www.infoglobe.cz » Maďarsko: lázeňské městečko Hévíz

Maďarsko: lázeňské městečko Hévíz

Publikováno: 11.10.2015
Město na severozápadním břehu Balatonu, vzdálené necelých 10 km od jeho břehů. Známé je především svým lázeňstvím a termálním jezerem Hévíz. Veškerá příroda, co miluje teplo a bahnité podloží, zde našla své místo a dává prostor i člověku. Daří se tu i vínu. Dokladem toho je kopec Egregy s malými vinicemi a soukromými vinárnami.

jezero Hévíz

Jezero Hévíz

Největší termální jezero v Evropě (4,44 ha) napájí dva prameny. Toto zjištění trvalo potápěčům desítky let. Z podzemní krasové jeskyně vyvěrá termální léčivý pramen o teplotě 41 °C. Ten druhý je studený, což po smíchání zaručuje v létě teplotu vody 34 a v zimě kolem 26 °C. Dle odborných výpočtů mají prameny takovou vydatnost (60–80 milionů litrů vody za den), že se voda v jezeře vymění každých 28 hodin. Přírodní nádrž se ale pod přílivem vody nezvětšuje, ta je pochopitelně odváděna – kam jinam než do Balatonu neboli Blatenského jezera. Bahnité dno jezera je živnou půdou mnoha organizmů, z flóry se tu daří nejvíce lotosovým květům. Kvetoucí jezero poskytuje útočiště mnoha živočichům. Pro místní obyvatele se stalo zas stabilní ekonomickou základnou.

jezero Hévízz jezera do Balatonu

Lázně Hévíz

Komplex vybudovaný nad hladinou jezera na železobetonových sloupech připomíná tvar kříže. Budí dojem plovoucí stavby, jejíž obvod je lemován členitými terasami ke slunění. Z každé terasy je hned několik vstupů přímo do jezera nebo bazénů s bahnem. Střed objektu ukrývá vnitřní bazény s termální vodou a masážními tryskami. Celým komplexem lze proplavat, jen najít tu správnou cestu přes dřevěná vrata vedoucí pod jednu z věží objektu a jste na hladině jezera na čerstvém vzduchu.

terasy jezara HévízLázně Hévíz

Vnitřní prostory jsou z velké části prosklené a stejně jako letní terasy plné lehátek. Na březích jsou pak další stavby v témže architektonickém slohu sloužící jako šatny a hygienické zázemí. Travnaté břehy pokrývají opět lehátka a i zde jsou mola s přístupem do jezera. Část pro neplavce je v místě odtoku do Balatonu – u jižního vchodu. Do oploceného areálu je několik vstupů, ten vhodný si zvolíte dle svého ubytování, které v komplexu jinak není možné. Z dalších služeb jmenujme letní restauraci, která se nachází na pláži u bazénu s atrakcemi určenými převážně dětem, různá občerstvení a masáže všeho druhu. Vzhledem k tomu, že vody jezera jsou hluboké a budete chtít chvíli spočinout, jsou na různých místech ukotvena břevna či ocelové prvky k zachycení. Znalí turisté si s sebou vozí nafukovací kruhy. Při vstupu do lázní dostanete elektronický náramek a pokračujete do společných šaten, odkud dojdete prosklenými chodbami k bazénům, terasám nebo na pláže.

Lázně HévízLázně Hévíz

Město Hévíz

Typické lázeňské městečko s lázeňskými domy, hotely a penziony zasazené do zvlněné krajiny plné zeleně. Pěší zóna a městské parky lákají k procházkám, kavárny zas k posezení. Jedna z cest vás zavede do městské části Egregy (Weinberg)  – na kopec proslulý vinařstvím už z doby římské, kde se díky teplým klimatickým podmínkám daří pěstování vína. Malé soukromé vinice ale moc neprosperují. Vinárny, které otevírají nejdříve v poledne, zejí většinou prázdnotou i večer. Na konci pěší cesty se nachází malý hřbitov s historicky cenným románským kostelem ze 13. století.

Hévíz-EgregyHévíz-Egregy, románský kostel

Největší kostel v Hévízu se nachází v centru proti radnici, je římskokatolický, zasvěcený sv. Duchu a jeho sedm věží symbolizuje sedm darů Ducha svatého. Má světle modrou fasádu a určitě ho nepřehlédnete.

