryto nekončícím se polem třtiny.
Neziderské jezero obklopené třinou
Šopron má ideální geografickou polohu pro pěstování vinné révy, a proto se není čemu divit, že se v jeho okolí nacházejí rozsáhlé sady. Město je prostě spojením starobylé historie, moderního nákupního centra a úžasné přírodní krajiny v jednom. Proto neváhejte a vydejte se na výlet za poznáním krás města Šopron.

 

GPS: 47°41'05.7"N 16°35'26.3"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování I. - cíl prodloužených víkendů
Publikováno: 1.8.2008
Pětidílná výprava po Maďarsku je inspirativním povídáním o zajímavých místech, stylu života i historii státu, který má s naší vlastí společného více, něž bychom očekávali. První díl je věnován otázce, proč Maďarsko vůbec navštívit, proč se nebát cestování na vlastní pěst a naučíme se i pár základních slovíček...

Maďarsko: Győr – starobylé živé město
Publikováno: 27.3.2023
Město Győr se nachází nedaleko hranic Slovenska, na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Díky ideální poloze, množství architektonických, kulturních i přírodních skvostů patří mezi oblíbená místa cestovatelů.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár II.
Publikováno: 17.4.2023
Zatímco v minulé části jsme se zahloubali do historie města ležícího v krásné oblasti Podunají, dnes si povíme více o historických dominantech, nebo až ikonách města. Pozornost zaměříme i na cestovní ruch. Mosonmagyaróvár každoročně navštíví mnoho turistů z blízkého i širokého okolí.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár I.
Publikováno: 10.4.2023
Na soutoku Mošonského Dunaje a řeky Litavy, nedaleko hranic Slovenska, leží krásné městečko s domy postavenými převážně v barokním a klasicistním stylu. Toto městečko nese jméno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roce 1939 spojením sídel Moson a Magyaróvár.

EVROPA: unikátní Neziderské jezero vysychá
Publikováno: 19.7.2022
Jedinečné stepní Neziderské jezero (po něm. Neusiedler See, maď. Fertõ) rozprostírající se na území Rakouska tvořící největší vodní plochu v zemi a v menší míře na území Maďarska z důvodu aktuálních veder a nedostatku srážek v posledních letech radikálně vysychá!

Maďarsko: lázeňské městečko Hévíz
Publikováno: 11.10.2015
Město na severozápadním břehu Balatonu, vzdálené necelých 10 km od jeho břehů. Známé je především svým lázeňstvím a termálním jezerem Hévíz. Veškerá příroda, co miluje teplo a bahnité podloží, zde našla své místo a dává prostor i člověku. Daří se tu i vínu. Dokladem toho je kopec Egregy s malými vinicemi a soukromými vinárnami.

Rakousko, Burgenland: Rust – městečko čápů a lahodných vín
Publikováno: 25.3.2015
Krásné letní dny jsou pro návštěvu malebného městečka Rust ležícího na břehu stepního Neziderského jezera (německy Neusiedler See, maďarsky Fert) jako stvořené.

Rakousko: Neziderské jezero – unikátní stepní jezero v Evropě
Publikováno: 7.5.2022
Nedaleko Bratislavy, v blízkosti hranic Rakouska a Maďarska, se nachází bezodtokové, mírně slané Neziderské jezero. Vedle Balatonu jde o jediné stepní jezero v Evropě. Jeho hloubka dosahuje maximálně 2 metry a také díky tomu se stalo rájem nejen pro jedinečnou faunu a flóru, ale stále více i pro domácí a zahraniční turisty, milovníky sportů či nadšence přírody.

Maďarsko: Putování II. - v Budapešti se neztratíme II.
Publikováno: 11.8.2008
Budapešť, hlavní město Maďarska, je opravdu, jak jsme tu řekli minule, možná napoprvé lépe absolvovat s nějakým cestovním zájezdem, při němž okružní jízda nevynechá nejpodstatnější zajímavosti. Avšak pokud se v ní ocitnete bez doprovodu, Čech se tu poměrně snadno orientuje.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Maďarsko: Putování IV.- města ve stepi
Publikováno: 12.9.2008
Lépe řečeno města v pustě, ale k tomu se za chvíli dostaneme. Jak jsme řekli minule, jihovýchodní část Maďarska si zaslouží samostatný prodloužený víkend, který nám přinese v mnoha směrech úplně jiné zážitky než západ této země, hlavně úplně jinou krajinu.

Maďarsko: Putování III. - stará místa, nové zážitky
Publikováno: 28.8.2008
Ještě v době mezi oběma světovými válkami se říkalo, že Maďaři se dělí vlastně na dva národy – na Budapešťany a ty, kteří v Budapešti nežijí, „vidéki emberek“, venkovany. Toto rozlišení bylo dáno skutečně propastnými rozdíly mezi hlavním městem a zejména malými maďarskými vesnicemi – dnes už samozřejmě neplatí, ale ani tehdy se nevztahovalo na obyvatele maďarských měst.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Když se řekne Budapešť, co si představíte? Jednou z věcí, které vás zajisté napadnou, bude krásná...

Maďarsko: Budapešť – srdce země
Budapešť, město hrdě se tyčící na Dunaji, nabízí svým návštěvníkům jedinečnou atmosféru, okořeněn...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium s největším mořským akváriem ve střední Evropě určitě okouzlí nejen vaše ratolesti, a...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 6. 2023
svátek:Norbert
dnes:
úterý 6.6.
14 °C
zítra:
středa 7.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X