www.infoglobe.cz » SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé

SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé

Publikováno: 31.1.2018
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.

Zimní Roháče

Masiv Plačlivého se rozprostírá na hlavním hřebeni Západních Tater – mezi Smutným sedlem a Ostrým Roháčem. Vrch je vysoký 2 125 metrů, je téměř jako dvojče již zmíněného Ostrého Roháče – spolu tvoří nezaměnitelnou dvojici vedle sebe tyčících se špičatých vrchů charakteristických pro tuto část pohoří. Plačlivé je jeden z mála celoročně turisticky zpřístupněných vrchů. V zimě je dostupný turistickou stezkou ze Žiarské doliny, která se během zimního období přemění na skialpinistický ráj.

hlavní hřeben Západních Tater a Smutná  dolina

Příprava na túru

Pokud plánujete absolvovat túru v zimních vysokohorských podmínkách, které s sebou přinášejí více rizik, doporučujeme sledovat předpovědi počasí na následující den, jakož i výstrahy horské služby (www.hzs.sk), zejména v souvislosti s aktuálními podmínkami v daném pohoří a stupněm lavinového nebezpečí. Dobré naplánování túry, patřičná fyzická zdatnost, zkušenosti se zimní vysokohorskou turistikou a zimní turistická výstroj a schopnost umět ji používat jsou nezbytností pro úspěšné a bezpečné absolvování túry.

pohled na Plačlivé ze Žiarského sedla

Přes Žiarskou dolinu

Túru začínáme na parkovišti před vyústěním Žiarské doliny, na rozcestníku se pak napojíme na modrou turistickou stezku. Trasa vede poměrně dlouhou, ale krásnou Žiarskou dolinou. Během přechodu dolinou se nám v dálce začínají ukazovat siluety zasněženého hlavního hřebene Západních Tater. Přicházíme k Žiarské chatě, kde se můžeme na chvíli zastavit, odpočinout si a následně pokračovat dále v túře. Kráčíme vzhůru po modré stezce vedle porostů kosodřeviny. Trasa nás vede stále výš a výš, opouštíme pásmo kosodřeviny, orientaci v terénu nám usnadňuje zimní tyčové značení. Nakonec vstupujeme do Žiarskeho sedla, ze kterého se nám naskýtají pěkné výhledy na nedaleké vrchy Smrek a Baranec a do Žiarské doliny. Při pohledu směrem na východ se nám otevře okouzlující výhled do Jamnické doliny a na členitý hřeben Otrhanců. V sedle se napojujeme na žlutou turistickou trasu a začínáme stoupat na vrchol Plačlivého.

výhled z Plačlivého do Žiarské doliny

Na hlavním hřebeni Západních Tater

Finální stoupání strmým svahem je sice náročné, avšak stojí za vynaloženou námahu. Po posledních krocích směřujících vzhůru nakonec dosahujeme vrcholu. Nacházíme se na hlavním hřebeni Západních Tater, výhledy z Plačlivého jsou neobyčejné. Žiarska a Roháčská dolina, vrchy Ostrý Roháč, Volovec a Baranec nám leží jako na dlani, závratné pohledy do hlubin monumentální Smutné doliny jsou nepopsatelné. Můžeme si vychutnat fantastický panoramatický výhled na Západní Tatry, směrem na východ nás v dálce okouzlí sněhem pokryté vrcholky Vysokých Tater. Při dobré viditelnosti můžeme na horizontu rozpoznat zvlněné siluety Nízkých Tater, Velké Fatry, Lúčanské Malé Fatry a Oravských Beskyd.

Jamnická dolina a hřeben Otrhancův

vrchy Rákoň a Volovec   vrchy Smrek a Baranec

Také z důvodu celoroční turistické dostupnosti patří Plačlivé k hojně navštěvovaným lokalitám v Západních Tatrách. Zimní výstup na jeden z typických symbolů Roháčů je skvělý tip na túru.

GPS: 49°11'48.5"N 19°44'55.1"E

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

SR: Západní Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.

SR: Skialpinizmus ve slovenských horách
Publikováno: 7.1.2018
Skialpinismus je čím dál tím rozšířenější, a proto nás zaujala relativně nová knížka dokumentující výběr skialpinistických sjezdů a túr v nejznámějších pohořích Slovenska.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Západní Tatry – túra na vrch Baranec
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.

SR, Roháče – dobrodružství, na které se nezapomíná
Publikováno: 16.4.2015
Po návštěvě mnoha míst se dnes vydáme do přírody. Naše kroky namíříme do krásných, nespoutaných a jedinečných Západních Tater, konkrétněji do jejich centrální části zvané Roháče.

SR: Západní Tatry – na vrchol Ostrého Roháče
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.

SR: Knižní novinka – Lyžařský a skialpinistický průvodce
Publikováno: 16.4.2017
V těchto dnech vychází v pořadí již třetí vydání lyžařského a skialpinistického průvodce. Ten po patnácti letech od jeho prvního vydání čtenářům přináší výběr skialpinistických sjezdů, túr a vysokohorského lyžování v té nejčistší a nejkrásnější podobě.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vycházka do okolí
Publikováno: 6.12.2017
Tentokrát zavítáme pod Západní Tatry, přibližně 10 kilometrů severovýchodně od Liptovského Mikuláše, kde navštívíme malebnou obec Žiar.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Tri kopy a Baníkov
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2018
Nenechte si ujít jedinečnou mezinárodní přehlídku kultivovaného humoru, nezávislé satiry a zábavné recese s dlouholetou tradicí – Kremnické gagy 2018.
21.8.2018
Hrad na stejnojmenném vrchu čeká zásadní rekonstrukce, která zpřístupní dosud zavřená místa. Opravy jsou plánovány po etapách do čtyř let a nezasáhnou do návštěvnických sezon. Kulturní památka tak ukáže části, které ve 20. letech navrhl architekt Dušan Jurkovič.
20.8.2018
Desetitisíce návštěvníků se i letos mohou těšit na Mezinárodní letecké dny SIAF 2018, které se uskuteční ve dnech 1. a 2. září na letecké základně Sliač.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARGENTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 22. 8. 2018
svátek:Bohuslav
dnes:
středa 22.8.
31 °C
zítra:
čtvrtek 23.8.
32 °C