www.infoglobe.cz » SR, Piešťany – domov zdraví a krásy V

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy V

Publikováno: 25.6.2017
Minulý týden jsme se procházeli historickým centrem lázeňského města Piešťany a skončili jsme u funkcionalistického Kolonádového mostu, který je nazýván také jako Skelný most.

Touto národní kulturní památkou začneme návštěvu pýchy celého města – Lázeňského ostrova. Kolonádní most nad řekou Váh je dílo architekta Emila Belluše a řadí se mezi nejdéle kryté mosty na Slovensku. Železobetonová (148 metrů dlouhá) stavba byla vybudovaná v letech 1931 až 1933. Most je rozdělen na dvě části – pěší promenádu ​​a vozovku, avšak ta je v současnosti pěší zónou. Předělení těchto částí je zajištěno zasklenou stěnou, která je v přibližném středu mostu obohacena o umělecké lepty do skla – „Písně Dětvy“ a „Na salaši“ podle návrhu akademického malíře Martina Benky.

Kolonádní most

Kolonádní most (umělecké lepty do skla malíře Martina Benky)   pohled z Kolonádního mostu

Ještě před rokem 1945, kdy německá armáda zničila velkou část mostu, byly lepty odebrány, a tak jejich krásu a výjimečnost lze obdivovat dodnes. Kvůli ochraně před vandalismem jsou v současnosti na mostě nainstalované kopie. Obnova mostu na základě původního projektu trvala celých 11 let. Jeho součástí jsou i kiosky na obou stranách, nacházejí se zde suvenýry, prodejna uměleckých předmětů i cestovní agentura. Mostem také vede žlutá turistická trasa.

noční pohled na Kolonádní most

 Kolonádní most    Kolonádní most

Na průčelích ze strany od města je umístěn latinský nápis z básně Adama Trajana (1642) – „Nejuzdravující piešťanské lázně“ a ze strany ostrova nadpis – „Vstaň a jdi“, který se váže k evangeliu podle Matouše. Uzdravující sílu lázní dokládá i snad nejznámější symbol Piešťan – bronzová socha lamače berlí z r. 1933.

Kolonádní most a socha lamače berlí

Kolonádní most a socha lamače berlí   Kolonádní most a socha lamače berlí

Zde se střetávají návštěvníci města s lázeňskými hosty a domácími v nádherném přírodním prostředí.

 parčík před hotelem Thermia Palace

Za mostem pak můžete navštívit léčebné lázně světového ohlasu. Ty poskytují lázeňskou péči za pomoci minerálních pramenů s obsahem zejména sirovodíku a léčivého bahna, které patří mezi nejznámější peloidy světa.

 hotel Thermia Palace

Hned po pravé straně nás vítá 5hvězdičkový secesní hotel Thermia Palace, který otevřeli v roce 1912. Je obklopen parkem, sochařskými díly a fontánou. Vnějšek ani zdaleka nevystihuje nádheru citlivě zrekonstruovaného a bohatě zdobeného interiéru. Kromě vitrážového schodiště a velkorysých prostor nabízí i úžasnou restauraci Grand, kde je umístěna pětiúhelníková olejomalba Alfonse Muchy, který ji lázním věnoval jako projev vděčnosti za poskytovanou léčbu. V roce 2000 byl obraz odcizen, naštěstí byl po čtyřech letech nalezen, zrestaurován a vrácen na původní místo. Zajímavostí je, že až do samotné krádeže byl obraz považován za nástěnnou malbu.

 hotel Thermia Palace

hotel Thermia Palace (olejomalba od Alfonse Muchy)   hotel Thermia Palace (restaurace Grand)

Pokud nejste hosty luxusního hotelu a chtěli byste umělecké dílo světově uznávaného malíře vidět, stačí jít na recepci, kde vám personál určitě vyjde vstříc.

lázně Irma

Hotel Thermia Palace je propojen s lázněmi Irma, které jsou jedním z nejvyhledávanějších procedurních míst Piešťan. Pokud se ptáte proč, tak odpověď vám prozradíme už za týden.

