www.infoglobe.cz » Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš

Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Další zastávkou je královský palác se sedmi bránami, které symbolizují dny v týdnu. Hned vedle paláce stojí židovská čtvrť Mellah. Na domech v této čtvrti obdivuji krásné andaluské balkony. Je tu dodnes spousta obchodníků prodávajících všechno možné.

Meknes

Dnes jedeme do Meknesu, který založil Moulay Ismail. Byl to děsný tyran, který dokonce prohlásil, že jeho poddaní jsou jako krysy. Přesto byl docela schopným sultánem a chtěl se vyrovnat svému současníku Ludvíkovi XIV. Troufl si dokonce požádat o ruku jeho dcery, ale byl zdvořile odmítnut. Jak se asi Ludvíkova dcera vylekala při představě, že by se stala součástí sultánova harému. Spokojil se tedy s tím, že místo dcery mu Ludvík nechal dovézt hodiny. Měl také spoustu stájí s nádhernými hřebci, nezapřel v sobě berberskou krev. Za své vlády nechal vystavět město Meknes a také opravdu znamenitou bránu Al Mansur. Brány byly důkazem prosperity a bohatství města, a proto na nich sultánům tolik záleželo.

Meknes

Po prohlídce Meknesu nás čeká dlouhá cesta až do „perly jihu“ Marrákeše. Krajina se rychle mění, projíždíme malými vesničkami i kolem rozsáhlých lesů plných korkovníků. Později se lesy změní na eukalyptové, poskytující příjemný stín. Ty zlepší za 20 let velmi nekvalitní půdu, na které se pak může i něco pěstovat. Pak už následuje pustá krajina, kde lidé pěstují lány opuncií, protože nic jiného už by tu v tak vyprahlé a sluncem rozpálené půdě ani nevyrostlo. A o něco později už se před námi zvedá pohoří Atlas a hluboká údolí plná rozkvetlých oleandrů. Po několika hodinách cesty vjíždíme do Beni Melah, kde se trochu protáhneme v krásné zahradě na kopci nad městem.

zahrady Beni Melah   zahrady Beni Melah

Z okýnka vidím první skupinky palem a barva písku se najednou proměnila ze zlatavé na růžovou až rudou. Je to jasné znamení, že brzy budeme v cíli. Obranné hradby města jsou z udusané hlíny a měří 12 km, jsou vysoké až 9 m a tloušťka dosahuje 2 m. Tato krásná oáza se 100 000 datlovými palmami nás čeká s otevřenou náručí jako poutníky. Dodnes je v Marrákeši přes 200 karavansarajů – hotelů pro karavany. Jsou neprodejné soukromým osobám, aby v nich jednotliví obchodníci mohli prodávat své zboží a vydělat si na živobytí. Vyprahlá pustina se konečně změní v zelenou oázu. Proto i mešity v těchto končinách připomínají mramorovou oázu se svými sloupy nahrazujícími palmy. V oáze se všichni hrnou ke slavnému náměstí Mrtvých. Je srdcem tradičního Marrákeše a duší marocké vypravěčské tradice. Tady mezi kejklíři, polykači ohňů, žongléry, vypravěči příběhů a akrobaty všichni lehce zapomenou na strádání v poušti. V duchu si představím ty kůly s hlavami mrtvých buřičů, které lemovaly náměstí jako strašlivá výzdoba. Tak si sultán vynutil poslušnost a podřízenost poddaných. Takto krotil svobodomyslné duše Berberů.

pohled z Marrákeše na Atlas

GPS: (Marrákeš) 31°36'12.9"N 7°58'50.7"W

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Asemlal, Bernard GagnonDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko, Essaouira – město s francouzským šarmem
Publikováno: 6.5.2019
Pokud si přejete se po hluku a výrazných vůních Marrakéše na chvíli přesunout do klidnější, ale stejně zajímavé oblasti, pobřežní město Essaouira (As-Sawíra) – dříve zvané Mogador – je tou pravou volbou. Toto příjemně situované město se nachází na západním pobřeží Maroka, je tedy omývané Atlantským oceánem a cesta k němu vede skrz nekonečné arganové lány.

Maroko, údolí Ourika – vodopády Setti Fatma
Publikováno: 8.4.2019
Údolí Ourika se nachází asi 30 km od Marrakéše, a to doslova na zápraží Vysokého Atlasu. Protéká jím stejnojmenná řeka, která mezi vysokými horami vytvořila úzkou, na obou březích hojně obydlenou dolinu.

Maroko, Ouarzazate – filmová studia Atlas
Publikováno: 1.4.2019
Cestování za filmovými kulisami je rok od roku oblíbenější, a tak není divu, že je marocké údolí Ouarzazate vyhledávanou a především levnou destinací, do které se právě filmoví nadšenci z celého světa stahují. Všichni touží na vlastní oči spatřit a osahat si kulisy, které hrály hlavní roli v mnoha seriálech a filmech. V údolí je možné spatřit opravdová natáčecí místa, například historický kasbah Ait Ben Haddou. Především se zde ale nacházejí rozlehlá filmová studia Atlas, postavená na prašných pláních východního úpatí pohoří Atlas.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikováno: 25.3.2019
Maroko je bezpochyby jednou z nejrozmanitějších zemí, a to především díky své velikosti. Ráz krajiny se s ujetými kilometry výrazně mění, a tak se lze v několika dnech v jedné zemi dostat od pobřeží Atlantského oceánu přes pohoří Atlas až do rozsáhlých palmérií, soutěsek a také do pouště.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku II
Publikováno: 11.1.2019
Než se spolu vydáme poznávat další casablanské památky, představíme vám ještě městskou kulturu.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku I
Publikováno: 4.1.2019
Slunce sotva vystoupí nad horizont a Casablanca je již vzhůru. Červené taxíky křižují ulice lemované moderními budovami. Kolem sebe ucítíte neuvěřitelné množství energie, která se samozřejmě přelije i na vás. V Casablance to prostě žije.

Maroko, Rabat – město světel II
Publikováno: 28.12.2018
V minulém díle o Rabatu jsme vám pověděli něco o historii a architektonickém dědictví tohoto města. Dnes se budeme zajímat o místní kulturu.

Maroko, Rabat – město světel I
Publikováno: 21.12.2018
Již kdysi jste s námi měli možnost do Maroka, konkrétně do Rabatu, nahlédnout. Dnes se však do tohoto zajímavého města ponoříme o něco hlouběji a unikneme tak zimě, která panuje u nás.

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu
Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Maroko: Africké království
Publikováno: 24.7.2016
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2019
Kromě sportování, turistiky, wellness a lázeňských aktivit i atraktivní historie je severovýchod Slovenska cílem návštěvníků, kteří míří za kulturou. Zajímavou paletu společenských akcí, některé z nich s tradicí již od středověku, vám představíme v následujících řádcích.

26.5.2019
Od 30. května do 1. června vás čeká nejvýznamnější kulturně-společenská akce města Brezno, které i letos přinese bohatý program.
25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 5. 2019
svátek:Valdemar