www.infoglobe.cz » SR, Vrbové: městečko proslavené Šikmou věží – VIDEO

SR, Vrbové: městečko proslavené Šikmou věží – VIDEO

Publikováno: 5.6.2022
Více než 5 a půl tisícové městečko Vrbové se nachází u úpatí Malých Karpat na Trnavské pahorkatině a od lázeňského města Piešťany je vzdálené jen 10 km západně. Zajímavostí je, že statut města získalo Vrbové v roce 1967 a tím se stalo jen druhým městem v Piešťanském okrese.

Vrbové sa rozkladá na ploše 1400 hektarů a okolí tvoří nádherná příroda chráněné krajinné oblasti Malé Karpaty včetně jedinečné přírodní rezervace Čerenec a jeskyně Velká pec. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1332 a první zmínka nynějšího názvu Vrbové se datuje na rok 1347. 

Vrbové - Pomník padlým

Vrbové Vrbové - socha sv. Floriána

Původne se jednalo o poddanskou obec Čachtického hradu, v roce 1437 získalo Vrbové městská práva, v roce 1599 bylo zničené nájezdem tureckých vojsk a v roce 1696 mu bolo rozšířené jarmarkové privilegium. Zdejší obyvatelé se od nepaměti věnovali obhospodařování půdy i vinohradnictví. Později se zde rozvíjel textilní a dřevařský průmysl. V době druhé světové války se městečko stalo getem pro židovské obyvatele, které bylo následně deportované do koncentračního tábora Auschwitz v Osvětimi. 

Vrbové - socha sv. Jána Nepomuckého

Po krátkém seznámení se s dějinami Vrbového se přesuneme k památkám, které nabízí městečko nevídaně. Na Náměstí sv. Cyrila a Metoděje se nachází Památník padlých, při kterém si místní obyvatelé zvykli posedět a povídat si. Okolí tvoří upravený parčík s barokní sochou sv. Floriána a podstatně mladší sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1921. Zajímavostí je, že na tomto místě byl kdysi hřbitov a tekl přes něj i Hřbitovní potok.

Vrbové - Šíkmá veža

Snad nejznámější pamětihodností Vrbového je tzv. Šikmá věž nacházející se v blízkosti kostela svatého Martina. Jde o čtyřbokou budovu postavenou v klasicistickém stylu. Její půdorys s rozměry 6,5 x 6,5 metru se tyčí do výšky 38,16 metrů včetně kříže. Věž pochází z roku 1832 a v roce 1930 se po dlouhotrvajících deštích náhle naklonila. V současnosti má věž odklon 99 cm na jihozápad. Díky této abnormalitě se z věže stala atrakce, pro kterou bývá Vrbové nazývané i slovenská Pisa

Vrbové - Šikmá veža (tabuľa) Vrbové - Kúria Mórica Beňovského

Od 17. století žila ve městě Vrbové i početná židovská komunita, která tu postupně vybudovala až tři synagogy, ze kterých se nám zachovala jen jedna. Situovaná je u Náměstí svobody. Upoutá vás svými orientálními prvky. Synagoga byla postavená v letech 1772 – 1773 a od roku 1942 neslouží na náboženské účely. Jedná se o národní kulturní památku, která čeká na rekonstrukci, aby mohla opět „zazářit“ svou krásou. Na Náměstí svobody je umístěný i skvostný památník Svet Mórica Beňovského v podobě zeměkoule. Po obvodu koule jsou zobrazené reliéfní výjevy z Móricova dobrodružného života a samotný „kráľ“ Madagaskaru klečí na vrcholu zeměkoule. 

Vrbové - Synagóga

Nejstarší stavební památkou města je kostel svatého Martina nacházející se v sousedství Šikmé věže. Kostel byl několikkrát přestavěný a v současnosti je trojlodní stavbou s presbytářem. 

Vrbové - kostol svätého Martina

Určitě při toulkách městečkem nevynechejte kúrii Mórica Beňovského situovanou na rozhraní Náměstí svobody a Beňovského ulice. Na její průčelí osadili v roce 1908 památní tabuli. Toto rodiště světoznámeho cestovatele, dobrodruha i objevitele bylo od roku 1873 sídlem První slovenské banky a později učňovské školy. Postupně byly v budově městské nájemní byty a po rekonstrukci byla budova odevzdána do užívání na kulturní účely (městská knihovna, historická expozice...). Na nádvoří kúrie se nachází i nádherně zdobená 8 a půl metru hluboká studna.

Vrbové - Kúria Mórica Beňovského

Vrbové - Kúria Mórica Beňovského (tabuľa) Vrbové - Kúria Mórica Beňovského (studňa)

Na okraji městečka v blízkosti cesty ve směru na vesničku Prašník stojí Evangelický kostel z roku 1929. Světská stavba stojí na místě staršího kostela. Architektonicky zajímavý je i klášter Pia XI. pro sestry premonstrátky spolu s budovou původně lidové školy. 

Vrbové - Evanjelický kostol

Vrbové - kláštor Pia XI. Vrbové - kláštor Pia XI.

V blízkosti kláštera (Jantauschova ulice) se nachází druhý největší chrám ve městě, a to kostel svatého Gorazda. Základní kámen posvětil papež svatý Jan Pavel II. při své návštěvě Slovenska. V interiéru se nachází bronzový reliéf patrona chrámu sv. Gorazda a svatyni doplňují sochy sv. Cyrila a Metoděje nebo plastika sv. Panny Marie.

Vrbové - kostol svätého Gorazda 

Neposlední přírodní rezervace. Rozprostírá se přibližně 2 kilometry nad obcí Vrbové. Vyhledávaná je hlavně v létě ale své kouzlo má i v ostatních ročních obdobích. 

