www.infoglobe.cz » Cestou na Sibiř - Novosibirsk

Cestou na Sibiř - Novosibirsk

Publikováno: 4.4.2011
V dnešním cestování po dálném východě se opět podíváme na Sibiř. Cílem naší dnešní a příští cesty budou dvě významná ruská města, která jsou také důležitými zastávkami Transsibiřské magistrály. Tím větším je Novosibirsk, který je od menšího, avšak v mnoha ohledech zajímavějšího, Irkutsku vzdálen cca 1500 km, což je zhruba 40 hodin cesty vlakem.

Další významnou metropolí na této trase je Krasnojarsk, ležící zhruba na polovině cesty. Novosibirsk je se svým 1,4 milionem obyvatel největším městem Sibiře a po Moskvě a Petrohradu třetím největším ruským městem vůbec.  Metropole, ležící na březích veletoku Ob, byla založena relativně pozdě, a to až roku 1893, jako jedna ze zastávek již zmiňované Transsibiřské magistrály. Uznávaným městem se stal až roku 1903, kdy však stále nesl jméno Novonikolajevsk na počest cara Mikuláše II. Město se táké stalo centrem významných bojů mezi nastupujícími bolševiky a tzv.bílou armádou, jejíž podstatnou část tvořili českoslovenští legionáři. Rudá armáda však své odpůrce porazila a tak se mohl i zde rozvíjet častokráte zhoubný leninismus a později i tvrdý diktát Stalina. K přejmenování na Novosibirsk došlo až roku 1925, kdy bylo město především průmyslovým centrem s několika továrnami a mlýny. Celkově však nemělo v rámci budoucího impéria většího významu, čemuž odpovídal i počet obyvatel - jen lehce přesahující hranici 100 tisíc. S nástupem bolševiků k moci se ze stále se rozrůstajícího Novosibirsku stává významná průmyslová a především obchodní křižovatka západní Sibiře. Velký sovětský hladomor přispěl také nemalou měrou k nárůstu obyvatel, kteří se sem stěhovali z chudších okolních oblastí. Vznikaly zde slumy a ghetta, tedy místa jako stvořená pro šíření epidemií, tyfu a cholery…

Úbytek obyvatel byl tedy v té době srovnatelný s přírůstkem.      

Jednou z nejvýznamnějších staveb města té doby však není hrad, natož kostel, ale obří hydroelektrárna, která pro svůj provoz vyžadovala přehrazení Obu, čímž vzniklo tzv. Obské moře.

Nuzný život přistěhovalců spolu s industrializací vynesl městu označení „sibiřské Chicago“. V roce 1962 se stal Novosibirsk nejmladším městem vůbec, které přesáhlo hranici milion obyvatel, k čemuž mu stačilo celých 70 let existence od chvíle, kdy na místní bažinaté půdě poprvé někdo postavil chatrč.

Metalurgický průmysl a strojírenství je ale vyváženo vzdělaností a kulturou, která je v dnešním moderním městě zastoupena 20 kiny, několika divadly, operou, baletem a především 24 univerzitami s pobočkou místní Ruské akademie věd, která sídlí od roku 1950 spolu s dalšími 14 výzkumnými institucemi na okraji metropole v samostatném okrsku s názvem Akademgorodok, tedy doslova akademické město. Novosibirsk byl také jedním z prvních měst, kde bylo nařízeno povinné základní vzdělání.  

Dopravní tepnou města je především metro, které zde funguje od roku 1985. S okolním světem ho spojují dvě letiště a již zmíněné nádraží, ze kterého pravidelně vyjíždějí vlaky směr Moskva (2800 km) a opačným směrem na Vladivostok (3700 km). Z Prahy je to sem 4500 km a vlakem by Vám cesta trvala (po trase Praha>Brest>Volgograd>Novos.) celých 120 hodin!   

Podnebí v této oblasti je vskutku rozmanité, což dobře dokládají i teplotní výkyvy během roku. V létě nejsou žádnou výjimkou teploty okolo 30 °C a víc, které zároveň v zimě klesají až k -35 °C. Inu, jsme v centru Sibiře, takže se není čemu divit.  

Dnešní město je právem označováno za jedno z nejlepších center pro případné podnikatelské záměry. Životní úroveň je zde na velmi dobré úrovni, alespoň co se ruského standardu týče, avšak průměrný turista zde příliš zajímavých míst nenajde. Pakliže tedy není milovníkem nově zrekonstruovaných resp. vystavěných pravoslavných kostelů. Na nějaké větší památky je Novosibirsk přeci jen stále relativně mladým městem, které krom dobrého obchodu, jako takové, příliš krásy nenabízí. Ale i tak stojí za zmínku a věřím, že příští zastávka v Irkutsku bude o poznání zajímavější!         

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons, Gelio, Aladux Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Moskva: nesmrtelná matka východu
Publikováno: 17.5.2008
Ten, kdo již metropoli na stejnojmenné řece Moskvě navštívil, mi jistě potvrdí, že nejlidnatější metropole Ruska na první pohled připomíná improvizovanou stavebnici v rukou megalomana, který bez většího smyslu pro pořádek, zato s nadmírou schopnosti improvizovat, vystavěl domov více jak deseti milionům lidí a nejen jim.

Cestou na Sibiř – Jekatěrinburg
Publikováno: 21.2.2011
Pakliže máte pocit, že to, co zažíváme v našich končinách je zima, jste na omylu. Asi každý z nás pronesl jistou poznámku o ruské zimě, ale málo kdo si dokáže představit teploty sahající běžně na hranici 30 stupňů celsia, samozřejmě v minusových hodnotách. A představte si také, že nežijete v útulné střední Evropě, ale na dálném východě či na Sibiři, v některém z největších měst velké ruské země.

Tatarstánská Kazaň
Publikováno: 7.3.2011
V dnešním putování po ruských městech zavítáme do jedné z největších metropolí Ruska, resp. hlavního města republiky, jejíž název nám často připomíná jistou obdobu českého Kocourkova - vítejte v Tatarstánu, vítejte v Kazani.

Rusko: Cestou na Sibiř - Irkutsk
Publikováno: 18.4.2011
V dnešním pokračování nás čeká zatím nejvýchodněji položená metropole, kterou během našeho putování navštívíme. Jedno z největších sibiřských měst spojuje s naším seriálem především to, že je jednou z nejzajímavějších zastávek Transsibiřské magistrály, která se nedaleko města dotkne i břehů Bajkalského jezera.

Rusko: Omsk - Brána Sibiře
Publikováno: 16.5.2011
Jihosibiřský Omsk bude naší další zastávkou v trans-sibiřském putování. Město je nazýváno branou Sibiře. Jaký je asi život v jedné z největších ruských metropolí?

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.
Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X