www.infoglobe.cz » ČR: Sázava – nejoblíbenější řeka

ČR: Sázava – nejoblíbenější řeka

Publikováno: 20.7.2017
Sázavu vyhledává opravdu hodně vodáků. Pokud někdo říká, že pojede na Zlatou řeku, mluví jistě o Sázavě. Té se tak říká kvůli své barvě, do hnědožluté se barví v důsledku odnášení jílovitých částic. Sázava pramení jako Stružný potok, který spolu s dalšími potoky napájí největší rybník na Českomoravské vrchovině, rybník Velké Dářko, který je populární rekreační oblastí a centrem windsurfingu a dračích lodí.

Z rybníka vytéká samotná řeka Sázava, která je dlouhá 225 km, velká většina délky je sjízdná na lodi. Sázava je krásně meandrující řeka, na které se nachází mnoho jezů. Pokud se na řeku vydáte, vytiskněte si průvodce či stáhněte aplikaci, abyste věděli, jak nejsnadněji zdolat sjízdné jezy. Sázava je řeka s pomalým proudem, proto si neplánujte delší úseky než 15–20 km za den v kánoi nebo 10–15 km za den na raftu.

řeka Sázava   krásná příroda kolem Sázavy

Pro vodáky, kteří vyhledávají divočejší úseky, budou nejzajímavější zejména Stvořidla. Tato přírodní rezervace se nachází v místě, kde si řeka hledá svou cestu přes žulový masiv Melechov, kde koryto řeky tvoří balvany, které řeku zdivočí. Stvořidla jsou sjízdná pouze za zvýšeného vodního stavu. Na levém břehu vede červená turistická stezka a nedaleko se nachází naučná stezka. Jelikož se jedná o jedinečný úsek, váže se k němu pověst. Balvany sem vysypal čert, který se lekl kokrhajícího kohouta. Další divočejší úsek je na dolním toku v úseku Týnec–Pikovice, i zde je ale zapotřebí vyššího vodního stavu, což během nejatraktivnějších letních měsíců bývá problém.

Stvořidla

Vodácky nejpopulárnější je střední a dolní tok řeky, protože zde najdete vodácké kempy, půjčovny vodáckého vybavení a občerstvení na březích. Největšími přítoky jsou řeka Želivka a Blanice. Soutok Sázavy s Želivkou je považován za jeden z nejromantičtějších v Čechách, protože nad soutokem stojí skála, která na prolínání vody dohlíží. Průzračně čistá a proklatě studená voda Želivky vás jistě zaujme, protože na soutoku je jasně vidět pruh hnědožluté vody Sázavy a průzračné vody Želivky. Tyto charakteristické rysy Želivky jsou způsobeny hospodařením na vodní nádrži Švihov, která se nachází 4 km od soutoku. 

parkoviště před kioskem

Mezi přednosti řeky Sázavy patří hezká příroda a řada sjízdných jezů. Ty sebou však přinášejí i nevýhody, protože voda nad jezy logicky stojí a neustálé pádlování je tak nezbytností. Přímo podél řeky se také nachází řada historicky zajímavých míst, případně můžete na chvíli zaparkovat lodě a vydat se objevovat blízké okolí řeky a projít si příslušná města.

Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou poznáte podle hradu nad řekou. Původní hrad pochází ze 13. století. Historické centrum s kostelem sv. Petra a Pavla také stojí za návštěvu. Máte-li více času, navštivte i Zámeckou a Šeptouchovskou skálu či lesopark Šeptouchov. Další krásná dominanta nad řekou Sázavou se nachází cca po 25 km plavby – zámek Zruč nad Sázavou. V zámeckém areálu je unikátní Muzeum vodáctví v Čechách, kde je možné mimo jiné zhlédnout historické exponáty i současné lodě a kajaky.

Zruč nad Sázavou

V přilehlém zámeckém parku si můžete projít naučnou stezku. Dále po proudu řeky věnujte pozornost pivovaru v Kácově. Hospoda Šalanda i místní pivo Hubertus jsou vyhlášené. V hospodě není mnoho míst k sezení, ale terasa pojme pár turistů. Další významná zastávka je Český Šternberk a jeho majestátní strážný hrad, který je okrasou Posázaví. Možná i proto si většina vodáků ani nevšimne barokní sochy sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. století, která stojí na druhém břehu. V okolí hradu pak najdeme další 3 krásné sochy. Další příjemnou zastávkou může být procházka v Ratajích nad Sázavou, kde můžete obdivovat historické centrum s horním a dolním hradem. Pokud plujete až do Sázavy, neodjeďte bez návštěvy Sázavského kláštera (3. nejstarší mužský klášter v Čechách), zahrada je volně přístupná.

pivovar v Kácově   klášter

Český Šternberk

Tak vodáci, ahooj!

