www.infoglobe.cz » SR, Svätý Anton – nejen myslivecká obec

SR, Svätý Anton – nejen myslivecká obec

Publikováno: 11.12.2016
V malebné oblasti Štiavnických vrchů (jen pár kilometrů od Banské Štiavnice, zapsané na seznam UNESCO) se nachází obec Svätý Anton, která je už od nepaměti spojována s myslivostí. My ji dnes navštívíme a poodhalíme něco z její historie a zajímavých míst.

Dějiny obce se začaly psát v roce 1266. Pojmenování má po svatém Antonínu Poustevníkovi, kterému zde byl zasvěcen původní kostel. Časem se sice název měnil nebo spíše modifikoval, ale roku 1996 se obec vrátila k původnímu názvu Svätý Anton. Městečko vždy patřilo mezi ty bohatší, což dokumentuje přítomnost cihelny, hutních zařízení či více mlýnů. Do současnosti se však těchto staveb zachovalo jen málo nebo spíše bychom mohli říci, že změnily účel původního využití. Obec spadala pod panství hradu Čabraď, později Sitno, až nakonec se o její rozvoj postarala rodina Koháriových. Díky zmíněné rodině byla vybudována snad největší turistická atrakce městečka – zámeček. Psal se rok 1744. Krátce nato se stal Svätý Anton zeměpanským městečkem. Posledními urozenými vlastníky byl rod Coburgů (až do r. 1944).

zámek

Tamní obyvatelstvo se živilo prací v dolech a lesích, ale i vyřezáváním a malováním betlémů. Mohli bychom pokračovat ještě několika fakty z minulosti, ale raději se vydejme za památkami. Ještě než navštívíte samotný zámeček, navštivte i kapli Nanebevzetí Panny Marie z roku 1722 s krásnými nástěnnými malbami či rozsáhlý barokní a anglický park, kde natrefíte na jezírka, vodopády, můstky a v neposlední řadě na nevšední přírodní zákoutí. Za návštěvu určitě stojí i římskokatolický pozdně barokní kostel sv. Antonína, obranná bašta proti Turkům, morový sloup i historická sýpka. Zajímavá je i Jurajova štola se vzácným výskytem živočišstva.

park

zámek   zámek

Ale vraťme se zpět k zámku. Jedná se o barokně-klasicistní stavbu, která je právem zapsána do seznamu národních kulturních památek. Stojí na místě staršího hradu. Postupnými přístavbami vznikla budova čtyřkřídlého půdorysu s ústředním nádvořím. Prvky italského a rakouského umění či přítomnost honosných pokojů dodávají zámečku na kráse.

park

Od roku 1954 se zámeček stal sídlem lesnického, dřevařského a mysliveckého muzea, které disponuje pozoruhodnými sbírkami, které nemají na Slovensku obdoby. Uvidíte lovecké zbraně, trofeje, nástroje, dobový nábytek a mnoho dalších unikátních věcí. Skutečným skvostem je Zlatý salon, kde je umístěn nábytek, který věnovala Marie Terezie jako součást svatebního daru své dceři Marii Antoinettě.

zámek (muzeum)   zámek (muzeum)

Celoročně veřejnosti otevřený zámeček nabízí údajně i symboliku kalendářního roku, jelikož má čtyři brány, dvanáct komínů, padesát pokojů a tři sta šedesát pět oken. Během několika přestaveb však došlo k redukci vybraných stavebních prvků.

zámek (muzeum)

Nejvíc si asi kouzlo obce i samotného zámečku vychutnáte během loveckých slavností – Dnů svatého Huberta, kdy se lámou rekordy v těch nejbizarnějších disciplínách. Soutěží se v házení flinty do žita, o nejdelší i nejkrásnější vousy, o lovecký šperk roku či nůž atd. Vyvrcholením akce je velkolepý průvod.

Svätý Anton - okolí   Svätý Anton - okolí

Svätý Anton patří mezi dynamické obce, které nabízejí nejen množství památek, ale i společenské, kulturní a sportovní vyžití. Proto pokud budete mít cestu do jedné z turisticky nejvyhledávanějších oblastí Slovenska, určitě návštěvu tohoto městečka nevynechejte.
 
GPS: 48°25'17.4"N 18°56'33.8"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman Tvarožka

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Banská Štiavnica – stříbrné město
Publikováno: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – město zapsané na seznamu UNESCO, ležící v centru Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvatel (2007) 10 640. Jedno z nejkrásnějších a zároveň i nejstarší slovenské město. Zcela právem patří od roku 1993 do světového dědictví UNESCO.

SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region III
Publikováno: 11.4.2021
Náš výlet v Banskobystrickém kraji dnes završíme návštěvou malebných obcí a měst. Také vás provedeme po přírodních zákoutích, technických památkách, a dokonce se zastavíme i na místě symbolického středu Evropy.

SR, Dudince: tiché království léčivé vody - VIDEO
Publikováno: 7.8.2022
Na upatí Krupinské kotliny a rozhraní Štiavnických vrchů, Krupinské planiny a Podunajské nížiny se rozprostírají Dudince. Ideální poloha spolu se stabilními klimatickými podmínkami a nevídaným přírodním bohatstvím vytvářejí z tohoto městečka skvělé místo pro oddech.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské muzeum
Publikováno: 22.10.2017
Tentokrát se vydáme do města Rimavská Sobota, kde navštívíme páté nejstarší muzeum na Slovensku: Gemersko-malohontské muzeum. Prohlédneme si jeho stálé expozice, které nás zavedou do fascinujícího světa historie.

SR, Kremnica – město humoru a mincí
Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR, Kremnica – turistika jak se patří
Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných ...

SR: Symbolický střed Evropy
Symbolický střed Evropy najdete nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech. Záleží jen na...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...

Štiavnické vrchy na podzim
Štiavnické vrchy jsou největší sopečné pohoří Západních Karpat, a za chráněnou krajinnou oblast b...


Souvisejicí videa

SR, Dudince - království léčivé vody
Na upatí Krupinské kotliny se nachází město Dudince, které se může pochlubit nejen jedním z nejvě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
18 °C
zítra:
středa 17.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X