www.infoglobe.cz » Maďarsko: Putování III. - stará místa, nové zážitky

Maďarsko: Putování III. - stará místa, nové zážitky

Publikováno: 28.8.2008
Ještě v době mezi oběma světovými válkami se říkalo, že Maďaři se dělí vlastně na dva národy – na Budapešťany a ty, kteří v Budapešti nežijí, „vidéki emberek“, venkovany. Toto rozlišení bylo dáno skutečně propastnými rozdíly mezi hlavním městem a zejména malými maďarskými vesnicemi – dnes už samozřejmě neplatí, ale ani tehdy se nevztahovalo na obyvatele maďarských měst.

Pro dnešního návštěvníka právě řada měst skýtá nesmírné potěšení a bezpočet prožitků, jakmile se v nich propleteme do centra přes narůstající předměstí, zamořená jako u nás skladišti, supermarkety, prodejnami aut a podobnými vymoženostmi 21. století. Většina historických center tvoří perly ukryté v této nepříliš vábné skořápce.

GyörVybudování dálnice na Budapešť, na kterou se napojíme z Bratislavy po přechodu hranic (kde už nejsou ani pasové kontroly, ani celníci), poněkud odsunulo z naší přímé dostupnosti město Györ, přes něž se dříve jezdilo. Česky se jmenovalo Ráb a kdysi bylo významným střediskem kraje, a to od doby Panonie. Pokud sem odbočíme dnes, musíme se dát vilovými čtvrtěmi a běžnou moderní zástavbou, abychom se dostali na Káptalan, kde najdeme biskupský palác s obytnou Sopronvěží ze 13. století a poblíž ulice s měšťanskými domy i paláce. Za prohlídku stojí i chráněné barokní stavby na Széchenyi tér. Historickou atmosféru Györu si ale musíme doslova „najít“.

Jestliže nespěcháme přímo na Budapešť, nebo naopak, jestliže se chceme vracet od Balatonu, možná zajímavější pro nás bude dvojice měst v západní části země, a to Sopron a Szombathely. Sopron (možná nás tam bude GPS od hranic navigovat částečně Szombathelypřes Rakousko), leží v jakémsi výběžku Maďarska, takže pro mnoho návštěvníků znamená „zajížďku“. To ano. Ale kdo se k ní odhodlá, bude bohatě odměněn. Ve staré části se totiž dostane do několika ulic a náměstí, kde jako by se zastavil čas někdy v 17. století. Najdeme tu dům vedle domu skvosty staré architektury, naprosto nedotčené dalšími staletími - a když sem přijdeme k večeru a nechodí tu mnoho lidí, téměř čekáme, že potkáme dámy v šatech splývajících až na zem a pány s kordy u boku. NádasdyPod tímto dojmem si patrně zajedeme do nedalekého Sárváru podívat se na hradní zámek Nádasdy, případně na zdejší arborétum, tady bychom neměli spěchat. Szombathely vyrostlo na místě někdejšího římského města Samarie, založeném r. 43 př. Kr., a první část jeho názvu znamená sobotu, Szombat - v ten den se tu totiž kdysi konávaly trhy. Kdo má rád vykopávky, najde zde pozůstatky staré  2 000 let, ostatní upoutá Templom tér a okolí, o nedalekých lázních Bükfürdö tu ještě bude řeč později.

VeszprémDalší dvojice měst, jež asi neopomineme, tvoří malý Veszprém a daleko větší Székesfehérvár. Obě můžeme spojit cestou k Balatonu. Veszprém leží uprostřed pohoří Bakony (ny se čte ň) a je velice starý, nás v něm asi zaujme hrad, vybudovaný králem Štěpánem I. Jeho prohlídka nám však jinak mnoho hodin nezabere. Zato Székesfehérváru (česky Stoličnému Bělehradu) si vyhradíme času víc. Město založené již r. 972 Arpádem se stalo později biskupským sídlem a jedním z Székesfehérvárnejbohatších v zemi. Dodnes je to na něm vidět. Nejen biskupský palác, ale i řada chrámů, měšťanských domů a jiných staveb svědčí o tom, že toto město hrálo v maďarských dějinách významnou roli. A pokud je dobré počasí a nespěcháme, můžeme se v nedalekém jezeře Velence vykoupat.

V západní části země nalezneme ovšem zajímavých míst víc, Velenceale v případě, že si to z Budapešti namíříme severovýchodním směrem, patrně nás uvidí Miskolc. Dnes tam vede z Újpestě velmi rychlá dálnice, takže žádný problém. Třetí největší město v zemi si zaslouží, abychom nespěchali. Patrně bychom si tu měli prohlédnout středověký hrad Diósgyör a gotický kostel na Avasu. Ale protože nejsme jen sběratelé historické paměti, zajedeme si v každém případě do termálních pramenů Miskolctapolca - což je Miskolcbez nadsázky něco skutečně nezapomenutelného. Proplouváme tu teplou vodou mezi skalisky a jeskyněmi i s pohledem na oblohu a cítíme se jako v pohádkovém světě nebo ve filmu.

Cestou do Miskolce ovšem odbočíme alespoň na půl dne do Egeru, česky Jágru. A i ten, kdo nerad leze nahoru, si  nenechá ujít výstup na rozlehlý hrad, proslavený událostí, při níž egerské Miskolctapolcaženy shazováním nejrůznějších předmětů a vyléváním nejrůznějších (dovedeme si představit jakých) tekutin kdysi zahnaly Turky, proti nimž však bojovaly i s meči v ruce. Dnes je zejména pěší zóna v Egeru poklidné, pohodové místo k procházce a k posezení u dobrého jídla. Celoročně jsou tu také otevřeny tři ze šesti bazénů s termální vodou v městském parku.

