www.infoglobe.cz » SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí

SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí

Publikováno: 20.4.2014
Dnes se společně vydáme do regionu Novohrad. Navštívíme nejzajímavější zákoutí nevelkého města Filakovo a samozřejmě neobejdeme ani krásnou zříceninu středověkého Filakovského hradu.

Musím přiznat, že jižní část středního Slovenska nemám zatím příliš prochozenou, a tak mě mile překvapilo, když jsem se dozvěděla, že se tu cestou na východ na pár hodin zastavíme. Konkrétně ve městě Filakovo, které leží v Cerové vrchovině na Slovensko - maďarském pomezí. To jistě vysvětluje, proč je zde většina nápisů dvoujazyčná a také proč domácí mnohokrát promluví nejprve maďarsky a až potom slovensky. Tak například maďarský název města Filakovo zní Fulek.

Filakovo 

Na prohlídku města jsme bohužel neměli ani půl dne. Přesto nám Filakovo stihlo předvést řadu krásných zákoutí a navštívili jsme i středověký Filakovský hrad, z něhož se do dnešních dnů zachovala už jen majestátní zřícenina.

Pamětihodnosti města

Při toulkách Fiakovem jistě narazíte na několik krásných budov. Vzpomeňme například zajímavý zámek Berchtoldových, pocházející z konce 18. století, ve kterém dnes sídlí gymnázium. Součástí zámečku je i přilehlý park, ve kterém v minulosti volně žili jeleni a srnčí zvěř a v současnosti zde můžete navštívit například filakovské minizoo. Ani zámek Cebriánových byste neměli při procházce Filakovem obejít jen tak, bez povšimnutí. Přesto, že budova již ztratila svou někdejší impozantnost, stále je významným prvkem v celkovém obraze města. Zajímavé je zejména její průčelí s pilířovou arkádou. Další zajímavou budovou, která se však v současnosti nachází v dost zuboženém stavu, je Koháryho kurie postavená v první polovině 18. století v místě, kde kdysi stávala kurie Báthoryových, pocházející ze 17. století. Jako většina míst, i Filakovo má své jedinečné náměstí, které se při toulkách městem snad ani nedá vynechat. Na Náměstí padlých hrdinů stojí například pomník 1. světové války i pomník padlých hrdinů sovětské armády z druhé světové války. Velmi zajímavá je i budova reduty, čili společenské budovy, které domácí neřeknou jinak než Vigadó. Tato krásná budova s ​​eklektickou fasádou pocházející z konce 19. století je ještě i dnes významným centrem společenského a kulturního života. Sídlí zde nejen knihovna, ale také Městské vlastivědné muzeum. I budova Městského úřadu patří k velmi zajímavým stavbám. Kdysi v ní sídlil dokonce požárnický sbor. Určitě si na ní všimněte zejména věžičky, z níž měli požárníci město jako na dlani, a tak jim sloužila jako skvělá pozorovatelna. Za zmínku stojí i farní kostel Nanebevzetí Panny Marie či přilehlý františkánský klášter, který na něj navazuje ze severozápadní strany. Oba jsou prohlášeny za Národní kulturní památku.

výhled z Filakovského hradu na město Filakovo

Národní kulturní památka Filakovský hrad

Postupně se však přesuňme k určitě nejnavštěvovanější Filakovské památce - Filakovskému hradu. Dnes v jeho pětipatrové Bebekové baště, která byla jen před několika lety zrekonstruovaná, sídlí Hradní muzeum.

Filakovský hrad  Filakovský hrad

Ale pojďme pěkně popořadě. Historie Filakovského hradu se začala psát pravděpodobně někdy ve 12. století, kdy se na hradním vrchu k nebesům tyčil kamenný hrad. První doložená písemná zmínka pochází z roku 1242. Od té doby, jak už to s hrady bývá, se zde vystřídalo několik významných či méně významných majitelů. Mezi nejznámější z nich jistě patřil Matúš Čák Trenčianský. I podoba hradu se v průběhu jeho historie značně měnila a přizpůsobovala požadavkům dané doby. Po zesílení tureckého nebezpečí byl hrad přestaven na mohutnou renesanční pevnost. V té době se dobudovala i městská opevnění, která navazovala na hradní akropoli. Navzdory úmorné snaze se však hrad na dlouhých 39 let dostal do rukou Turků, dokud ho v roce 1593 nevybojovala zpět císařská vojska. Pak se na hradě vystřídalo několik velitelů, obsadila ho bočkajovská vojska, musel čelit častým vojenským neklidům mezi mocenskými skupinami habsburské říše a císařem, což si vynutilo nemalé úpravy a v roce 1615 ho dokonce zachvátil požár. Hrad však prošel další obnovou, a tak o něj opět začala mezi sebou bojovat tehdejší mocnost. Později, během Rákocziho povstání, obsadilo město císařské vojsko. V té době nejen město, ale i hrad prosperovaly. Na Červené skále byla vystavena strážní věž a na strážní hoře začala hlídat stálá posádka. Během Tököliho protihabsburského povstání na hrad zaútočili, ale nedobyli ho. Podařilo se jim to až o 4 roky později, v roce 1682, kdy se Tökölimu s pomocí velké armády tureckých vojáků po náročném obléhání přece jen podařilo hrad nakonec dobýt. Následně hrad vyhořel a město bylo zničeno. A od té doby jsou z hradu už jen zříceniny.

