www.infoglobe.cz » Maroko, Rabat – město světel I

Maroko, Rabat – město světel I

Publikováno: 21.12.2018
Již kdysi jste s námi měli možnost do Maroka, konkrétně do Rabatu, nahlédnout. Dnes se však do tohoto zajímavého města ponoříme o něco hlouběji a unikneme tak zimě, která panuje u nás.

Když uslyšíte Legendu o dvou řekách, patrně si pomyslíte, že je z Příběhů tisíce a jedné noci. V oblasti dnešního Rabatu se prostřídalo mnoho civilizací a odehrálo se zde mnoho historických událostí, které ovlivnily podobu dnešního království.

Vůbec první doložené osídlení je datováno do 7. století př. n. l. Féničané zde založili obchodní přístav, který se stal vůbec prvním městem na ústí řeky Bouregreg. Přibližně do 5. století bylo město součástí Římské říše a bylo známé pod jménem Chellah.

Rabat

Jakmile se město dostalo pod nadvládu muslimů, zaznamenalo silný rozkvět. Za dynastie Almorávidů, která zde vládla od 10. do 12. století, byla nad ústím řeky Bouregreg postavena pevnost Ribat. V roce 1150 nechal sultán Abd el Moumen postavit „ribat“ neboli opevněné sídlo, kde shromažďoval bojovníky, jenž měli dobýt Andalusii a zbytek Maghrebu.

jedna z městských bran

Teprve jeho vnuk, Yacoub El Mansour, se rozhodl, že na tomto místě založí město, jež by se slávou vyrovnalo Alexandrii. Nechal proto vybudovat impozantní hradby a masivní obranné dveře. Vstup do města chránilo pět monumentálních bran. Město pojmenoval Ribat al Fath neboli Tábor vítězství, aby vzdal hold svým bojovníkům, kteří pomáhali Granadskému království odrážet útoky křesťanských vojsk na Pyrenejském poloostrově.

Rabat se pyšní sedmi historickými místy, která jsou zapsána na seznam UNESCO. Stáří památek, které naleznete ve středu města, se datuje od římských dob až po 20. století.

Rabat

Mezi ty nejzajímavější jednoznačně patří například kasba, pevnost z 11. století, odkudHassanova věž byla detašována vojska na Pyrenejský poloostrov. V rámci pevnosti si například zajděte do Andaluských zahrad nebo do legendární maurské kavárny.

Dále popojdeme k Hassanově věži, která je pouze stínem toho, čím měla být, tedy největší mešitou světa s nejvyšším minaretem. Stavbu zahájil Abu Yusuf Yaqub al-Mansur v roce 1195. Nicméně o čtyři roky později  zemřel a stavební práce se zastavily. Minaret z červeného pískovce byl dokončen pouze do výšky 44 metrů. Pouze proto, že původní plán počítal s 86 metry. 

Hned naproti minaretu navštivte mauzoleum Mohammeda V., které kromě samotného Mohammeda V. schraňuje i ostatky jeho synů. Stavba v arabsko-andaluském byla slohu postavena mezi lety 1961 a 1971.

GPS: (mauzoleum) 34°01'23.0"N 6°49'18.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Eskarlotey, Steven C. Price, Pline, Matanya, farm1Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maroko, Casablanca – pompézní mešita a art deco
Publikováno: 10.4.2015
Ze Senegalu cestujeme na sever k severozápadní části afrického kontinentu. Naší destinací je Maroko. Země, kde na téměř půl milionu kilometrech čtverečních žije asi 33 milionů lidí.

Maroko, Rabat – město světel II
Publikováno: 28.12.2018
V minulém díle o Rabatu jsme vám pověděli něco o historii a architektonickém dědictví tohoto města. Dnes se budeme zajímat o místní kulturu.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku I
Publikováno: 4.1.2019
Slunce sotva vystoupí nad horizont a Casablanca je již vzhůru. Červené taxíky křižují ulice lemované moderními budovami. Kolem sebe ucítíte neuvěřitelné množství energie, která se samozřejmě přelije i na vás. V Casablance to prostě žije.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým břehům Atlantiku II
Publikováno: 11.1.2019
Než se spolu vydáme poznávat další casablanské památky, představíme vám ještě městskou kulturu.

Maroko: Kouzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikováno: 14.10.2017
Hned cestou na letiště jsem se podívala na film Casablanca. To úplně zapadalo do scénáře mého výletu. Po čtyřech hodinách letu jsem se setkala se svým průvodcem v Agadiru. Po cestě z letiště mi ukázal osvětlenou pevnost Agadir, po které je město pojmenováno. Postavili ji Portugalci v 15. stol. Pod ní na kopci jsou krásně osvětlené tři nápisy v arabštině a znamenají Alláh, král a národ. Tři nejdůležitější pojmy v životě Maročana.

Maroko: Kouzlo orientu II – uličky ve Fezu
Publikováno: 21.10.2017
Po cestě do Fezu projíždíme přes meknéskou planinu, které se přezdívá zahrada Maroka. Roste tady skoro všechno – melouny, banány, pomeranče, citrony, mandle i obilí.

Maroko: Kouzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikováno: 28.10.2017
Ve druhé části Fezu se jdeme podívat k Modré bráně, která je ale z druhé strany zelená. Zelená je totiž barva islámu a modrá je barva Fezu. Všude se tu prodává spousta zeleniny, ořechů, datlí, ale také slepice.

Maroko: Kouzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikováno: 4.11.2017
Dnešní den trávíme v Marrákeši, ráno vyjíždíme do zahrad Agdal, které pocházejí ze 12. stol. a založili je berberští Almohadé a postavili tu rozmanité vodní nádrže a kanály. Je to nejdokonalejší nádrž v celém Maghrebu. Díky této nádrži je kolem velký sad olivovníků a citrusů. Přicházíme k velkému rezervoáru naplněnému vodou a v pozadí se rýsuje Vysoký Atlas s vrcholky pokrytými sněhem a dojem umocňují vysoké palmy všude kolem.


Souvisejicí fotogalerie

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.3.2019
Milujete moře a sluncem zalité pláže? Celosvětově známý cestovatelský portál sestavil žebříček těch nejoblíbenějších pláží na světě a my vám přinášíme jejich přehled.
23.3.2019
Letiště Václava Havla Praha bylo vyhlášeno nejlepším evropským letištěm v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících. Cenu Airport Service Quality Award uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících.
22.3.2019
Od 29. do 31. března bude probíhat mezinárodní festival anime, mangy, fantasy a her v bratislavském Domě kultury Ružinov.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 24. 3. 2019
svátek:Gabriel