www.infoglobe.cz » SR, Tatranská Lomnica – turistické srdce Tater

SR, Tatranská Lomnica – turistické srdce Tater

Publikováno: 13.3.2014
Srdcem města Vysoké Tatry je malebná osada Tatranská Lomnica, která se nachází v nadmořské výšce 850 metrů. Z územního hlediska je největší osadou v Tatrách a zároveň podle mnohých i nejkrásnější. A jestli opravdu? O tom jsme se šli přesvědčit na vlastní oči.

Z dálnice z Popradu jsme přes složitou křižovatku nabrali směr Starý Smokovec, ve kterém jsme se také na chvilku zastavili. Ten je administrativním centrem města Vysoké Tatry. Pod mohutným Slavkovským štítem (2452 m n. m.) ležela typická tatranská osada s krásnou architekturou, sportovními obchody a ubytovacími a restauračními zařízeními. Chvíli jsme se zde zastavili a pokochali. Ale našim cílem byla o 6 km vzdálenější Tatranská Lomnica, donedávna ještě samostatná obec, která je dnes součástí města Vysoké Tatry. A tak jsme se museli autem vrátit na začátek Starého Smokovce, odkud vede spojnice vedle unikátní tatranské elektrické železničky až přímo do osady Tatranská Lomnica.

 Tatranská Lomnica  Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica - srdce lyžařů

Už z dálky se na nás usmíval majestátní Lomnický štít (2633 m n. m.), který s jeho typickou vrcholovou observatoří zná snad každý horal. A právě zde, na jeho úpatí, se rozprostírá Tatranská Lomnica. Hned při vstupu nás vítaly reklamy, které jí dávaly příznačný přívlastek: Tatranská Lomnica - srdce lyžaře. A tak první naše zastávka směřovala k lyžařskému středisku. Po zaparkování na bezplatném parkovišti nám už nic nebránilo v malém výletu.

Tatranská Lomnica - lyžařské středisko

Prohlídku jsme začali v moderním lyžařském středisku. Sedačkové i kabinkové lanovky, fantasticky upravené tratě, 1300metrové převýšení, 5měsíční garance sněhu či nejvýše položená a nejstrmější sjezdovka dělají toto středisko výjimečným. Kromě mnoha atrakcí se zde nacházejí i méně náročné sjezdovky, které potěší zejména rodiny s dětmi. Jedinou "malou" chybičkou na kráse jsou ceny, které by mohly být o trochu níže např. ve srovnání se stejnými a většími středisky v sousedním Rakousku. No, my jsme se lyžovat nechystali, a tak jsme se raději vydali do centra.

Tatranská Lomnica - lyžařské středisko

Procházka po centru

Centrum Tatranské Lomnice tvoří železniční stanice, v okolí níž jsou potraviny a restaurace, sportovní obchody, informační kancelář a kousek dál i nově vzniklé Tatranské muzeum zimních sportů, které se věnuje historii vzniku a vývoji zimních sportů ve Vysokých Tatrách od jejich počátku až do roku 1945. Určitě ho při toulkách nevynechejte!

Tatranská Lomnica - železniční stanice  Tatranská Lomnica - železniční stanice

V širším centru jsme objevili krásný park s množstvím laviček a malým pódiem, nad kterým se tyčí architektonický skvost - Grandhotel Praha. Už méně atraktivně působí polorozpadlý hotel Lomnica, který je prohlášen za národní kulturní památku. Nedaleko něj se nachází Muzeum Tatranského národního parku, Botanická zahrada, Lovecký zámeček, či pro nadšence adrenalinu bobová dráha. Tato nevšední místa jsme bohužel pro málo času nenavštívili.

