www.infoglobe.cz » Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár II.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár II.

Publikováno: 11.3.2013
Zatímco v minulé části jsme se zahloubali do historie města ležícího v krásné oblasti Podunají, dnes si povíme více o historických dominantech, nebo až ikonách města. Pozornost zaměříme i na cestovní ruch. Mosonmagyaróvár každoročně navštíví mnoho turistů z blízkého i širokého okolí.

Mlýnský areálVe městě Mosonmagyaróvár je za kulturní památku vyhlášeno 42 domů. K nejvýznamnějším památkám určitě patří hrad s nepravidelným čtyřhranným půdorysem, postavený na zbytcích římského sídla. Vstup do hradu je přes cihlový most nad Mlýnským kanálem, který byl postaven na místě bývalého sklápěcího mostu. Vstupní brána je dlouhá 10 metrů a na návštěvníka působí jako menší tunel. Postavena je z cihel a kamení. Co se samotného hradu týká, ze čtyř hradních věží se dochovaly jen dvě, ale na jeho strohém vzhledu to ani nezpozorujete. V současnosti v něm sídlí škola. V jeho okolí stojí několik památníků vojákům z obou světových válek. Severně od hradu se nachází řeka Litava (maďarsky lait, německy Leitha) a za ní Anglický park z 19. století. Jeho součástí je i jezero několika dřevěnými moly. Možná překvapivě na vás bude působit Fakulta zemědělství a potravinářství Západomaďarské univerzity, sídlící v ne příliš moderní budově přímo v areálu hradu. O kousek dál na náměstí Ference Deáka (cca. 2 min. od hradu) stojí zámeček Habsburků z 18. století. Postaven je v barokním stylu ve tvaru "U". Jeho nejkrásnější částí je dvůr s arkádami. Před zámečkem, na vyskokém obelisku, stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého, která je "součástí" kruhového objezdu pro auta. Sochu obklopují tři postavy, které zobrazují výjevy ze života světce.

Vstupní brána do hradu a památníkyzámek Habsburků a barokní socha sv. Jana Nepomuckého
budova Fakulty zemědělství a potravinářství Západomaďarské univerzity
Chloubou města je centrum se středověkými uličkami, kde můžete obdivovat barokní sochy a budovy, dům Cselleyovců, ve kterém je expozice průmyslového výtvarnictví a sbírka Gyurkovich, s malbami maďarských umělců, pocházejících z 19 a 20. století. Dále je zde možnost navštívit Muzeum Hanság a výstavní prostory Hradní sklepy (Várpince). A pro ty, co moc historii nemusí, nabízí město termální koupaliště. Areál už dlouhá léta patří po celý rok k nejvyhledávanějším místům pro odpočinek a rekreaci. Voda, která vyvěrá na povrch, dosahuje teploty až 75 °C a patří mezi pět najléčivějších vod v rámci Evropy. Pro milovníky vody máme ještě jeden tip, a to vodní plochy v blízkém okolí města. Konkrétně dvě ramena řeky Litavy, rameno Mošonského Dunaje (Mosoni-Duna), hlušina a přírodní koupaliště, které jsou ideální na koupání.

anglický park
Výlety do okolí
Východně od Mosonmagyaróváru se nachází atraktivní a zároveň největší přírodní ostrov Maďarska, Malý žitný ostrov (Szigetköz), ohraničený řekami Dunaj a Mošonský Dunaj. Celý ostrov vznikl díky nánosům Dunaje a díky úrodnosti této půdy je nesmírně bohatý na svět rostlin a živočichů. Návštěvníci ho mají možnost objevovat během cyklistických túr. A právě kolo je tím nejvhodnějším dopravním prostředkem na obdivování a poznávání fascinující přírody. Přímo přes Mosonmagyaróvár až po Györ vede cyklostezka. Značená cyklotrasa nabízí vedle úchvatných přírodních scenérií i četné architektonické pozoruhodnosti, které byste si neměli nechat ujít.

středověké centrum
Je toho ještě mnoho, co vám umí toto město nabídnout. Proto bude nejlepší, když se sami, na vlastní oči, přesvědčíte o malebnosti této perly Podunají.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: Putování I. - cíl prodloužených víkendů
Publikováno: 1.8.2008
Pětidílná výprava po Maďarsku je inspirativním povídáním o zajímavých místech, stylu života i historii státu, který má s naší vlastí společného více, něž bychom očekávali. První díl je věnován otázce, proč Maďarsko vůbec navštívit, proč se nebát cestování na vlastní pěst a naučíme se i pár základních slovíček...

