www.infoglobe.cz » Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa

Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa

Publikováno: 26.11.2018
Na amazonský prales jsme byli obzvláště zvědaví. Stihli jsme si jej prohlédnout už ze shora, a to když jsme přes půl hodiny kroužili nad letištěm kvůli silnému dešti a nemohli jsme přistát.

Výlet do amazonského pralesa není nejlevnější záležitostí, pokud tam chcete strávit několik dní. V Manaus je spousta turistických agentur a my jsme si vybrali jednu agenturu již předem, se kterou jsme byli v kontaktu. Majitel nás vyzvedl na letišti a dovezl k nim do kanceláře. Domluvili jsme se, že další den hned vyrazíme do džungle s přespáním na celkem 3 noci. Když budete chtít, zajistí vám i hotel.

v pralese

Začátkem prosince je zde období dešťů a turistů bývá málo, spojili nás tedy s jinou skupinkou. Dvouhodinové zdržení a čekání nás moc nepřekvapilo. Dovezli nás k přístavu, odkud jsme se vydali na první atrakci – „Encontro das Águas” neboli „setkání řek“ Rio Negro a Rio Solimões. Až od tohoto soutoku se řeka v Brazílii nazývá Amazonka.

přístav   cesta do pralesa

Soutok řek Rio Negro a Rio Solimões patří k hlavní turistické atrakci. Řeky mají totiž rozdílnou rychlost, teplotu a také hustotu a pH. Zatímco tmavá Rio Negro dosahuje rychlosti 2 km/h a teploty 28 °C, hnědá Rio Solimões má rychlost od 4 do 6 km/h a 22 °C. Díky tomu se voda z řek nepromíchá hned, ale vytváří jasnou hranici o délce až 6 km od soutoku.

setkání řek

Od soutoku se vydáváme dál, po Rio Solimões. Loď jsme vystřídali za minibus a pak zase za malý člun, až jsme se ocitli na místě. Cestou po řece, když jsme proplouvali jednotlivými rameny, jsme mohli vidět spoustu volavek a kajmanů a také chatky místních, kteří zde žijí.

Večer je mnohem zábavnější. Jakmile se setmí, nasedáme na člun a vydáváme se s průvodcem Peterem a ještě místním průvodcem s přezdívkou Zeus za kajmany. Zeus se ukáže jako velmi zkušený průvodce, bohužel neumí anglicky, takže Petera máme spíš jako překladatele. Zeus nejdříve chytne malého kajmana, kterého si můžeme vzít i do ruky. Většího (cca metrového) už nám raději nedává.

kajman   krokodýl

Většina agentur má dost podobný plán aktivit. Další den máme naplánovaný výlet na lodi za obrovským stromem a také pojedeme pozorovat sladkovodní delfíny. V Amazonce totiž žijí růžoví delfíni, oficiálním názvem delfínovci amazonští. Zastavíme uprostřed řeky a pozorujeme tyto růžovošedé tvory, jak se vynořují nad hladinu. Odpoledne máme zase o něco akčnější, vydáváme se na lov piraní. Každý dostaneme výbavu na chytání, na háček napíchneme kousek masa, hodíme do vody a hned cítíme, jak piraně tahají a okousávají maso. A když máme štěstí, některá se nám na háček chytne. Ulovené piraně nám pak připraví jako pochoutku k večeři.

piraňa   Zeus na lovu piraní

Další den nás čeká větší procházka džunglí, kde Zeus chytne velkou tarantuli, tak si ji můžeme prohlédnout zblízka. Ukáže nám také různé léčivé stromy a rostliny, jak udělat repelent z mravenců a můžeme sníst červa vyloupnutého z ořechu, který má kokosovou příchuť. Večer nás ještě čeká přespání v džungli v hamakách, o žádný adrenalin ovšem nejde. Místo vypadá spíš jako lesík, i v Česku slyšíme při spaní pod širákem více zvuků zvířat než zde.

tarantule   červ s kokosovou příchutí

obydlí místních   místní

Poslední den se jdeme už jen podívat, jak zde žijí místní lidé, sbalíme věci a vracíme se zpátky do Manaus. Podívat se do amazonského pralesa byl náš sen, jen by to celé mohlo být trochu akčnější.

GPS: 1°34'51.0"S 61°31'47.3"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky
Publikováno: 19.11.2018
Manaus je hlavním městem státu Amazonas a je přirozeným výchozím místem pro návštěvníky toužící vidět amazonský prales. Má asi 1,5 milionu obyvatel a je mezinárodním přístavním místem. Počasí je zde horké a vlhké, průměrná roční teplota je 27 °C. Období dešťů je od prosince do května, zatímco období sucha od června do listopadu.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže
Publikováno: 3.12.2018
Pohled na město Rio de Janeiro nabízí jedinečnou kombinaci města a divoké přírody. Jednoduché domky i mrakodrapy orámované skalními útvary na kopcích, bílé pláže a modré moře s tropickými lesy v pozadí, to vše je Rio de Janeiro. A k tomu cestovní ruch povzbudí každoroční karnevalové průvody samby, na které se přijede podívat až 700 tisíc turistů.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže II
Publikováno: 10.12.2018
Město je rozděleno do několika čtvrtí, my si v centru procházíme ty nejznámější a snadno dostupné metrem či autobusem. Čtvrtě Botofago a Flamengo byly prvními oblastmi v jižní zóně, které byly obývány rezidenty. Botofago bylo pojmenováno podle jednoho z prvních obyvatel João Pereira de Souza Botafogo. Je zde mnoho muzeí, divadel a kin, ale také pestrý noční život. Čtvrť Flamengo naproti tomu je klidnější s velkými koloniálními a bytovými domy.

Brazílie, Paraty – bez aut
Publikováno: 17.12.2018
Paraty je krásné historické město, které se nachází na břehu Atlantiku. Od svého počátku je jedinečné, protože stále zůstává téměř jako v sedmnáctém století. Pro zachování této autentické atmosféry jsou zde zakázány automobily, což z něj dělá zvláštní místo pro procházky a poznávání.

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre
Publikováno: 12.11.2018
Do Brazílie se dostáváme u hraničního města Chui. Přechod hranic do Brazílie je úplně bez problémů, skoro nikdo tu není, dostaneme jen razítko a jdeme stopovat. Na stopování je nejtěžší domluvit se brazilskou portugalštinou, tak si pomáháme angličtinou. Hlavní cesta z města Chui ke městu Rio Grande vede kolem velkých lagun a mokřadů, takže kolem cesty vidíme spoustu ptáků a kapybar, dokonce i krokodýly.


Souvisejicí fotogalerie

Brazílie – temperamentní kráska Jižní Ameriky
Nejlidnatější stát Jižní Ameriky nabízí množství turistických atraktivit. Přírodní skvosty jako A...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
9.6.2021
Jednodušší cestování po Evropské unii umožní nová aplikace GreenPass, do které si naskenujete QR kódy potvrzující očkování, test či překonání onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 15. 6. 2021
svátek:Vít
dnes:
úterý 15.6.
28 °C
zítra:
středa 16.6.
28 °C