www.infoglobe.cz » Maďarsko: Královské město Székesfehérvár

Maďarsko: Královské město Székesfehérvár

Publikováno: 18.7.2011
Přibližně stotisícové město na cestě směrem k Balatonu má v maďarských dějinách výsadní postavení jako místo korunovací uherských králů. S jeho moderní současností jsou zase spojeny známé značky Videoton nebo Ikarus.

SzekesfehervarPřeklad maďarského názvu města byl v minulosti znám a používán i v jiných jazycích jako Stoliční Bělehrad, případně Stuhlweissenburg. Jednotlivé časti názvu totiž doslova označují spojení slov: trůn + bílý + hrad. Údajně se dokonce historici dodnes přou o to, zda původní název byl slovanský nebo německý, což naznačuje, že se tu v průběhu staletí vystřídalo více kulturních vlivů, přičemž v 17. století na konci turecké nadvlády bylo město jako sídlo regionu – „sendžaku“ – prakticky výlučně muslimské. SzekesfehervarJisté je jen staré latinské pojmenování Alba Regia, a to v sousedství dnešního města vykopali pozůstatky dalších římských osídlení s názvy Gorsium a Herculia (během letní sezóny se tam pravidelně konají „římské“ slavnosti s ukázkami antického stravování, bojových umění a dalšími atrakcemi).

O slávu města se prý nejvíce postaral kníže Géza, otec prvního uherského krále Štefana, který dal na vyvýšenině nad močály u významné obchodní cesty mezi jezery Velencei a Balaton postavit hrad s rotundou. Obrysy jejího půdorysu jsou dnes vyznačené ve dlažbě před barokovou katedrálou Panny Marie na náměstíčku Jana Pavla II. Hrad se tak na několik století stal sídlem uherských králů, kde byli také korunováni až do tureckého vpádu po nešťastném roce 1526, a mnozí z nich i pochováni. Samotná korunovační katedrála – prý jedna z nejhonosnějších staveb ve středověké Evropě – nepřežila období turecké vlády.

SzekesfehervarSzekesfehervarSzekesfehervar

Někteří tvrdí, že ji Turci vyhodili do vzduchu záměrně jako symbol křesťanské víry, podle jiných byla příčinou jejího zániku neopatrnost při manipulaci se střelným prachem, který uskladnili v kamenném chrámu. Mimochodem, po bitvě u Moháče a ohrožení Székesfehérváru Turky se novým uherským korunovačním městem na tři sta let stala Bratislava.

SzekesfehervarSzekesfehervar

V sousedství zmíněného chrámu nám průvodce ukazuje nevelkou gotickou kapli sv. Anny s poznámkou, že jde o nejstarší budovu ve městě ze 14. století, která jako jediná stavba přežila přibližně stopadesátileté osmanské pustošení. Přesouváme se na náměstí s biskupským palácem a radnicí, kde je pěší zóna s příjemnou oddychovou atmosférou a množstvím příležitostí na posezení. Dávnou slávu města tam připomíná mohutný žulový Globus cruciger v podobě říšského jablka.

SzekesfehervarSzekesfehervarSzekesfehervar

Díky tomu, že za Marie Terezie se město stalo sídlem biskupa, bylo prakticky znovu postaveno, i když už nikdy nedosáhlo středověké slávy. V okolí náměstí najdeme množství zajímavých paláců, církevních a světských staveb, památníků včetně citlivě rekonstruovaných tureckých lázní. SzekesfehervarNa okraji historického centra se zastavujeme u vykopávek (Középkori romkert), kde se údajně nachází hrobka zakladatele uherského státu sv. Štefana, a proto tento park domácí považují za posvátné místo maďarských dějin.

O pozornost turistů se ucházejí i další památky ve městě, některé staré jen pár let. Stihli jsme si prohlédnout moderní pestrobarevný orloj s půvabnou zvonkohrou, který na svém domě zhotovil zdejší hodinář a daroval tak svému městu novou atrakci. Naše procházka centrem končí u historického městského divadla s nepříliš vydařenou hranatou prosklenou nadstavbou, kde v přilehlém parčíku jsou velké květinové hodiny. Jejich ručičky se sice zastavily na poledni (nebo na půlnoci), a tak zahradníci aspoň každý den aktualizují datum, vysazené ze skalních růží. Jakoby se tady čas zastavil a počítá se už nikoli na hodiny, ale pokojně plyne den za dnem...

