www.infoglobe.cz » Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část druhá

Publikováno: 5.2.2018
Čím víc se dostáváme k jihu, tím víc nás trápí počasí. Neustálý vítr, mraky honící se po obloze, zima. Aut ubývá, není koho stopovat. Ale i tak zkoušíme štěstí dál.

Z Tecky se už se dostáváme do města Rio Mayo. Je to pro nás jen místo na přespání, kemp je zatím nefunkční, ale nechají nás tam. Pokud jedete autem, vždycky je po cestě nějaká benzinová pumpa, kde se dá osprchovat. Ráno se rychle balíme, protože se zase kazí počasí a nechceme zmoknout. Stopování je zase zdlouhavé. Občas nám sice zastaví místní lidé, ale ti většinou jedou na nějakou farmu vzdálenou třeba 30 km, tam by nás nechali stát v pustině.

Rio Mayo

Když konečně přijedeme do města Perito Moreno, jsme celí promrzlí, protože patagonský vítr je opravdu šílený. Na té nekonečné planině se ani nemáme kam schovat, a tak jsme větru vydání napospas.

V Peritu Moreno je alespoň výborný a hodně levný kemp, což je velká výhoda, protože v něm nakonec strávíme dvě noci. Další den se nám totiž nedaří nic stopnout. Řešením není ani cesta autobusem, protože žádný přes Ruta 40 nejezdí, jede pouze podél pobřeží a je dost předražený. Je nám tedy jasné, že pokud někoho stopneme a posuneme se dál, nedostaneme se z dalšího místa už žádným autobusem a budeme muset prostě dostopovat alespoň až do El Chalténu. Po návštěvě turistických informací nejsme o nic chytřejší, jediná jejich rada je – zkusit stopovat. „To normálně zvedneš ruku a oni tě svezou.“ Paní na informacích asi netuší, že na Ruta 40 to není nic snadného.

město Perito Moreno   Perito Moreno

Samotná cesta dál na jih se mění každým kilometrem. Rovnou plošinu střídají kopce a hory zbarvené dočervena, všude kolem pobíhají divoké lamy guanaco. Krásné výhledy však střídá i uvědomění si, jak moc je tato krajina nehostinná. Na plotech kolem cesty vidíme spousty mrtvých lam, kterým se ho nepovedlo přeskočit. Za autem nám utíkají ztracená jehňata, která se nejspíš zatoulala a kvůli větru nemůžou slyšet matku. Nehostinnou krajinu jen umocní krunýř mrtvého pásovce u cesty, kde stopujeme.

dlouhé čekání na větrné pláni   mrtvý pásovec u cesty, to vám na optimismu nepřidá...

Po několika hodinách stopování se na nás usmálo štěstí. Díky turistům Emilii a Horaciovi se nám podaří dostat až do Gobernador Gregores a cestou s nimi ještě navštěvujeme i Cueva de las Manos. Tato „jeskyně rukou“ se nachází v Cañadón del Río Pinturas.

Cueva de las Manos

První průzkumy v oblasti zahájil Carlos J. Gradin a od roku 1973 pak započal vědecký výzkum. Bylo zjištěno, že první malby se datují až k období 9300 př. n. l., další kultura zde žila pak v letech 7500 – 3300 př. n. l. Malby rukou, lovecké scenerie a jiná ztvárnění byly vytvářeny různými technikami. Například malby rukou vznikaly díky foukání barvy pomocí trubičky, a tak v podstatě vznikl něco jako „sprej“. Zachycené ruce jsou mužské, ženské i dětské a zajímavé je, že zde převažují levé ruce, výjimečně je někde pravá ruka, nejzajímavější je pak ruka s více prsty.

Kromě samotné jeskyně a historického výkladu zde stojí za pozorování i nádherný kaňon, kde navíc žijí kondoři, takže je velká pravděpodobnost, že zde nějakého zahlédnete.

