www.infoglobe.cz » Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat

Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Cestou do Casablanky míjíme spousty arganových stromů. Získává se z nich olej, který je velmi známý v kosmetickém průmyslu. Nikde jinde na světě se mu takto nedaří. Na jeden z nich vylezlo spoustu hladových koz, tak si je dychtivě fotím.

kozy na arganovém stromě

Z filmu Casablanca jsem se dověděla, že Francouzi prchali z Francie za druhé světové války před Hitlerem. Z Marseille přepluli do Tunisu a pak rychle do Casablanky. Odtamtud se za dost velké poplatky dostali letecky do Lisabonu a pak lodí přímo do Ameriky. Casablanca sice není tak krásná jako jiná marocká města, ale stejně má své kouzlo. Připomíná historická evropská města, ale mnozí architekti se tu snažili předvést, co umí a co by si netroufli postavit jinde. My jsme se zastavili u správního centra a královského paláce. Naproti na náměstí je rozestavěné divadlo, protože si současný král Muhammad VI. uvědomil, že je Casablanca střediskem obchodu a průmyslu, ale zapomnělo se na kulturu!

správní budova v Casablance 

Dříve byla Casablanca jen bezvýznamné rybářské městečko, dokud z něj Francouzi za kolonizace od r. 1906 neučinili hlavní přístav. Je třetím největším přístavem v Africe. Nejkrásnější stavbou je tu zaručeně mešita Hasana II., která je skutečným pomníkem. Celá mešita je vysoká 210 m a její pilíře jsou zapuštěny do moře do hloubky 180 m. Dovnitř se vejde 25 000 věřících a do prostorů v okolí dalších 80 000. Na mešitu byla od obyvatel Maroka vybrána 1 miliarda dolarů. Tak jako se u nás skládali lidé na Národní divadlo. Stavba byla dokončena po šesti letech práce (roku 1994) a podílelo se na ní 15 000 řemeslníků. 

mešita v Casablance   mešita v Casablance 

Vyrážíme pak ještě do hlavního města, Rabatu. Krajina se mění každou hodinu – chvíli pustina, pak zelená planina, vysoký Atlas či vádí plná oleandrů, vesničky a pevnosti. V Rabatu přijíždíme ke královskému paláci. Je postaven na výsostném území, tak trochu stát ve státě, podobně jako Vatikán. Jsou tu i stáje, škola, kterou navštěvoval Muhammad VI., a také ministerstva a obytné prostory pro královskou rodinu. Současný král si však postavil nový palác na okraji města, a tak sem přijíždí jen při zvláštních příležitostech. Projíždíme krásně udržovanými zahradami a míříme do pevnosti Shella, kterou postavili Marínovci. Uchvátí nás velkolepá brána a pevnost s majestátnými hradbami. Uvnitř nás obklopí rozsáhlé zahrady a uprostřed je starobylá medina. Hned vedle jsou ruiny původního římského města, které tu kdysi stávalo. Všude na zbytcích budov se usadili čápi a oživují tak toto jinak zpustlé město. Při prohlídce jsme scházeli z kopce dolů, čehož využívali architekti Marínovců, aby nechali všude protékat malé kaskádky a vodopádky.

kasba v Rabatu   Shella – pevnost v Rabatu

Shella

Přejíždíme k obří mešitě z 11. stol. a ke slavné Hasanově věži. Teď už měří jen 44 m, původně však měla 77 m a byla minaretem. Patří mezi tři památníky almohadské dynastie (společně s Girlandou v Seville v Andalusii a minaretem mešity Koutubia v Marrakeši). Vedle věže je spousta malých sloupů na velkém prostranství. V těchto končinách se mešity stavěly jako oáza pro duši a jednotlivé sloupy připomínaly palmy oáz. Když se dědeček Muhammada VI. vrátil z vyhnanství na Korsice a na Madagaskaru, kam ho uklidili Francouzi, tak se jako na první místo přišel pomodlit sem a poděkovat Alláhovi za návrat do vlasti. A tehdy také projevil přání, aby zde byl jednou pohřben. Proto je tu také budova Mauzolea Muhammada V. a později sem pohřbili i Hasana II., tedy tatínka současného krále.

Mauzoleum Mohameda V. a mešita s Hassanovou věží   Mauzoleum Mohameda V. a mešita s Hassanovou věží

Hassanova věž

Výhled z věže je fakt krásný, je vidět na pevnost, kde stával tábor asketických muslimských bojovníků – rabat. Podle tohoto tábora bylo pojmenováno i celé město. I mezi muslimy totiž nastalo období obrazoborectví a návratu k původnímu učení Muhammada.

A příští sobotu se spolu s námi podíváte do Fezu.

GPS: 33°36'24.8"N 7°37'53.8"W

 

Text a foto: Sylvie HalouzkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu
Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Maroko: Africké království
Publikováno: 24.7.2016
Na našich toulkách světem tentokrát opustíme Evropu, abychom zavítali do Afriky, kde bude naším cílem Maroko, přesněji Marocké království. Tato severoafrická země, ve které žije bezmála 32 milionů obyvatel, je oblíbeným přímořským letoviskem s množstvím památek.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2018
V industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea. Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal potrvá 15 měsíců. Ostrava tak získá první státní muzeum.
19.10.2018
Podzimní nadílka plná výzev, adrenalinu, otlaků a zápachu nekvalitního benzínu. Pro všechny milovníky cestování přichází svátek v podobě podzimního vydání cestovatelského festivalu Cestou necestou v 16 městech na Slovensku.
18.10.2018
Svátek slavený každý rok třetí sobotu v říjnu s sebou přináší společenské a kulturní akce na téma archeologie. Například v klášteře Plasy je pro zájemce objevování v sobotu 20. října připraven archeologický výzkum na vlastní kůži.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 10. 2018
svátek:Vendelín
dnes:
sobota 20.10.
14 °C
zítra:
neděle 21.10.
13 °C