www.infoglobe.cz » SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské muzeum

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské muzeum

Publikováno: 22.10.2017
Tentokrát se vydáme do města Rimavská Sobota, kde navštívíme páté nejstarší muzeum na Slovensku: Gemersko-malohontské muzeum. Prohlédneme si jeho stálé expozice, které nás zavedou do fascinujícího světa historie.

Gemersko-malohontské muzeum v Rimavské Sobotě vzniklo 3. září 1882. Od roku 1910 sídlí v budově bývalých dělostřeleckých kasáren z roku 1850 a slouží jako kulturní zařízení Banskobystrického kraje, které dokumentuje přírodní a kulturní dědictví regionu Gemer a Malohont. Navíc se od roku 1996 orientuje i na dokumentaci hmotného a nehmotného dědictví Romů na Slovensku.

veduta Rimavské Soboty

Hlavním posláním muzea je chránit, obohacovat a prezentovat rozsáhlý sbírkový fond, kde je uloženo více než sto tisíc předmětů. Jako jedno z mála muzeí na Slovensku spravuje rozsáhlý historický knižní fond, jehož nejstarší tisky pocházejí ze 16. století.

mumie egyptské ženy

Vlastivědná expozice prezentuje sbírkové předměty z vědních oborů paleontologie, zoologie, archeologie, historie, literatury, etnologie a výtvarného umění. Zajímavé jsou nálezy kostí mastodonta, tapíra či nosorožce z paleontologické lokality Kostná dolina u obce Hajnáčka, pestrá kolekce dermoplastických preparátů živočichů, vzácné archeologické nálezy z doby bronzové ze Včelinců, Hodějova, Tornale i samotné Rimavské Soboty.

ukázka expozice paleontologické lokality Kostná dolina u Hajnáčky

Najdete zde i sbírky dokumentující období tureckých vpádů a stavovských povstání, ukázky cechovní a kameninové výroby a historického nábytku, lidového bydlení, odívání, rolnictví nebo salašnictví, výrobky řemeslníků (hrnčířů, brdařů – výroba součástí tkalcovského stavu, řezbářů...) a umělecká díla zachycující významné osobnosti Uherska a regionu Gemer a Malohont.

ukázka expozice z lidové kultury regionu

Samostatně je koncipována expozice věnovaná protifašistickému odboji a Slovenskému národnímu povstání v regionu. Nechybí zde ani trochu „exotičtější“ vzácnosti – mumie egyptské ženy z období 1087–664 před Kristem, vejce největšího nelétajícího ptáka žijícího na Madagaskaru – vurona obřího, který vyhynul pravděpodobně v 17. století, a ojedinělá veduta (historický grafický záznam) Rimavské Soboty, která zachycuje podobu města, jakou si zachovalo ze středověku.

ukázka expozice z lidové kultury regionu

Muzeum návštěvníkům nabízí kromě stálých expozic i množství tematicky pestrých výstav a zajímavých akcí. Nejnavštěvovanější akcí je Noc muzeí a galerií. Mimořádnou pozornost věnuje muzeum i školním skupinám, kterým nabízí přednášky, vyučovací hodiny a specializované lektorské výklady. Od roku 2005 pravidelně vydává vědecko-odborný Sborník Gemer-Malohont.

budova Gemersko-malohontského muzea

Gemersko-malohontské muzeum svou činností a programovou nabídkou přispívá k propagaci a zviditelnění regionu a města, ve kterém působí, a také svými aktivitami přispívá k posilování regionální identity. Jeho prohlídka byla pro nás cestou atraktivního poznání kulturně bohatého regionu, který je obklopen úžasnými přírodními sceneriemi, a proto vám jeho návštěvu můžeme jen a jen doporučit!

expozice historického nábytku

GPS: 48°23'03.7"N 20°01'18.6"E

Zdroj a foto: Gemersko-malohontské muzeum

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rimavská Sobota: výstava BIONIKA – příroda na to přišla první
Publikováno: 3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.

