www.infoglobe.cz » Víte, že? Nejstarší pivovar ČR

Víte, že? Nejstarší pivovar ČR

Publikováno: 21.11.2010
Známé pořekadlo, že co Čech, to muzikant, by se dalo stejně dobře transformovat do spojení „co Čech, to pivař…!“ Mnohdy nelichotivý primát českého národa se už tak nějak vžil a skutečně si jen málokdo dokáže představit život bez občasné sklínky pěnivého moku...

A právě tento nápoj, resp. historie jeho výroby nás dnes bude zajímat! Víte, že jeden z nejstarších pivovarů Evropy se nachází v Třeboni? Když se řekne pivo, většině Čechů se automaticky vybaví Plzeňhistorie 2, nebo Žatecko. Málokdo by však hledal historii pivovarnictví na jihu Čech, kde již odnepaměti mají ve všem své podnikavé prsty podnikaví Schwarzenbergové. Ti však do výroby třeboňského piva vstoupili až o téměř 300 let později (1698), než sahá historie samotného pivovaru. Pivo se zde vaří již od roku 1379, resp. 1367, kdy zde první žejdlík zlatavého moku uvařili bratři z augustiniánské řeholní kanonie. Pivo se tehdy vařilo především pro vlastní potřebu vrchnosti a k obyčejným měšťanům se příliš nedostávalo, a když, tak za pronajímací poplatek bylo možné zapůjčit zařízení i suroviny k vlastní produkci. Stále rostoucí poptávka po pivu však s sebou nesla i nutné rozšíření sklepů i výroben a tak se pivovar během 14. až 16. století výrazně rozrůstal a to zejména za přispění známého pana Voka z Rožmberka (1482). 

TřeboňSpotřeba piva i nároky na výrobu měly posléze za následek stěhování celé výroby ze zámku do rožmberské zbrojnice, kde již zůstala dodnes. Současnou podobu však pivovar získal až na sklonku 19. století. Nadále expandoval do všech koutů tehdejší rakousko-uherské monarchie, výrazný pokles produkce přišel až s první světovou válkou, kdy odpadla některá významná odbytiště padlého mocnářství. Postupný úpadek vyvrcholil úplnou odstávkou v průběhu 2. sv. války. V roce 1945 se pak začalo opět vařit, ale pouze slabé čtyřstupňové pivo – na dnešní dobu pivních speciálů a jedenáctek takřka nemyslitelný produkt… Během druhé poloviny 20. stol. byl pivovar pod správou mnoha pivovarnických institucí, ale až rok 2000 s sebou přinesl současnou obchodní značku Bohemia Regent, navazující na historickou postavu rybníkáře Jakuba Krčína, regenta - správce majetku rodu Rožmberků. Dřívější průměrná výroba, kolísající od 20 do 100tis. hektolitrů, je dnes v průměru na 320 000 hektolitrech.

pivo

Pivovar dnes také nabízí následující druhy piva:

  • Bohemia Regent pivo výčepní světlé 10°
  • Bohemia Regent Jedenáctka super výčepní světlé pivo 11°
  • Bohemia Regent Premium - světlý ležák 12°
  • Bohemia Regent Premium - tmavý ležák 12°
  • Bohemia Regent Prezident speciální pivo světlé 14°
  • Bohemia Regent pivo Petra Voka 13°
  • Bohemia Regent speciální světlé kvasnicové nefiltrované pivo 16°
  • Bohemia Regent původní světlé výčepní pivo 8°
  • Bohemia Regent Renegát nealkoholické pivo

V místní pivnici lze také ochutnat neexportní kvasnicový speciál!

Prohlídky s výkladem probíhají denně od 10 do 18 hodin po předchozím objednání na tel. 384 721 319 nebo na vrátnici pivovaru. Vstupné je 50Kč s ochutnávkou piv, 30 Kč bez ochutnávky a 15 Kč pro děti.

 

Pijte s mírou!

 

kontakty:

Bohemia Regent, a. s.
Trocnovské náměstí 124
379 01 Třeboň

GPS: 49°0'8.03"N, 14°46'17.51"E

 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons a pivovar-regent.czDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Třeboň
Publikováno: 20.5.2008
Začátky tohoto krásného města, rozprostřeného uprostřed rybničnaté roviny, sahají do poloviny 12.století, kdy na jedné z cest procházející pohraničním hvozdem vznikla osada s panským dvorem, nyní zvaná Třeboň.

Víte, že? Nejmladší česká přehrada
Publikováno: 29.5.2011
Přehrady jsou spolu s rybníky nedílnou součástí české krajiny. Jsou takovým malým českým mořem, které podobně jako ty jižní či severní nabízejí bohaté možnosti rekrace a krásné okolí, často ochráněného území. A víte, jaká je ta nejmladší přehrada u nás?

Víte, že? Nejstarší hrad v Čechách
Publikováno: 22.5.2011
Po delším čase se opět vracíme k NEJ zajímavostem a turistickým cílům České republiky. Dnešní výprava bude směřovat k vůbec nejstaršímu kamennému hradu na území naší republiky.

Víte, že? Největší muzeum veteránů ČR
Publikováno: 12.12.2010
Od těžké techniky a drsné krajiny se v našem putování po největších zajímavostech, pamětihodnostech a unikátních muzeích ČR podíváme opět na techniku. Ženy již možná budou lehce oponovat a říkat si: „Už zase?!“ Původní plán napsat něco o největším muzeu hraček ztroskotal na otevírací době, která je pouze v letních měsících.

Víte, že? Nej vojenská muzea ČR
Publikováno: 28.11.2010
Po návštěvě nejstaršího pivovaru a hornického skanzenu opět zavítáme do muzea. Příslušnice něžného pohlaví nás protentokrát omluví, jelikož dnešní exkurze po českých NEJ nás zavede do největších vojenských muzeí ČR.

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

Víte, že? Nejstarší česká rozhledna
Publikováno: 24.10.2010
Nejkrásnější rozhled do krajiny je sice prý z koňského sedla, ale této náročné a často i namáhavé činnosti se může věnovat jen pár vyvolených a především odolných jedinců. Nám musí stačit výhledy, na které si dojdeme takříkajíc po svých. V dnešním zastavení po Nej místech Česka navštívíme rozhledny a ne tak ledajaké! Víte, která je ta nejstarší?

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
2 °C
zítra:
pátek 15.11.
7 °C