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikováno: 30.4.2017
Pokud nechcete cestovat někam moc daleko a rádi byste se podívali do krásného města, Budapešť je pro vás ideálním řešením. Z Prahy je to totiž jen něco málo přes 500 kilometrů autem. Nebo můžete jet vlakem, jízdenky koupíte už kolem 600 korun.

Maďarsko: lázeňské městečko Hévíz
Publikováno: 11.10.2015
Město na severozápadním břehu Balatonu, vzdálené necelých 10 km od jeho břehů. Známé je především svým lázeňstvím a termálním jezerem Hévíz. Veškerá příroda, co miluje teplo a bahnité podloží, zde našla své místo a dává prostor i člověku. Daří se tu i vínu. Dokladem toho je kopec Egregy s malými vinicemi a soukromými vinárnami.

Rakousko, Burgenland: Rust – městečko čápů a lahodných vín
Publikováno: 25.3.2015
Krásné letní dny jsou pro návštěvu malebného městečka Rust ležícího na břehu stepního Neziderského jezera (německy Neusiedler See, maďarsky Fert) jako stvořené.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: Győr – starobylé živé město
Publikováno: 29.5.2013
Město Győr se nachází nedaleko hranic Slovenska, na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Díky ideální poloze, množství architektonických, kulturních i přírodních skvostů patří mezi oblíbená místa cestovatelů.

Maďarsko: Šopron – středověk obklopený přírodou
Publikováno: 8.6.2021
Město Šopron leží v blízkosti západních hranic Maďarska s Rakouskem a také díky tomu je město oficiálně dvoujazyčné. V dnešním článku si představíme nejen historii tohoto válkami zkoušeného místa, ale zavedeme vás také do jeho okolí, které nabízí zážitek pro oči a balzám pro duši.

Maďarsko: Putování IV.- města ve stepi
Publikováno: 12.9.2008
Lépe řečeno města v pustě, ale k tomu se za chvíli dostaneme. Jak jsme řekli minule, jihovýchodní část Maďarska si zaslouží samostatný prodloužený víkend, který nám přinese v mnoha směrech úplně jiné zážitky než západ této země, hlavně úplně jinou krajinu.

SR, Orechová Potôň – kouzelný Malkia Park
Publikováno: 14.7.2019
Nedaleko Dunajské Stredy (u známého motoristického okruhu Slovakiaring) se nachází královské útočiště nejen kočkovitých šelem – Malkia Park. V dnešním článku vás pozveme na procházku tímto unikátním parkem, který je především záchrannou stanicí pro zvířata, která byla umístěna v nevhodných podmínkách.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár I.
Publikováno: 18.2.2013
Na soutoku Mošonského Dunaje a řeky Litavy, nedaleko hranic Slovenska, leží krásné městečko s domy postavenými převážně v barokním a klasicistním stylu. Toto městečko nese jméno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roce 1939 spojením sídel Moson a Magyaróvár.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Když se řekne Budapešť, co si představíte? Jednou z věcí, které vás zajisté napadnou, bude krásná...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium s největším mořským akváriem ve střední Evropě určitě okouzlí nejen vaše ratolesti, a...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
10.5.2022
Oravská galerie v Dolním Kubíně vám už 49. sezónu nabízí nezapomenutelnou vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě a prohlídku expozicí tradičního lidového umění na Slanickém ostrově umění.
8.5.2022
Celkem 52 vybraných unikátních míst ze tří významných údolí okouzlí každého návštěvníka. Prostřednictvím mapové aplikace (stránky) se můžete vydat tatranskými stezkami.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 17. 5. 2022
svátek:Aneta
dnes:
úterý 17.5.
16 °C
zítra:
středa 18.5.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X