www.infoglobe.cz » Maďarsko: Ostřihom není jen známá bazilika

Maďarsko: Ostřihom není jen známá bazilika

Publikováno: 17.1.2011
Víte, čím je zajímavá Ostřihom (Esztergom)? Samozřejmě, nachází se zde známá Bazilika sv. Štěpána. Bez ohledu na její výjimečnost však Ostřihom nabízí ještě jednu zajímavost. Velice snadno se dá z maďarské strany hledět přímo na Slovensko.

OstrihomTotiž hned na druhé straně Dunaje se nachází Štúrovo. Obě města spojuje známý most Marie Valérie, v minulosti zničený, proto spojení mezi městy umožňovala pouze lodní doprava. Až v roce 2001 se jeho obnovením přispělo k zefektivnění přechodů z Maďarska na Slovensko a to buď v dopravním prostředku nebo pěšky.

Ostrihom

Královské městoOstrihom

V Ostřihomi se narodil první maďarský král Štěpán. Byl to právě on, kdo zde založil arcibiskupství a dal postavit dnes známou baziliku. Nachází se na Hradním vrchu, na místě, kde v té době stál jiný kostel. Její interiér charakterizuje i renesanční kaple, rovněž využívaná na bohoslužby. Vzácná je olejomalba nad oltářem.Ostrihom Při návštěvě chrámu nelze zapomenout ani na podzemní krypty s pozůstatky biskupů a církevních hodnostářů. Po absolvování prohlídky kostela je dobré vystoupat na jeho kupoli, odkud se naskýtá krásný výhled na samotné město i okolí.

Při prohlídce celého komplexu baziliky určitě spatříte i obrovskou sochu sv. Štěpána. Ta znázorňuje jeho korunovaci ostřihomským arcibiskupem Dominikem. Titul královské město si Ostřihom zachovala až do poloviny 13. století, kdy se tehdejší král Béla IV. rozhodl přenést své sídlo do Budy.

Ostrihom

Další zajímavosti

OstrihomOstřihom je město s množstvím kostelů. Nacházejí se zde katolické chrámy, v nichž každý člověk, turista či místní, nachází klid a prostor na kontemplaci jako únik ze všedního životního ruchu. Je jen na vás, zda navštívíte farský Kostel sv. Petra a Pavla, Kostel sv. Anny - postavený v klasicistickém stylu, františkánský kostel bohatý na barokní výzdobu či jiné z ostatních vzácných chrámů.Ostrihom

Věděli jste, že v Ostřihomi můžete najít i světoznámé Křesťanské muzeum? Disponuje bohatými a vzácnými díly z oblasti malířství a sochařství, najít zde můžete i gotické oltáře, gobelíny nebo hodnotný porcelán. Na 250 000 svazků knih a kodexů se nachází v Arcibiskupské knihovně, považované za jednu z nejbohatších knihoven v Maďarsku.Ostrihom

Centrum Ostřihomi tvoří množství budov v barokním, rokokovém a klasicistním stylu. Poklidnou atmosféru města dotvářejí obchůdky na maličkém náměstí spolu se svěží fontánou. K atraktivitě města přispívají i termální lázně v blízkosti jeho centra.

V důsledku zdejší výroby automobilů Suzuki má dnes Ostřihom důležité zastoupení v průmyslu. Od minulých dob až po dnešek však nadále zůstává především hlavním sídlem katolické církve v Maďarsku.

Ostrihom

Text a foto: Karin Bogschová

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování I. - cíl prodloužených víkendů
Publikováno: 1.8.2008
Pětidílná výprava po Maďarsku je inspirativním povídáním o zajímavých místech, stylu života i historii státu, který má s naší vlastí společného více, něž bychom očekávali. První díl je věnován otázce, proč Maďarsko vůbec navštívit, proč se nebát cestování na vlastní pěst a naučíme se i pár základních slovíček...

Maďarsko: Putování II. - v Budapešti se neztratíme II.
Publikováno: 11.8.2008
Budapešť, hlavní město Maďarska, je opravdu, jak jsme tu řekli minule, možná napoprvé lépe absolvovat s nějakým cestovním zájezdem, při němž okružní jízda nevynechá nejpodstatnější zajímavosti. Avšak pokud se v ní ocitnete bez doprovodu, Čech se tu poměrně snadno orientuje.

Maďarsko: Putování V. - vzhůru k Balatonu
Publikováno: 7.11.2008
Pokud chceme jeden prodloužený víkend věnovat Balatonu a některým termálním lázním Maďarska, měl by být prodloužený o něco víc nebo na celý týden, případně by to mohly být výlety dva. Tady totiž mále bezpočet možností a je jen věcí našeho vkusu, která z nich nám bude víc vyhovovat.

Maďarsko: Královské město Székesfehérvár
Publikováno: 18.7.2011
Přibližně stotisícové město na cestě směrem k Balatonu má v maďarských dějinách výsadní postavení jako místo korunovací uherských králů. S jeho moderní současností jsou zase spojeny známé značky Videoton nebo Ikarus.

Maďarsko: Termální lázně Hévíz
Publikováno: 6.6.2011
Země s největším středoevropským jezerem Balaton je bohatá na termální lázně. Mezi nejznámější patří unikátní rašelinové jezírko v městečku Hévíz, asi 6 km vzdáleném od letoviska Keszthely v jihozápadní části Balatonu.

Maďarsko: lázeňské městečko Hévíz
Publikováno: 11.10.2015
Město na severozápadním břehu Balatonu, vzdálené necelých 10 km od jeho břehů. Známé je především svým lázeňstvím a termálním jezerem Hévíz. Veškerá příroda, co miluje teplo a bahnité podloží, zde našla své místo a dává prostor i člověku. Daří se tu i vínu. Dokladem toho je kopec Egregy s malými vinicemi a soukromými vinárnami.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko, Keszthely: město s barokním zámkem
Jedno z nejdůležitějších měst Balatonu leží na jeho severozápadním břehu. Je známé barokním zámke...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jádro
Jedno z důležitých a významných měst Maďarska. Je propojeno kvalitní dopravní sítí a letištěm. Kr...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. června hostit další významnou světovou akci. Vůbec poprvé v historii Bratislavy zde bude probíhat mistrovství světa v karate.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 16. 6. 2019
svátek:Zbyněk