Tatranská Lomnica – park  Tatranská Lomnica - hotel Lomnica

Tatranská Lomnica – muzeum  Tatranská Lomnica - Myslivecký zámeček

Turistické tipy

Tatranská Lomnica je ideálním výchozím bodem i pro turistiku. Vypovídají o tom nejen směrové tabule, ale i naše zkušenosti. Ať už se vydáte na Skalnaté pleso (1754 m n. m.), odkud můžete pokračovat Tatranskou magistrálou až po Hrebienok (1285 m n. m.) nebo přes Velkou Svišťovku (2037 m n. m.) na Chatu u Zeleného plesa (1550 m n. m.), všude na vás čekají přenádherné výhledy na podtatranskou krajinu. Pro méně zdatné turisty doporučujeme vyvezení se lanovkou na druhý nejvyšší štít Tater a Slovenska zároveň - na Lomnický štít.

Tatranská Lomnica - info tabule

Zaujalo nás

Na závěr dne jsme navštívili ještě jedno zajímavé místo, kterým byla umělá sáňkařská dráha, resp. její torzo. Kdysi 1172 metry dlouhá dráha s převýšením 94 metry byla unikátem nejen u nás, ale i v celé Evropě. Jezdci zde dosahovali rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Dnes je místo této legendární stavby v troskách. V troskách je i velký autokemp, ve kterém se ještě před pár lety konaly různorodé akce a takto bychom bohužel mohli pokračovat ještě dlouho.

Tatranská Lomnica – bobová dráha (v pozadí Grandhotel Praha)

Ale abychom neskončili takto pesimisticky, nedá nám nezmínit se, že je zde i například poměrně rozsáhlé golfové hřiště a mnoho luxusních apartmánových domů. No tyto, nazvěme je "atrakce", pro nás zajímavé moc nebyly. Po velmi příjemné procházce můžeme konstatovat, že Tatranská Lomnica je opravdu krásná osada s množstvím volno-časového vyžití. Určitě stojí za návštěvu!

Po snědení vynikajícího koláčku na sklonku dne v místní cukrárně jsme se plní dojmů a zážitků vrátili k autu a vydali se vstříc dalším dobrodružstvím během poznávání krásného Slovenska. Ale o tom vám povíme až někdy příště.

 

Zdroj a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Tatranská Lesná a zajímavosti v okolí
Publikováno: 27.3.2014
Po dvou týdnech se opět vracíme do Tater. Tentokrát navštívíme maličkou osadu Tatranská Lesná, která se nachází přibližně uprostřed mezi Starým Smokovcem a Tatranskou Lomnicí. Z jedné strany ji ohraničuje Cesta svobody a z druhé ústí Studené doliny.

SR, Vysoké Tatry – Skialpinistický výstup na Skalnatou chatu
Publikováno: 18.3.2022
Jelikož počasí venku přeje zimním aktivitám, rozhodli jsme se absolvovat středně náročný skialpinistický výstup na Skalnatou chatu. Výchozím bodem nám byla údolní stanice lanovek v Tatranské Lomnici, u které je vybudováno velkokapacitní parkoviště i kompletní návštěvnická infrastruktura.

Vysoké Tatry: Moderní elektrozubačky a jedinečné eurobankovky
Publikováno: 5.3.2022
Historické 50-ti leté roční zubačky, které jezdily na ozubnicové trati ze Štrby na Štrbské Pleso od roku 1970 jsou už minulostí. Nahradila je totiž moderní vozidla s hybridním pohonem.

SR: Tatranské unikáty – objevujte zajímavá místa
Publikováno: 8.5.2022
Celkem 52 vybraných unikátních míst ze tří významných údolí okouzlí každého návštěvníka. Prostřednictvím mapové aplikace (stránky) se můžete vydat tatranskými stezkami.

Školení, semináře a teambuildingy uprostřed golfového areálu BLACK STORK
Publikováno: 1.10.2019
Pokud hledáte výjimečné prostředí s výhledy na tatranské štíty, možnosti outdoorového sportovního vyžití a teambuildingových aktivit, nejlepší volbou je Hotel International a resort Black Stork ve Velké Lomnici.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X