www.infoglobe.cz » Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa

Brazílie, Amazonie – cesta do pralesa

Publikováno: 26.11.2018
Na amazonský prales jsme byli obzvláště zvědaví. Stihli jsme si jej prohlédnout už ze shora, a to když jsme přes půl hodiny kroužili nad letištěm kvůli silnému dešti a nemohli jsme přistát.

Výlet do amazonského pralesa není nejlevnější záležitostí, pokud tam chcete strávit několik dní. V Manaus je spousta turistických agentur a my jsme si vybrali jednu agenturu již předem, se kterou jsme byli v kontaktu. Majitel nás vyzvedl na letišti a dovezl k nim do kanceláře. Domluvili jsme se, že další den hned vyrazíme do džungle s přespáním na celkem 3 noci. Když budete chtít, zajistí vám i hotel.

v pralese

Začátkem prosince je zde období dešťů a turistů bývá málo, spojili nás tedy s jinou skupinkou. Dvouhodinové zdržení a čekání nás moc nepřekvapilo. Dovezli nás k přístavu, odkud jsme se vydali na první atrakci – „Encontro das Águas” neboli „setkání řek“ Rio Negro a Rio Solimões. Až od tohoto soutoku se řeka v Brazílii nazývá Amazonka.

přístav   cesta do pralesa

Soutok řek Rio Negro a Rio Solimões patří k hlavní turistické atrakci. Řeky mají totiž rozdílnou rychlost, teplotu a také hustotu a pH. Zatímco tmavá Rio Negro dosahuje rychlosti 2 km/h a teploty 28 °C, hnědá Rio Solimões má rychlost od 4 do 6 km/h a 22 °C. Díky tomu se voda z řek nepromíchá hned, ale vytváří jasnou hranici o délce až 6 km od soutoku.

setkání řek

Od soutoku se vydáváme dál, po Rio Solimões. Loď jsme vystřídali za minibus a pak zase za malý člun, až jsme se ocitli na místě. Cestou po řece, když jsme proplouvali jednotlivými rameny, jsme mohli vidět spoustu volavek a kajmanů a také chatky místních, kteří zde žijí.

Večer je mnohem zábavnější. Jakmile se setmí, nasedáme na člun a vydáváme se s průvodcem Peterem a ještě místním průvodcem s přezdívkou Zeus za kajmany. Zeus se ukáže jako velmi zkušený průvodce, bohužel neumí anglicky, takže Petera máme spíš jako překladatele. Zeus nejdříve chytne malého kajmana, kterého si můžeme vzít i do ruky. Většího (cca metrového) už nám raději nedává.

kajman   krokodýl

Většina agentur má dost podobný plán aktivit. Další den máme naplánovaný výlet na lodi za obrovským stromem a také pojedeme pozorovat sladkovodní delfíny. V Amazonce totiž žijí růžoví delfíni, oficiálním názvem delfínovci amazonští. Zastavíme uprostřed řeky a pozorujeme tyto růžovošedé tvory, jak se vynořují nad hladinu. Odpoledne máme zase o něco akčnější, vydáváme se na lov piraní. Každý dostaneme výbavu na chytání, na háček napíchneme kousek masa, hodíme do vody a hned cítíme, jak piraně tahají a okousávají maso. A když máme štěstí, některá se nám na háček chytne. Ulovené piraně nám pak připraví jako pochoutku k večeři.

piraňa   Zeus na lovu piraní

Další den nás čeká větší procházka džunglí, kde Zeus chytne velkou tarantuli, tak si ji můžeme prohlédnout zblízka. Ukáže nám také různé léčivé stromy a rostliny, jak udělat repelent z mravenců a můžeme sníst červa vyloupnutého z ořechu, který má kokosovou příchuť. Večer nás ještě čeká přespání v džungli v hamakách, o žádný adrenalin ovšem nejde. Místo vypadá spíš jako lesík, i v Česku slyšíme při spaní pod širákem více zvuků zvířat než zde.

tarantule   červ s kokosovou příchutí

obydlí místních   místní

Poslední den se jdeme už jen podívat, jak zde žijí místní lidé, sbalíme věci a vracíme se zpátky do Manaus. Podívat se do amazonského pralesa byl náš sen, jen by to celé mohlo být trochu akčnější.

