www.infoglobe.cz » Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže

Publikováno: 24.8.2021
Pohled na město Rio de Janeiro nabízí jedinečnou kombinaci města a divoké přírody. Jednoduché domky i mrakodrapy orámované skalními útvary na kopcích, bílé pláže a modré moře s tropickými lesy v pozadí, to vše je Rio de Janeiro. A k tomu cestovní ruch povzbudí každoroční karnevalové průvody samby, na které se přijede podívat až 700 tisíc turistů.

pohled na Rio a záliv

Díky své historii je město Rio de Janeiro právě takovým místem, jakým je. Když 1. ledna 1502 dopluli Portugalci k Brazílii do zálivu Baía de Guanabara, věřili, že se jedná o řeku a dali jí jméno Rio de Janeiro (v překladu Lednová řeka). Prvními kolonisty byli však Francouzi, kteří zde v roce 1555 založili osadu. Portugalci zde založili v roce 1565 obec s názvem São Sebastião do Rio de Janeiro a Francouze vyhnali. Město se díky cukrové třtině a obchodu s otroky ekonomicky rychle rozvíjelo.

 Rio

Objevení zlata a diamantů v oblasti Minas Gerais přispělo k dalšímu růstu a v roce 1763 se Rio stalo hlavním městem Brazílie (namísto Salvadoru). V 19. století byla produkce cukrové třtiny z Ria vystavena silné konkurenci dalších jihoamerických zemí, rezervy zlata a diamantů klesaly a město proto začalo exportovat kávu. Kolem roku 1900 už čítalo na 800 tis. obyvatel. Město expandovalo a stalo se politickým, ekonomickým a kulturním centrem Brazílie. Když Brazílie získala v roce 1889 nezávislost, Rio bylo jmenováno hlavním městem. V období 20. až 50. let 20. století byly zlatým věkem a město vyhledávala vysoká společnost z celého světa. Obyvatelstvo však rychle přibývalo, což se stalo neudržitelným. V roce 1960 bylo hlavní město přesunuto do Brazílie, aby se snížil ekonomický a finanční tlak, problémy s chudinskými čtvrtěmi (favelas) ale přetrvávají dodnes.

ulice Ria   ulice Ria

Rozloha města dnes činí 1255 km2 včetně ostrovů, pobřeží dosahuje délky 246 km. Většina pláží v Riu je bezpečná pro koupání a nabízí restaurace, kavárny i pulzující noční život. K nejznámější pláži patří rozhodně Copacabana, dlouhá 4,5 km. Oblast Copacabany byla do roku 1900 jen malou rybářskou vesnicí, která však rychle vzkvétala po slavnostním otevření hotelu Copacabana Palace.

Copacabana   výhled na Copacabanu

Ipanema, to je pláž označená jako nejlepší městská pláž na světě. Tato čtvrť je oslnivější a bohatší než Copacabana a je oblíbená místními bohatými obyvateli „las cariocas“.

Ipanema

Úžasný výhled na obě pláže je z hory Corcovado dosahující 710 m n. m. Jedno z nejznámějších míst díky soše Cristo Redentor. Myšlenka na budování náboženské památky ve městě byla poprvé navržena v roce 1859, základní kámen byl položen 4. dubna 1922 a o čtyři roky později začaly práce. Celková výška památníku je 38 metrů, z toho 8 metrů je výška podstavce. Mimo samotné sochy, kterou si lze prohlédnout ze všech stran, je odsud především úžasný výhled na město. Kromě pláží lze odsud vidět i les Tijuca, který je největším městským lesem na světě, vrchol Pão de Açúcar, záliv Guanabara nebo čtvrtě Flamengo a Botafogo.

Cristo Redentor

GPS: 22°57'04.1"S 43°12'38.8"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa
Publikováno: 26.11.2018
Na amazonský prales jsme byli obzvláště zvědaví. Stihli jsme si jej prohlédnout už ze shora, a to když jsme přes půl hodiny kroužili nad letištěm kvůli silnému dešti a nemohli jsme přistát.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže II
Publikováno: 31.8.2021
Město je rozděleno do několika čtvrtí, my si v centru procházíme ty nejznámější a snadno dostupné metrem či autobusem. Čtvrtě Botofago a Flamengo byly prvními oblastmi v jižní zóně, které byly obývány rezidenty. Botofago bylo pojmenováno podle jednoho z prvních obyvatel João Pereira de Souza Botafogo. Je zde mnoho muzeí, divadel a kin, ale také pestrý noční život. Čtvrť Flamengo naproti tomu je klidnější s velkými koloniálními a bytovými domy.

Brazílie, Paraty – bez aut
Publikováno: 17.12.2018
Paraty je krásné historické město, které se nachází na břehu Atlantiku. Od svého počátku je jedinečné, protože stále zůstává téměř jako v sedmnáctém století. Pro zachování této autentické atmosféry jsou zde zakázány automobily, což z něj dělá zvláštní místo pro procházky a poznávání.

Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky
Publikováno: 19.11.2018
Manaus je hlavním městem státu Amazonas a je přirozeným výchozím místem pro návštěvníky toužící vidět amazonský prales. Má asi 1,5 milionu obyvatel a je mezinárodním přístavním místem. Počasí je zde horké a vlhké, průměrná roční teplota je 27 °C. Období dešťů je od prosince do května, zatímco období sucha od června do listopadu.

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre
Publikováno: 12.11.2018
Do Brazílie se dostáváme u hraničního města Chui. Přechod hranic do Brazílie je úplně bez problémů, skoro nikdo tu není, dostaneme jen razítko a jdeme stopovat. Na stopování je nejtěžší domluvit se brazilskou portugalštinou, tak si pomáháme angličtinou. Hlavní cesta z města Chui ke městu Rio Grande vede kolem velkých lagun a mokřadů, takže kolem cesty vidíme spoustu ptáků a kapybar, dokonce i krokodýly.


Souvisejicí fotogalerie

Brazílie – temperamentní kráska Jižní Ameriky
Nejlidnatější stát Jižní Ameriky nabízí množství turistických atraktivit. Přírodní skvosty jako A...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.1.2022
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního „zimního“ čtení by měli sáhnout po novém čísle Krás Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
25.1.2022
Již tuto středu (26.1.) budete mít možnost prostřednictvím Cestovatelského kina a Martina Šimka najít neobroušené diamanty uprostřed Atlantiku. Řeč bude totiž o zapomenutém koutě světa, který potěší každého milovníka divoké skandinávské přírody a nenucené severské sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 1. 2022
svátek:Zora

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X