SzekesfehervarSzekesfehervarSzekesfehervar

Za další zajímavostí se vydáváme mimo centrum, do vilové čtvrti na svazích, donedávna prý ještě pokrytých vinohrady. Asi v málokterém maďarském městě najdete čtvrť s tolika „slovenskými“ geografickými názvy – Poszónyi, Nyitrai, Zobori, Kriványi, Dobsinai, Iglói, Liptói atd. Když jsme odbočili z Košické ulice (Kassai út.) mezi stromy ve stráni, uviděli jsme pozoruhodný zámeček s masivními kamennými zdmi, věžičkami a zahradními terasami. Začátkem 20. století si ho vybudoval místní malíř, sochař a viditelně všestranný umělec Jenö Bóry jako své rodinné sídlo. Dnes je otevřen veřejnosti jako svérázná galerie s muzeem (Bóryvár). Székesfehérvár se pyšní i dalšími osobnostmi, které se tu narodily nebo působily, asi nejznámější z nich je současný maďarský premiér Viktor Orbán.

SzekesfehervarSzekesfehervarSzekesfehervar

V důsledku výrazné industrializace města po druhé světové válce se Székesfehérvár rozrostl o početné – a ne vždy vzhledné – sídliště a dnes je sídlem župy Fejér (Fejér megye). Asi nejznámější jsou zdejší značky Ikarus (autobusy) a Videoton (elektronika) a z této průmyslové tradice dnes těží regionální centra významných mezinárodních koncernů. Do Székesfehérváru se dá dostat po dálnici M1 a M7 přes Budapešť. Kratší, ale poměrně dost frekventovaná silnice č. 81 vede přímo z Györu.

Szekesfehervar - turecke lazneSzekesfehervar - ukazovatel pred pubem PragaSzekesfehervar

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování I. - cíl prodloužených víkendů
Publikováno: 1.8.2008
Pětidílná výprava po Maďarsku je inspirativním povídáním o zajímavých místech, stylu života i historii státu, který má s naší vlastí společného více, něž bychom očekávali. První díl je věnován otázce, proč Maďarsko vůbec navštívit, proč se nebát cestování na vlastní pěst a naučíme se i pár základních slovíček...

Maďarsko: Putování II. - v Budapešti se neztratíme II.
Publikováno: 11.8.2008
Budapešť, hlavní město Maďarska, je opravdu, jak jsme tu řekli minule, možná napoprvé lépe absolvovat s nějakým cestovním zájezdem, při němž okružní jízda nevynechá nejpodstatnější zajímavosti. Avšak pokud se v ní ocitnete bez doprovodu, Čech se tu poměrně snadno orientuje.

Maďarsko: Ostřihom není jen známá bazilika
Publikováno: 17.1.2011
Víte, čím je zajímavá Ostřihom (Esztergom)? Samozřejmě, nachází se zde známá Bazilika sv. Štěpána. Bez ohledu na její výjimečnost však Ostřihom nabízí ještě jednu zajímavost. Velice snadno se dá z maďarské strany hledět přímo na Slovensko.

Maďarsko: Termální lázně Hévíz
Publikováno: 6.6.2011
Země s největším středoevropským jezerem Balaton je bohatá na termální lázně. Mezi nejznámější patří unikátní rašelinové jezírko v městečku Hévíz, asi 6 km vzdáleném od letoviska Keszthely v jihozápadní části Balatonu.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikováno: 30.4.2017
Pokud nechcete cestovat někam moc daleko a rádi byste se podívali do krásného města, Budapešť je pro vás ideálním řešením. Z Prahy je to totiž jen něco málo přes 500 kilometrů autem. Nebo můžete jet vlakem, jízdenky koupíte už kolem 600 korun.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Hévíz – město
Známé maďarské lázeňské letovisko s termálním jezerem a relaxačními službami. Hotelové komplexy p...

Maďarsko, Sümeg: středověký hrad
Zřícenina středověké tvrze na vápencové skále se vryla snad do všech znaků města Sümeg, ležícího ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.9.2021
Zažijte výjimečnou akci, která pochází ze čtení knih evropských autorů v podání známých osobností na netradičních místech i on-line – Noc literatury 2021.
14.9.2021
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 17. září do 3. října v Bratislavě a od 9. do 24. října v Košicích.
11.9.2021
Znojemští vinaři zvou do svých sklepů. Vinobraní jako takové se konat letos sice nebude, ale proč si ho neužít trochu jinak.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 16. 9. 2021
svátek:Ludmila
dnes:
čtvrtek 16.9.
18 °C
zítra:
pátek 17.9.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X