Absolvujte prohlídku světových muzeí a galerií doma
Publikováno: 1.4.2020
V důsledku celosvětové pandemie koronaviru jsou uzavřená i muzea a galerie. Prostřednictvím bezplatné služby Google Arts & Culture však můžete z pohodlí vašeho domova virtuálně navštívit přes 500 umělecko-vědních institucí.

SR: Muzea se otevírají
Publikováno: 22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.

SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí
Publikováno: 20.4.2014
Dnes se společně vydáme do regionu Novohrad. Navštívíme nejzajímavější zákoutí nevelkého města Filakovo a samozřejmě neobejdeme ani krásnou zříceninu středověkého Filakovského hradu.

SR, Svätý Anton – nejen myslivecká obec
Publikováno: 11.12.2016
V malebné oblasti Štiavnických vrchů (jen pár kilometrů od Banské Štiavnice, zapsané na seznam UNESCO) se nachází obec Svätý Anton, která je už od nepaměti spojována s myslivostí. My ji dnes navštívíme a poodhalíme něco z její historie a zajímavých míst.

SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO
Publikováno: 15.9.2015
V údolí řeky Slatiny, přibližně 14 kilometrů od Zvolena, se nachází vesnička Víglaš, nad kterou se hrdě tyčí Víglašský zámek. A právě ten jsme se rozhodli při našich toulkách Slovenskem navštívit.

SR, Bzovík – ideální tip na výlet
Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

SR: Bzovík – klášterní pevnost
Publikováno: 23.6.2011
Bzovík – opevněný klášter nebo protiturecká pevnost? Kde leží, jak se k němu dostat, ale také kdy a proč vznikl – o tom se dočtete v dnešním článku.

SR: Hrušov, Hontianská paráda - Netradiční festival tradiční lidové kultury
Publikováno: 15.8.2013
Patříte k milovníkům lidové hudby, obdivujete zručnost lidových řemeslníků nebo se zajímáte o téměř zapomenuté starodávné zemědělské práce a rádi byste si je i sami vyzkoušeli? Nebo jen přemýšlíte, do kterého kouta Slovenska se vydat na výlet? Tak už neváhejte a navštivte spolu s námi malebnou obec Hrušov, v níž se již zítra začíná 18. ročník folklorního festivalu Hontianska paráda.

SR: Malachov - ideální místo na relax v lůně přírody
Publikováno: 24.11.2011
Na první pohled byste mohli středoslovenskou obec Malachov považovat za jednu z místních částí Banské Bystrice. Zdání však v tomto případě klame.

SR: Lubietová – starodávné hornické město
Publikováno: 22.12.2011
Malebnou středoslovenskou obec se svérázným názvem najdete uprostřed mezi okresními městy Banskou Bystricí a Breznem.

Slovensko: Motyčky - místo pro aktivní relaxaci
Publikováno: 12.1.2012
Obec se zhruba 120 obyvateli jste určitě minuli, pokud jste někdy projížděli horským přechodem přes Donovaly mezi Ružomberkem a Banskou Bystricí.

SR:Vlkanová – Malebná obec v srdci Slovenska
Publikováno: 17.11.2011
Středoslovenská obec Vlkanová se nachází jižně od Banské Bystrice, na levém břehu řeky Hron.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, kte...

SR, Bzovík – klášterní pevnost
V malebné Krupinské planině leží obec Bzovík a u ní stejnojmenná protiturecká pevnost, nebo býval...

SR, obec Hrušov – Hontianská paráda
Netradiční festival tradiční lidové kultury, i tak by se dal popsat jedinečný folklórní festival ...

SR: Malý Zvolen – turisty zapomenutý ráj
Malý Zvolen, mohutný vrch mezi malebnou vesničkou Liptovské Revúce a lyžařským rájem Donovaly, po...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 4. 6. 2020
svátek:Dalibor
dnes:
čtvrtek 4.6.
21 °C
zítra:
pátek 5.6.
15 °C