GPS: 1°34'51.0"S 61°31'47.3"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Brazílie, Manaus: Paříž Jižní Ameriky
Publikováno: 19.11.2018
Manaus je hlavním městem státu Amazonas a je přirozeným výchozím místem pro návštěvníky toužící vidět amazonský prales. Má asi 1,5 milionu obyvatel a je mezinárodním přístavním místem. Počasí je zde horké a vlhké, průměrná roční teplota je 27 °C. Období dešťů je od prosince do května, zatímco období sucha od června do listopadu.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže
Publikováno: 24.8.2021
Pohled na město Rio de Janeiro nabízí jedinečnou kombinaci města a divoké přírody. Jednoduché domky i mrakodrapy orámované skalními útvary na kopcích, bílé pláže a modré moře s tropickými lesy v pozadí, to vše je Rio de Janeiro. A k tomu cestovní ruch povzbudí každoroční karnevalové průvody samby, na které se přijede podívat až 700 tisíc turistů.

Brazílie, Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže II
Publikováno: 31.8.2021
Město je rozděleno do několika čtvrtí, my si v centru procházíme ty nejznámější a snadno dostupné metrem či autobusem. Čtvrtě Botofago a Flamengo byly prvními oblastmi v jižní zóně, které byly obývány rezidenty. Botofago bylo pojmenováno podle jednoho z prvních obyvatel João Pereira de Souza Botafogo. Je zde mnoho muzeí, divadel a kin, ale také pestrý noční život. Čtvrť Flamengo naproti tomu je klidnější s velkými koloniálními a bytovými domy.

Brazílie, Paraty – bez aut
Publikováno: 17.12.2018
Paraty je krásné historické město, které se nachází na břehu Atlantiku. Od svého počátku je jedinečné, protože stále zůstává téměř jako v sedmnáctém století. Pro zachování této autentické atmosféry jsou zde zakázány automobily, což z něj dělá zvláštní místo pro procházky a poznávání.

Brazílie: Z Uruguaye do Porto Alegre
Publikováno: 12.11.2018
Do Brazílie se dostáváme u hraničního města Chui. Přechod hranic do Brazílie je úplně bez problémů, skoro nikdo tu není, dostaneme jen razítko a jdeme stopovat. Na stopování je nejtěžší domluvit se brazilskou portugalštinou, tak si pomáháme angličtinou. Hlavní cesta z města Chui ke městu Rio Grande vede kolem velkých lagun a mokřadů, takže kolem cesty vidíme spoustu ptáků a kapybar, dokonce i krokodýly.


Souvisejicí fotogalerie

Brazílie – temperamentní kráska Jižní Ameriky
Nejlidnatější stát Jižní Ameriky nabízí množství turistických atraktivit. Přírodní skvosty jako A...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Barvy jara

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
připravujeme...
2. cena:
připravujeme...
3. cena:
připravujeme...
1. cena redakce:
připravujeme...
2. cena redakce:
připravujeme...
3. cena redakce:
připravujeme...

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2023
Klub učitelů geověd SGS vás zve na přednášky RNDr. Dalibora Výberčiho: Daleké výhledy - kdy "začínají" a kde "končí " a RNDr. Jána Košiara: Putování Nepálem, které se uskuteční dne 15. února 2023 o 15-té hodině prezenční v místnosti B1 PLUS na Přírodovědecké fakultě UK v Bratislavě.
24.1.2023
Specifikum slovenských cestovatelů? Nejvíce jich podle údajů Kiwi.com odlétá ze sousedního Rakouska. Důvodů je více – kromě geografické blízkosti vídeňského letiště také mohou významně ušetriť, a to hlavně při dálkových letech. Některé aerolinie totiž létají přímo z Vídně i do vzdálených destinací.
21.1.2023
Nádherný zámecký komplex Schloss Hof s rozlehlým areálem, kterému dominuje idylický statek, je skvělou volbou jak efektivně využít volný čas i v období zimních měsíců.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 1. 2023
svátek:Ingrid
dnes:
pátek 27.1.
-1 °C
zítra:
sobota 28.1.
-2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X