Cañadón del Río Pinturas   Cañadón del Río Pinturas

krajina Patagonie

S Emilií a Horaciem se loučíme ve vesnici Gobernador Gregores, dávají nám na sebe i kontakt, protože jsou z Ushuay, kam máme také namířeno. Postavíme stan v kempu a jdeme se schovat před větrem. Alespoň na chvíli, než zase další den budeme stát u cesty a stopovat dál na jih. S nadějí, že moc nepromrzneme a posuneme se blíže ke konci světa…

GPS: (Rio Mayo) 45°41'13.2"S 70°15'23.2"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina, Patagonie – El Calafate, ledovec Perito Moreno
Publikováno: 19.2.2018
Město získalo svůj název podle ovoce Calafate (česky dřišťál). Jsou to sladké bobule, ze kterých se vyrábí marmelády. Legenda dokonce říká, že kdo toto ovoce ochutná, nikdy už nedokáže uspokojit svoji chuť. Dnes je El Calafate světovou destinací převážně díky tajícímu ledovci Perito Moreno. Národní park Los Glaciares zaujímá plochu 500 tisíc hektarů a celkem 47 ledovců začíná na tomto ledovcovém území.

Argentina, Patagonie – San Carlos de Bariloche
Publikováno: 22.1.2018
Bariloche je město ležící mezi tisíciletými lesy, zasněženými horami a křišťálově čistými jezery v provincii Río Negro v Argentině. Město se nachází v národním parku Nahuel Huapi (vedle pohoří And) a zdejší příroda nabízí aktivity a dobrodružství po celý rok. V roce 2012 bylo Bariloche prohlášeno za hlavní město dobrodružné turistiky a v roce 2015 národním městem čokolády.

Argentina, Patagonie: El Chaltén – krásné výlety do přírody
Publikováno: 12.2.2018
Když přijíždíme do El Chalténu, stepi se najednou přemění na lesy a hory se táhnou vysoko k nebi. Jediné, co se nezměnilo, byl vítr. Do El Chalténu přijíždějí turisté za čistou panenskou přírodou. Ledovce, hory, laguny, vodopády a lesy, to vše láká k procházce. A k tomu se můžete napít přímo z řeky nebo jezera.

Argentina, Patagonie – Ruta 40, část první
Publikováno: 29.1.2018
Patagonie je jedinečné místo, které nezažijete nikde jinde, pouze na jihu Jižní Ameriky. Je to obrovská zeď na západě v podobě And, modré moře na východě v podobě Atlantského oceánu, krajina borovic a jezer a také obrovská plošina v centrální části. To vše je zakončené Ohňovou zemí a městem Ushuaia, doslova koncem světa.

Argentina: Córdoba
Publikováno: 30.10.2017
Córdoba je druhým největším městem v zemi. Založil jej Jerónimo Luis de Cabrera v roce 1573 a pojmenoval ho po španělském městě Córdoba. Kromě toho, že je město také hlavním městem provincie Córdoba, bylo ve své historii dvakrát prohlášeno za hlavní město Argentiny.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Mendoza – vinařské městečko
Publikováno: 20.11.2017
Město se nachází na úpatí andského pohoří a je neuvěřitelnou oázou vytvořenou člověkem pomocí obrovského zavlažovacího systému díky řekám Mendoza a Tunuyán. Je vstupní bránou k Tichému oceánu, s příjemným podnebím, občasným deštěm a výjimečným větrem.

Argentina: Z Córdoby do Mendozy
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.

Argentina: Z La Riojy do Tucumánu – seznamujeme se i s tradicemi
Publikováno: 4.12.2017
Z La Riojy se vydáváme dál, naším cílem je San Miguel de Tucumán. Ani ve snu by nás asi nenapadlo, že mezitím stihneme navštívit i jednu místní soutěž ve folklorních tancích.

Argentina: Z Posadas do Santa Fe
Publikováno: 23.10.2017
Posadas je hlavním městem provincie Misiones. Před příchodem jezuitských misií zde žili indiáni kmene Guaraní a i dnes je tady vidíme prodávat své rukodělné výrobky. Kromě přírodního skvostu – vodopádů Iguazú nabízí provincie Misiones i historické památky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.2.2018
V roce 2017 navštívilo Národní zemědělské muzeum téměř o 200 tisíc lidí více než v r. 2016 (cca půl milionu návštěvníků). Vděčí za to novým expozicím a řadě doprovodných akcí na pobočkách. Letos chce muzeum navázat vyvrcholením oslav 100 let od založení.
23.2.2018
Přijďte se podívat na nejúspěšnější fotografie přihlášené do soutěže Náš svět je krásný (Our world is beautiful), které najdete ve vybraných bratislavských nákupních centrech a ve Slovenském národním divadle.
22.2.2018
V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze si můžete prohlédnout domečky pro panenky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KUBA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 2. 2018
svátek:Matěj
dnes:
sobota 24.2.
-1 °C
zítra:
neděle 25.2.
-4 °C