Hévíz, kostel sv. Ducha

GPS: 46°47'15.8"N 17°11'35.1"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko, Eger – město baroka, termálů a vína – VIDEO
Publikováno: 11.9.2018
Nedaleko města Miškovec v severním Maďarsku můžete navštívit i menší Eger, který se proslavil svým městským hradem, termálními lázněmi, barokní architekturou a nejsevernějším minaretem z dob Ottomanské říše. Pojďme se do něj nyní společně podívat.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikováno: 30.4.2017
Pokud nechcete cestovat někam moc daleko a rádi byste se podívali do krásného města, Budapešť je pro vás ideálním řešením. Z Prahy je to totiž jen něco málo přes 500 kilometrů autem. Nebo můžete jet vlakem, jízdenky koupíte už kolem 600 korun.

Maďarsko: Šopron – středověk obklopený přírodou
Publikováno: 8.6.2021
Město Šopron leží v blízkosti západních hranic Maďarska s Rakouskem a také díky tomu je město oficiálně dvoujazyčné. V dnešním článku si představíme nejen historii tohoto válkami zkoušeného místa, ale zavedeme vás také do jeho okolí, které nabízí zážitek pro oči a balzám pro duši.

Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Železná cesta
Publikováno: 11.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem Turizmus bez hranic, spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Železná cesta.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár II.
Publikováno: 11.3.2013
Zatímco v minulé části jsme se zahloubali do historie města ležícího v krásné oblasti Podunají, dnes si povíme více o historických dominantech, nebo až ikonách města. Pozornost zaměříme i na cestovní ruch. Mosonmagyaróvár každoročně navštíví mnoho turistů z blízkého i širokého okolí.

Maďarsko: Ostřihom není jen známá bazilika
Publikováno: 17.1.2011
Víte, čím je zajímavá Ostřihom (Esztergom)? Samozřejmě, nachází se zde známá Bazilika sv. Štěpána. Bez ohledu na její výjimečnost však Ostřihom nabízí ještě jednu zajímavost. Velice snadno se dá z maďarské strany hledět přímo na Slovensko.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Maďarsko: Putování III. - stará místa, nové zážitky
Publikováno: 28.8.2008
Ještě v době mezi oběma světovými válkami se říkalo, že Maďaři se dělí vlastně na dva národy – na Budapešťany a ty, kteří v Budapešti nežijí, „vidéki emberek“, venkovany. Toto rozlišení bylo dáno skutečně propastnými rozdíly mezi hlavním městem a zejména malými maďarskými vesnicemi – dnes už samozřejmě neplatí, ale ani tehdy se nevztahovalo na obyvatele maďarských měst.

Maďarsko: Termální lázně Hévíz
Publikováno: 6.6.2011
Země s největším středoevropským jezerem Balaton je bohatá na termální lázně. Mezi nejznámější patří unikátní rašelinové jezírko v městečku Hévíz, asi 6 km vzdáleném od letoviska Keszthely v jihozápadní části Balatonu.

Maďarsko: Putování V. - vzhůru k Balatonu
Publikováno: 7.11.2008
Pokud chceme jeden prodloužený víkend věnovat Balatonu a některým termálním lázním Maďarska, měl by být prodloužený o něco víc nebo na celý týden, případně by to mohly být výlety dva. Tady totiž mále bezpočet možností a je jen věcí našeho vkusu, která z nich nám bude víc vyhovovat.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko, Keszthely: město s barokním zámkem
Jedno z nejdůležitějších měst Balatonu leží na jeho severozápadním břehu. Je známé barokním zámke...

Maďarsko: Hévíz – město
Známé maďarské lázeňské letovisko s termálním jezerem a relaxačními službami. Hotelové komplexy p...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jádro
Jedno z důležitých a významných měst Maďarska. Je propojeno kvalitní dopravní sítí a letištěm. Kr...

Maďarsko, Hévíz: termální jezero a lázně Hévíz
Na severozápadním břehu Balatonu leží městečko Hévíz, které je známé po celém světě díky jezeru s...

Maďarsko, Sümeg: středověký hrad
Zřícenina středověké tvrze na vápencové skále se vryla snad do všech znaků města Sümeg, ležícího ...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
20.9.2022
Slavnosti jídla a pití z darů země jsou v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodů, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
16.9.2022
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 16. do 18. září v Bratislavě a od 23. do 25. září 2022 v Košicích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 9. 2022
svátek:Zlata
dnes:
neděle 25.9.
9 °C
zítra:
pondělí 26.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X