Z Miskolce můžeme pokračovat i dál na východ - do Tokaje, Egerstřediska vinařské oblasti. To však by měl podniknout patrně jen oddaný ctitel vína. Tokaj je poměrně nevelké městečko, velmi úhledné, dnes však značně komercionalizované na prodej vína (maďarsky bór) zejména rakouským turistům, přičemž, jak tomu bývá, laik nakoupí nejen kvalitní několikaputnové tokajské, ale i předražený furmint v litrových plastikových lahvích. Je tu „sklípek“ vedle sklípku, ale ve skutečnosti jsou to jen prodejny pro rakouské autobusové zájezdy, jejichž řidiči mají provizi od toho, před kterým zastaví.

TokajNa jednu cestu do Maďarska, tj. na jeden „prodloužený víkend“, je to i bez Budapešti víc než dost. Dokonce bychom řekli, že Miskolc a Eger by si zasloužily výpravu samostatnou, jestliže chceme plně vychutnat Miskolctapolcu. Ta sama a její neopakovatelné kouzlo vydá na celodenní pobyt.

Ještě nám hodně zbývá, ale nikdo nás nepopohání bičem a s vlastním vozem jsme svými pány. Chceme od své návštěvy víc než jen sledovat, jak nám přibývají kilometry na tachometru, a dojmy z jednotlivých míst by se nám snadno slily v jakousi Segedínský guláš s houskovými knedlíkynerozlišitelnou změť. Takže o jihovýchodní části této země příště, teď už jen malou poznámku ke stravování. Všude se najíte velmi dobře a poměrně levně i v „nezavedených“ restauracích, dokonce v malých bufetech. Ty neskýtají velké pohodlí a neoslní zařízením, ale na kvalitu jídla to (na rozdíl například od tuzemska) nemá obvykle žádný vliv, často naopak. V žádném případě byste si však neměli nechat ujít alespoň jednu halászcsardu libovolné cenové skupiny. Slovo „hal“ znamená rybu a nejíst v Maďarsku halászlé, typickou rybí polévku, je možná hřích, možná zločin, ale určitě škoda. Třeba s halászlé počkáme do Szegedu, kde se zdánlivě zrodila.

 

 

Text: J. Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons, Civertan, Vadaro, uzo 19, č.2, Pan Peter12, Egresij, Dávid Nagy, Attila Král, Wiki05, Alensha, Heretiq, Kressi, Rkolarsky Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování II. - v Budapešti se neztratíme II.
Publikováno: 11.8.2008
Budapešť, hlavní město Maďarska, je opravdu, jak jsme tu řekli minule, možná napoprvé lépe absolvovat s nějakým cestovním zájezdem, při němž okružní jízda nevynechá nejpodstatnější zajímavosti. Avšak pokud se v ní ocitnete bez doprovodu, Čech se tu poměrně snadno orientuje.

Maďarsko: Šopron – středověk obklopený přírodou
Publikováno: 8.6.2021
Město Šopron leží v blízkosti západních hranic Maďarska s Rakouskem a také díky tomu je město oficiálně dvoujazyčné. V dnešním článku si představíme nejen historii tohoto válkami zkoušeného místa, ale zavedeme vás také do jeho okolí, které nabízí zážitek pro oči a balzám pro duši.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: lázeňské městečko Hévíz
Publikováno: 11.10.2015
Město na severozápadním břehu Balatonu, vzdálené necelých 10 km od jeho břehů. Známé je především svým lázeňstvím a termálním jezerem Hévíz. Veškerá příroda, co miluje teplo a bahnité podloží, zde našla své místo a dává prostor i člověku. Daří se tu i vínu. Dokladem toho je kopec Egregy s malými vinicemi a soukromými vinárnami.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikováno: 30.4.2017
Pokud nechcete cestovat někam moc daleko a rádi byste se podívali do krásného města, Budapešť je pro vás ideálním řešením. Z Prahy je to totiž jen něco málo přes 500 kilometrů autem. Nebo můžete jet vlakem, jízdenky koupíte už kolem 600 korun.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár I.
Publikováno: 18.2.2013
Na soutoku Mošonského Dunaje a řeky Litavy, nedaleko hranic Slovenska, leží krásné městečko s domy postavenými převážně v barokním a klasicistním stylu. Toto městečko nese jméno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roce 1939 spojením sídel Moson a Magyaróvár.

Maďarsko: Győr – starobylé živé město
Publikováno: 29.5.2013
Město Győr se nachází nedaleko hranic Slovenska, na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Díky ideální poloze, množství architektonických, kulturních i přírodních skvostů patří mezi oblíbená místa cestovatelů.


Souvisejicí fotogalerie

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium s největším mořským akváriem ve střední Evropě určitě okouzlí nejen vaše ratolesti, a...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
10.5.2022
Oravská galerie v Dolním Kubíně vám už 49. sezónu nabízí nezapomenutelnou vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě a prohlídku expozicí tradičního lidového umění na Slanickém ostrově umění.
8.5.2022
Celkem 52 vybraných unikátních míst ze tří významných údolí okouzlí každého návštěvníka. Prostřednictvím mapové aplikace (stránky) se můžete vydat tatranskými stezkami.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 20. 5. 2022
svátek:Zbyšek
dnes:
pátek 20.5.
18 °C
zítra:
sobota 21.5.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X