 

Text: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, archiv TIC LedečDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: zpátky do sedmdesátek - VIDEO
Publikováno: 2.10.2012
Žďár nad Sázavou je město známé hlavně díky Santiniho poutnímu kostelu Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaného na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kdo by tenhle zázrak hory hledal v centru, byl by zklamán. Stojí totiž na kraji města. My ale i přesto v centru Žďáru zůstaneme a kostelu se budeme věnovat podrobně někdy později.

ČR, Sázava – Centrum sklářského umění, Huť František
Publikováno: 2.4.2020
Město ležící na obou březích řeky Sázavy známe díky turistickým stezkám romantickou přírodou, z nichž nejznámější je ta Posázavská. Romantičnost krajiny umocňují svahy nad korytem řeky a na jednom z kopců tyčící se klenot Sázavský klášter. Sázavská oblast se stala také místem pro mnoho skláren, neboť se zde těžil krystalický vápenec. Jednou ze znovuvzkříšených skláren je Huť František.

ČR: vodní zákon a monitorování sucha
Publikováno: 8.1.2019
Ministerstvo životního prostředí spustilo předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR. Ten soustřeďuje informace o suchu pod jeden webový portál a zjednoduší informovanost široké veřejnosti. V průběhu léta 2019 bude monitorování sucha odpovídat požadavkům vodního zákona, který je nyní v připomínkovém řízení.

ČR: řeka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka
Publikováno: 27.7.2017
Vodácké kouzlo řeky Sázavy jsme vám představili v minulém článku. Nyní ale pojďte nasednout na lodě – máme před sebou 2denní plavbu z kempu Horka II do Českého Šternberka. Tento úsek je klidný s občasným jezem. Denní úseky jsou poměrně dlouhé kvůli občerstvení a kempům, které jsou místy poměrně vzdálené. Úsek je sjízdný i v případě nižšího vodního stavu, ale pouze pro kánoe.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad řekou Sázavou
Publikováno: 14.7.2016
Během jednoho dne můžete navštívit tři klenoty nacházející se při řece Sázavě. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikováno: 8.7.2014
Vítejte na hradě Český Šternberk, jednom z nejkrásnějších starobylých sídel ve středních Čechách. Už název samotný napovídá, s kým se pojí jeho historie.

ČR: Ledeč nad Sázavou – starobylé sídlo uprostřed mapy
Publikováno: 6.6.2014
Vodáci to malé město na Sázavě znají. Když tudy projíždějí, mají čerstvě za sebou nejdivočejší úsek řeky - Stvořidla a také Sluneční zátoku, všem známé dějiště "rychlošípáckých" dobrodružství. Tam možná přirazili ke břehu, aby vysušili peřejemi zalité lodě a vychutnali s dávkou melancholie foglarovskou romantiku.

ČR, Ploučnice – na vodu v době karantény
Publikováno: 23.4.2020
Nešťastná doba klasickému a často velmi společenskému vodáctví úplně nepřeje, s partou se dnes na raft opravdu bohužel vydat nemůžeme, režim se ale postupně uvolňuje, a tím pádem máme možnost využít více zajímavých venkovních aktivit.

ČR, Pyšely: naučná stezka kolem golfu
Publikováno: 16.7.2015
Jižní okraj města Pyšel obklopuje porost smíšených lesů s názvem Obora. Zde byla zbudována krátká naučná stezka, která byla lidmi v krajině Posázaví už beztak prošlapána.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Sázava – vodní klenot Česka
Vydejte se spolu s námi k řece Sázava, která nabízí kromě zlatavé hladiny i nádherné přírodní sce...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
5.5.2021
Tak přece! Lyžařská střediska Jasná a Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách pokračují v provozu až do 9. května. Navíc díky uvolnění preventivních opatření se rozběhnou i kabinové lanovky, které rozšíří možnosti pro lyžaře i pěší návštěvníky obou horských středisek.
3.5.2021
Dělá vám problém pochopit vrstevnice nebo neumíte číst z mapy? Tak navštivte Slovenské muzeum map v obci Kynceľová u Banské Bystrice, kde si mimo jiné vyzkoušíte výrobu map či svůj vlastní model fiktivní země.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 8. 5. 2021
svátek:Den vítězství
dnes:
sobota 8.5.
14 °C
zítra:
neděle 9.5.
22 °C