   Filakovský hrad  Filakovský hrad   dělo - Filakovský hrad

Filakovský hrad

Z městského opevnění se do dnešních dnů zachovala už jen jediná bašta, dolní hrad pohltilo město, zachovala se z něj jen nepatrná část nádvoří. Ale dnes je hrad navzdory všem strastem oblíbeným místem výletů nejen pro domácí obyvatele, ale i lidi ze širokého okolí. Postupně se uskutečňuje jeho konzervace a poměrně nedávno zde bylo dokonce zřízeno i zajímavé muzeum, které se věnuje dějinám hradu a města Filakovo.

Text: O. Maňáková

Foto : O. Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Banskoštiavnické vodní nádrže – tajchy
Publikováno: 15.4.2010
Pokud se zeptáte, co to jsou tajchy (tajch – odvozeno z německého teich = rybník), potom asi většina lidí jen pokrčí rameny a neví, o co se jedná. Jde o unikátní díla techniky, jež se rozhodlo chránit i mezinárodní společenství, když v roce 1993 zapsalo Banskou Štiavnici s jejími technickými památkami do seznamu UNESCO.

SR, Výlety s dětmi na hrady a zámky
Publikováno: 12.5.2021
Strašidla na Bojnickém zámku, duch hradu Likava nebo poklad na Hrušovském hradě. Vezměte děti na slovenské hrady a zámky a přibližte jim historii zajímavým způsobem. Teprve nedávno spatřil světlo světa druhý díl slovenské trilogie o dětském poznávání hradů – atraktivní publikace „Hrady pre deti“.

SR: světový Novohradský geopark
Publikováno: 2.11.2020
Novohrad-Nógrád byl prvním mezinárodním geoparkem evropské i globální sítě geoparků UNESCO. V současnosti se seznam mezinárodních geoparků rozšířil o další tři geologicky jedinečná území.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské muzeum
Publikováno: 22.10.2017
Tentokrát se vydáme do města Rimavská Sobota, kde navštívíme páté nejstarší muzeum na Slovensku: Gemersko-malohontské muzeum. Prohlédneme si jeho stálé expozice, které nás zavedou do fascinujícího světa historie.

Rimavská Sobota: výstava BIONIKA – příroda na to přišla první
Publikováno: 3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR: Hrušov, Hontianská paráda - Netradiční festival tradiční lidové kultury
Publikováno: 15.8.2013
Patříte k milovníkům lidové hudby, obdivujete zručnost lidových řemeslníků nebo se zajímáte o téměř zapomenuté starodávné zemědělské práce a rádi byste si je i sami vyzkoušeli? Nebo jen přemýšlíte, do kterého kouta Slovenska se vydat na výlet? Tak už neváhejte a navštivte spolu s námi malebnou obec Hrušov, v níž se již zítra začíná 18. ročník folklorního festivalu Hontianska paráda.

SR: Zajímavosti města Krupina – Turecké studně
Publikováno: 29.9.2011
Nevelké městečko Krupina s okolo 8000 obyvateli leží v jižní části středního Slovenska na trase Zvolen – Šahy. I kdyby se mohlo na první pohled zdát, že pro turisty patří k méně zajímavým koutům Slovenska, není tomu tak. Za návštěvu rozhodně stojí.

SR: Bzovík – klášterní pevnost
Publikováno: 23.6.2011
Bzovík – opevněný klášter nebo protiturecká pevnost? Kde leží, jak se k němu dostat, ale také kdy a proč vznikl – o tom se dočtete v dnešním článku.

SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO
Publikováno: 15.9.2015
V údolí řeky Slatiny, přibližně 14 kilometrů od Zvolena, se nachází vesnička Víglaš, nad kterou se hrdě tyčí Víglašský zámek. A právě ten jsme se rozhodli při našich toulkách Slovenskem navštívit.

SR, Bzovík – ideální tip na výlet
Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

SR: Zajímavosti města Krupina – Vartovka
Publikováno: 6.10.2011
Městečko Krupina, ležící přibližně uprostřed trojúhelníku tvořeného městy Zvolen, Levice a Velký Krtíš, společně navštívíme už podruhé. V minulém článku jsme si přiblížili polohu tohoto města a představili v současnosti asi nejvyhledávanější památku v okolí – Turecké studny. Dnes si povíme něco o historii Krupiny a společně se vydáme na nedalekou strážní věž Vartovka.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bzovík – klášterní pevnost
V malebné Krupinské planině leží obec Bzovík a u ní stejnojmenná protiturecká pevnost, nebo býval...

SR, obec Hrušov – Hontianská paráda
Netradiční festival tradiční lidové kultury, i tak by se dal popsat jedinečný folklórní festival ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 14. 8. 2022
svátek:Alan
dnes:
neděle 14.8.
17 °C
zítra:
pondělí 15.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X