GPS: 48°35'17.2"N 17°50'23.9"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Piešťany – uzdravující město
Publikováno: 18.1.2017
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.

SR, Vrbové: městečko proslavené Šikmou věží – VIDEO
Publikováno: 5.6.2022
Více než 5 a půl tisícové městečko Vrbové se nachází u úpatí Malých Karpat na Trnavské pahorkatině a od lázeňského města Piešťany je vzdálené jen 10 km západně. Zajímavostí je, že statut města získalo Vrbové v roce 1967 a tím se stalo jen druhým městem v Piešťanském okrese.

SR, Piešťany – nezapomenutelný zážitek v Eko Parku
Publikováno: 11.10.2020
Tentokrát vás zavedeme do malého zvířecího ráje, který našel své místo nedaleko Piešťan, u břehu vodní nádrže Sĺňava. Zdejší Eko Park v sobě snoubí kontaktní zoo, neobvyklé ubytování i příjemné posezení.

SR, Radošina: přírodní památka Čertova pec – VIDEO
Publikováno: 12.12.2017
Podzimní období nám pomalu vrcholí. Než ho nahradí zima, vydáme se do okresu Topolčany, přesněji do obce Radošina, kterou proslavilo vyhlášené Radošinské naivní divadlo. Nicméně naším cílem nebude samotná obec, ale přírodní památka Čertova pec.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy VII
Publikováno: 9.7.2017
Poslední týdny jsme si představovali památky, přírodní zákoutí a pozoruhodná místa lázeňského města Piešťany. Dnes naše procházky pomalu ukončíme, a to návštěvou osobního přístavu na pravém břehu řeky Váh, odkud vyrazíme na dobrodružnou plavbu.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy VI
Publikováno: 2.7.2017
Po procházce po Kolonádním mostě jsme přišli na Lázeňský ostrov. Tato oáza zdraví je zahalena do upravené zeleně, kterou protínají chodníčky a malá náměstí. Ta jsou obklopena krásnými historickými stavbami, které ukrývají poklady.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy IV
Publikováno: 18.6.2017
Minulý týden jsme začali poznávat krásy a památky piešťanské pěší zóny. Dnes v podobných toulkách budeme pokračovat. První naší zastávkou je most zamilovaných, který se nachází pár kroků od nemocnice, resp. informačního centra.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy II
Publikováno: 4.6.2017
Minulý týden jsme začali s poznáváním lázeňského města Piešťany. Navštívili jsme Kolonádu, městský park i Kursalon. Dnes bude naší první zastávkou Dům umění.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy III
Publikováno: 11.6.2017
Od bývalého luxusního hotelu Grand Hotel Royal jsme se vydali na ulici Sad A. Kmeťa, resp. Winterovu ulici, která nás provede historickým centrem města. Hned po prvních krocích se ocitáme v zástavbě tzv. penzionů Berlín (Dr. Cmunt).


Souvisejicí fotogalerie

SR, Piešťany – procházka po Eko Parku
Kousek od lázeňského města Piešťany, u přehradního jezera Sĺňava, vyrostla nová atrakce pro rodin...

SR, Piešťany – město rodu Winterů
Dnes prostřednictvím naší fotogalerie navštívíme město Piešťany, které je spjato s rodinou Winter...

SR, hrad Beckov – dominanta Pováží
Region Pováží nabízí množství hradů, ale jen málo z nich je tak dominantních, že už z dálky ohrom...

SR, Trnava: Tradiční trnavský jarmark
I letos se konal Tradiční trnavský jarmark, který je zároveň nejstarším jarmarkem na Slovensku. N...

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální část...


Souvisejicí videa

SR: Jeskyně Čertova pec
Nedaleko obce Radošina se nachází přírodní památka Čertova pec. Jedná se o krasovou jeskyni, kter...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 30. 6. 2022
svátek:Šárka
dnes:
čtvrtek 30.6.
19 °C
zítra:
pátek 1.7.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X