Žilina

Publikováno: 23.9.2009
Turisticky významné a páté největší slovenské město Žilina leží při soutoku řek Váh a Kysuca na severozápadním Slovensku, na křižovatce dávných cest, obklopené věncem hor.

DivadloVýchodně od Žiliny se nachází pohoří Malá Fatra, které bylo vyhlášeno za Národní park Malá Fatra. V Národním parku se vyskytuje okolo 900 druhů rostlin a i mnoho druhů živočichů. Malá Fatra je rozdělena na dvě části, na té severní se tyčí z daleka viditelný vrch Veľký Kriváň (1709 m n.m.).

První písemná zmínka o Žilině pochází z roku 1208. Město se vyvinulo z původní osady, která vznikla jako podhradí v blízkosti Žilinského hradu. Tento hrad existoval do 15. století a byl objeven teprve v roce Kostel Nejsvětější Trojice a Burianova věž2008. Žilina obdržela městská práva okolo roku 1290 od polského města Těšín. Už ve 13. století tu vybudovali dva kostely, které existují dodnes. První městské privilegium bylo městu uděleno roku 1321. V roce 1378 vznikl soubor právních předpisů města Magdeburg, tzv. Žilinská kniha, kterou se Žilina řídila. Je to významná kulturní památka, podobně jako listina krále Ľudovíta Veľkého z roku 1381, která zrovnoprávnila žilinské Němce a Slováky.

Od 15. století měla Žilina vlastní hradby, které chránily dnešní Katedrála z Hlinkova náměstíhistorické jádro města. Toto jádro bylo roku 1988 prohlášené městskou památkovou rezervací. Jako jediné na Slovenskužilinské náměstí v centru města zachované renesanční arkády. Renesanční podobu náměstí získalo po požáru v roce 1521. Rozvoj města trval do konce 17. století. V důsledku bojů bylo město oslabené a opět se začalo rozvíjet až v druhé polovině 19. století po vybudování železnic. V roce Bývalá budova fakulty přírodních věd1891 byl postavený největší textilní závod na území Rakouska – Uherska, který vyvážel textilní výrobky do celého světa. Vybudováním dalších závodů, obchodů, bank a infrastruktury výrazně vzrostl počet obyvatel. V roce 1850 měla Žilina necelé 3000 obyvatel, zatímco v roce 1910 to bylo už 10 000 obyvatel. V současnosti v Žilině žije okolo 85 000 lidí. Po roce 1945 prošlo město mnoha změnami. Vznikly další průmyslové závody a sídliště. Od roku 1960 tu sídlí univerzita. Město je střediskem průmyslu, dopravy a kultury. V Finanční palácroce 1996 se stalo sídlem kraje. Historickým vývinem, tradicemi i současností patří Žilina nepochybně mezi nejvýznamější města Slovenska.

Žilina a její okolí poskytuje turistům mnoho možností jak využít jejich volný čas. Příjemné procházky jsou po pěší zóně, která je jednou z nejhezčích na Slovensku. Centrum města tvoří dvě náměstí. Jsou to Náměstí Andreja Hlinku a Mariánské náměstí. Nachází se tu několik historických objektů, které si jistě zaslouží vaší pozornost. Patří mezi ně Kostel Nejsvětější Trojice, Stará radnice, Kostel Obrácení sv. Pavla Apoštola a klášterem a podzemními prostory, Dům umění Fatra, Synagoga, Rosenfeldův palác, Kostel sv. Barbory s klášterem a další.

Zámek BudatínV severní části města se nachází vrch Dubeň (613 m n.m.). Na vrchu Straník (769 m n.m.) jsou dva lyžařské vleky. Vrch má nejlepší podmínky pro závěsné lítání na Slovensku. V západní části města je vrch Veľké Hradisko (641 m n.m.). V Budatíne sídlí Sportovní jezdecký klub Montana, který se zaobírá parkurovým skákáním, drezúrou koní a výukou ježdění. Během celého roku se ve městě konají různé kulturní, sportovní a společenské akce, např. Carneval Slovakia Žilina, Jarní cena Žiliny, Staroměstské slavnosti, Žilinská svatojánská noc, Žilinské dny zdraví, Žilinský literární den a Středověký den. Typickou pochoutkou v Žilině a celém jejím okolí jsou bryndzové halušky a výrobky z ovčího mléka.

Žilina panorama

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, Sokoljan, č.2, Henrich37, helix84, Sken77, č.2, Juloml, č.2       Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

Slovensko: Cesta na legendami opředený Starý hrad
Publikováno: 18.8.2011
Pro někoho hora kamenů, ale pro znalce nebo milovníka historie překrásná zřícenina, tyčící se nad údolím. Strážce Strečnianské úžiny – tak kdysi dávno nazývali Starý hrad, jehož zbytky připomínají několik legend. O nich ví jen velice málo návštěvníků, kteří sem zavítají.

SR: Zřícenina hradu Lietava
Publikováno: 16.6.2011
Rozlehlou zříceninu Lietavského hradu najdeme na rozhraní Súľovských vrchů a údolí Rajčanky. Ruiny hradu mezi Žilinou a Rajeckými Teplicemi v katastru stejnojmenné obce Lietava dnes navštěvují turisté, kterým se odměnou za jejich výstup naskytne nádherný výhled do okolní krajiny.

Obec Těrchová – kultura spjatá s přírodou
Publikováno: 1.11.2010
Obec Těrchová je opředena různými legendami, spojenými zejména s místním rodákem Jurajem Jánošíkem. Na Slovensku i v Česku se najde málokdo, kdo by neznal „zbojnického kapitána“ a jeho družinu. Dnes nám ho připomíná mezinárodní folklorní hudební festival Jánošíkové dni, který je největší na Slovensku. Překrásná příroda Národního parku Malá Fatra tomu dotváří nádhernou scenérii.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Zřícenina hradu Lietava
Zřícenina hradu Lietava se nachází na strmém skalném hřebeni vrcholu Cibuľník, ležícího v Sú...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 10. 2020
svátek:Sabina
dnes:
čtvrtek 22.10.
15 °C
zítra:
pátek 23.10.
15 °C