Vrbové - Vodná nádrž Čerenec

Okolí Vrbového je plné přírodních krás s vynikajícími turistickými možnostmi. Cyklističtí nadšenci určitě využijí bohatou spleť cyklostezek a městské tipy zase ocení víceré kavárny nebo restaurace s příjemnou atmosférou. Zapomenout nesmíme ani na kulturní život, jehož symbolem je recesistický festival Vrbovské vetry. Vrbové je síce nevelké městečko, zato nabízí množství zážitků, které doporučujeme zkusit.

 

GPS: 48°37'17.1"N 17°43'21.6"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Flaing Piano Main - 8783

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Chtelnice: návštěva zámku s anglickým parkem – VIDEO
Publikováno: 22.5.2022
Na okraji Podunajské pahorkatiny, u vyústění údolí Chtelničky v severní části Malých Karpat, se rozprostírá vskutku nádherná obec Chtelnice. Území na kterém se nachází, se řadí k těm nejstarším obývaným oblastem na Slovensku.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy II
Publikováno: 4.6.2017
Minulý týden jsme začali s poznáváním lázeňského města Piešťany. Navštívili jsme Kolonádu, městský park i Kursalon. Dnes bude naší první zastávkou Dům umění.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy III
Publikováno: 11.6.2017
Od bývalého luxusního hotelu Grand Hotel Royal jsme se vydali na ulici Sad A. Kmeťa, resp. Winterovu ulici, která nás provede historickým centrem města. Hned po prvních krocích se ocitáme v zástavbě tzv. penzionů Berlín (Dr. Cmunt).

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy IV
Publikováno: 18.6.2017
Minulý týden jsme začali poznávat krásy a památky piešťanské pěší zóny. Dnes v podobných toulkách budeme pokračovat. První naší zastávkou je most zamilovaných, který se nachází pár kroků od nemocnice, resp. informačního centra.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy V
Publikováno: 25.6.2017
Minulý týden jsme se procházeli historickým centrem lázeňského města Piešťany a skončili jsme u funkcionalistického Kolonádového mostu, který je nazýván také jako Skelný most.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy VI
Publikováno: 2.7.2017
Po procházce po Kolonádním mostě jsme přišli na Lázeňský ostrov. Tato oáza zdraví je zahalena do upravené zeleně, kterou protínají chodníčky a malá náměstí. Ta jsou obklopena krásnými historickými stavbami, které ukrývají poklady.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy VII
Publikováno: 9.7.2017
Poslední týdny jsme si představovali památky, přírodní zákoutí a pozoruhodná místa lázeňského města Piešťany. Dnes naše procházky pomalu ukončíme, a to návštěvou osobního přístavu na pravém břehu řeky Váh, odkud vyrazíme na dobrodružnou plavbu.

SR, Piešťany – nezapomenutelný zážitek v Eko Parku
Publikováno: 11.10.2020
Tentokrát vás zavedeme do malého zvířecího ráje, který našel své místo nedaleko Piešťan, u břehu vodní nádrže Sĺňava. Zdejší Eko Park v sobě snoubí kontaktní zoo, neobvyklé ubytování i příjemné posezení.

SR, Radošina: přírodní památka Čertova pec – VIDEO
Publikováno: 12.12.2017
Podzimní období nám pomalu vrcholí. Než ho nahradí zima, vydáme se do okresu Topolčany, přesněji do obce Radošina, kterou proslavilo vyhlášené Radošinské naivní divadlo. Nicméně naším cílem nebude samotná obec, ale přírodní památka Čertova pec.

SR, Piešťany – uzdravující město
Publikováno: 18.1.2017
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.

SR, Čachtice – hrad opředený tajemstvím – VIDEO
Publikováno: 7.4.2015
Slovensko je zemí bohatou na hrady, zámky a zámečky, které bychom mohli počítat na stovky. Na volné dny jsme si naplánovali několik výletů, z nichž nás jeden přenesl v čase, konkrétněji do středověku. Navštívili jsme totiž tajemný čachtický hrad.

SR, Čachtické Karpaty: výstup na Malý a Velký Plešivec – VIDEO
Publikováno: 15.5.2018
Dnes se vydáme objevovat krásu Čachtických Karpat, které jsou jedním ze čtyř podcelků Malých Karpat. Naším cílem bude výstup na Velký Plešivec, který obklopuje stejnojmenná přírodní rezervace, významná nejen z estetického, ale i přírodního hlediska.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Piešťany – procházka po Eko Parku
Kousek od lázeňského města Piešťany, u přehradního jezera Sĺňava, vyrostla nová atrakce pro rodin...

SR, Piešťany – město rodu Winterů
Dnes prostřednictvím naší fotogalerie navštívíme město Piešťany, které je spjato s rodinou Winter...

SR, Čachtice – hrad opředený legendami
Kousek nad obcí Čachtice se nachází zřícenina legendami opředeného čachtického hradu. Tento kdysi...


Souvisejicí videa

SR, Vrbové: městečko Mórice Beňovského
Při úpatí Malých Karpat na Trnavské pahorkatině se rozprostírá Vrbové. Nejznámější pamětihodností...

SR, Chtelnica - nádherný zámek s anglickým parkem
Při vyústění údolí Chtelničky v severní části Malých Karpat se nachází vskutku nádherná obec Chte...

SR, Čachtické Karpaty – výlet na Malý a Velký Plešivec
Absolvujte spolu s námi turistický výstup na Malý a Velký Plešivec. Jsou obklopeni přírodní rezer...

SR, Čachtice – tajemný hrad
Nad obcí Čachtice se nachází zřícenina tajemného čachtického hradu. Jeho úkolem v minulosti bylo ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
20 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X