www.infoglobe.cz » Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže

Publikováno: 24.8.2021
Pohled na město Rio de Janeiro nabízí jedinečnou kombinaci města a divoké přírody. Jednoduché domky i mrakodrapy orámované skalními útvary na kopcích, bílé pláže a modré moře s tropickými lesy v pozadí, to vše je Rio de Janeiro. A k tomu cestovní ruch povzbudí každoroční karnevalové průvody samby, na které se přijede podívat až 700 tisíc turistů.

pohled na Rio a záliv

Díky své historii je město Rio de Janeiro právě takovým místem, jakým je. Když 1. ledna 1502 dopluli Portugalci k Brazílii do zálivu Baía de Guanabara, věřili, že se jedná o řeku a dali jí jméno Rio de Janeiro (v překladu Lednová řeka). Prvními kolonisty byli však Francouzi, kteří zde v roce 1555 založili osadu. Portugalci zde založili v roce 1565 obec s názvem São Sebastião do Rio de Janeiro a Francouze vyhnali. Město se díky cukrové třtině a obchodu s otroky ekonomicky rychle rozvíjelo.

 Rio

Objevení zlata a diamantů v oblasti Minas Gerais přispělo k dalšímu růstu a v roce 1763 se Rio stalo hlavním městem Brazílie (namísto Salvadoru). V 19. století byla produkce cukrové třtiny z Ria vystavena silné konkurenci dalších jihoamerických zemí, rezervy zlata a diamantů klesaly a město proto začalo exportovat kávu. Kolem roku 1900 už čítalo na 800 tis. obyvatel. Město expandovalo a stalo se politickým, ekonomickým a kulturním centrem Brazílie. Když Brazílie získala v roce 1889 nezávislost, Rio bylo jmenováno hlavním městem. V období 20. až 50. let 20. století byly zlatým věkem a město vyhledávala vysoká společnost z celého světa. Obyvatelstvo však rychle přibývalo, což se stalo neudržitelným. V roce 1960 bylo hlavní město přesunuto do Brazílie, aby se snížil ekonomický a finanční tlak, problémy s chudinskými čtvrtěmi (favelas) ale přetrvávají dodnes.

ulice Ria   ulice Ria

Rozloha města dnes činí 1255 km2 včetně ostrovů, pobřeží dosahuje délky 246 km. Většina pláží v Riu je bezpečná pro koupání a nabízí restaurace, kavárny i pulzující noční život. K nejznámější pláži patří rozhodně Copacabana, dlouhá 4,5 km. Oblast Copacabany byla do roku 1900 jen malou rybářskou vesnicí, která však rychle vzkvétala po slavnostním otevření hotelu Copacabana Palace.

Copacabana   výhled na Copacabanu

Ipanema, to je pláž označená jako nejlepší městská pláž na světě. Tato čtvrť je oslnivější a bohatší než Copacabana a je oblíbená místními bohatými obyvateli „las cariocas“.

Ipanema

Úžasný výhled na obě pláže je z hory Corcovado dosahující 710 m n. m. Jedno z nejznámějších míst díky soše Cristo Redentor. Myšlenka na budování náboženské památky ve městě byla poprvé navržena v roce 1859, základní kámen byl položen 4. dubna 1922 a o čtyři roky později začaly práce. Celková výška památníku je 38 metrů, z toho 8 metrů je výška podstavce. Mimo samotné sochy, kterou si lze prohlédnout ze všech stran, je odsud především úžasný výhled na město. Kromě pláží lze odsud vidět i les Tijuca, který je největším městským lesem na světě, vrchol Pão de Açúcar, záliv Guanabara nebo čtvrtě Flamengo a Botafogo.

Cristo Redentor

GPS: 22°57'04.1"S 43°12'38.8"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa
Publikováno: 26.11.2018
Na amazonský prales jsme byli obzvláště zvědaví. Stihli jsme si jej prohlédnout už ze shora, a to když jsme přes půl hodiny kroužili nad letištěm kvůli silnému dešti a nemohli jsme přistát.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže II
Publikováno: 31.8.2021
Město je rozděleno do několika čtvrtí, my si v centru procházíme ty nejznámější a snadno dostupné metrem či autobusem. Čtvrtě Botofago a Flamengo byly prvními oblastmi v jižní zóně, které byly obývány rezidenty. Botofago bylo pojmenováno podle jednoho z prvních obyvatel João Pereira de Souza Botafogo. Je zde mnoho muzeí, divadel a kin, ale také pestrý noční život. Čtvrť Flamengo naproti tomu je klidnější s velkými koloniálními a bytovými domy.

Brazílie, Paraty – bez aut
Publikováno: 17.12.2018
Paraty je krásné historické město, které se nachází na břehu Atlantiku. Od svého počátku je jedinečné, protože stále zůstává téměř jako v sedmnáctém století. Pro zachování této autentické atmosféry jsou zde zakázány automobily, což z něj dělá zvláštní místo pro procházky a poznávání.

Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky
Publikováno: 19.11.2018
Manaus je hlavním městem státu Amazonas a je přirozeným výchozím místem pro návštěvníky toužící vidět amazonský prales. Má asi 1,5 milionu obyvatel a je mezinárodním přístavním místem. Počasí je zde horké a vlhké, průměrná roční teplota je 27 °C. Období dešťů je od prosince do května, zatímco období sucha od června do listopadu.

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre
Publikováno: 12.11.2018
Do Brazílie se dostáváme u hraničního města Chui. Přechod hranic do Brazílie je úplně bez problémů, skoro nikdo tu není, dostaneme jen razítko a jdeme stopovat. Na stopování je nejtěžší domluvit se brazilskou portugalštinou, tak si pomáháme angličtinou. Hlavní cesta z města Chui ke městu Rio Grande vede kolem velkých lagun a mokřadů, takže kolem cesty vidíme spoustu ptáků a kapybar, dokonce i krokodýly.


Souvisejicí fotogalerie

Brazílie – temperamentní kráska Jižní Ameriky
Nejlidnatější stát Jižní Ameriky nabízí množství turistických atraktivit. Přírodní skvosty jako A...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Barvy jara

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
připravujeme...
2. cena:
připravujeme...
3. cena:
připravujeme...
1. cena redakce:
připravujeme...
2. cena redakce:
připravujeme...
3. cena redakce:
připravujeme...

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2023
Klub učitelů geověd SGS vás zve na přednášky RNDr. Dalibora Výberčiho: Daleké výhledy - kdy "začínají" a kde "končí " a RNDr. Jána Košiara: Putování Nepálem, které se uskuteční dne 15. února 2023 o 15-té hodině prezenční v místnosti B1 PLUS na Přírodovědecké fakultě UK v Bratislavě.
24.1.2023
Specifikum slovenských cestovatelů? Nejvíce jich podle údajů Kiwi.com odlétá ze sousedního Rakouska. Důvodů je více – kromě geografické blízkosti vídeňského letiště také mohou významně ušetriť, a to hlavně při dálkových letech. Některé aerolinie totiž létají přímo z Vídně i do vzdálených destinací.
21.1.2023
Nádherný zámecký komplex Schloss Hof s rozlehlým areálem, kterému dominuje idylický statek, je skvělou volbou jak efektivně využít volný čas i v období zimních měsíců.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 1. 2023
svátek:Ingrid
dnes:
pátek 27.1.
-2 °C
zítra:
sobota 28.1.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X