www.infoglobe.cz » ČR, Výlet k Sázavě aneb vodnické procházky

ČR, Výlet k Sázavě aneb vodnické procházky

Publikováno: 8.9.2019
Dnes se vydáme k řece Sázava, která je považována za Zlatou řeku. K tomuto pojmenování přispěla nejen barva vody, ale i fakt související s dolováním zlata v Jílovém u Prahy.

Sázava je vodním klenotem Česka, ať už z pohledu přírodních, nebo i historických krás. U jejích břehů stojí mnohé hrady i významná historická místa. Pro svou klidnou hladinu je vyhledávána vodáky, některé úseky jsou dokonce chráněnými územími.

řeka Sázava

lesní cestičky v okolí Sázavy   řeka Sázava je rájem vodáků

My jsme se vydali do obce Čtyřkoly, kde jsme zaparkovali u přívozu Zlenice. Jakmile přejdeme dřevěnou lávku, dostáváme se do opravdu pohádkového areálu plovárny Senohraby, která letos slaví 130 let své existence.

plovárna Senohraby

plovárna Senohraby   plovárna Senohraby (okolí)

Upravený areál nás vítal romantickým modro-bílým domečkem, kde si můžete koupit nějaké suvenýry, naproti stojí dřevěné převlékárny a o kousek dál nás lákal bufet s voňavým občerstvením i posezením. Travnaté plochy slouží nejen k odpočinku či hraní her, ale i pro táboření, případně stanování. Na několika místech jsou informační tabule s dobovými fotkami a Ladovými kresbami. Dole u řeky se kolébá přivázaná loďka, která je po zaplacení symbolické částky převozníkovi připravena k plavbě na druhý břeh, kde stojí hotel s rozsáhlým areálem nebo o kousek dál vesnička Zlenice (v současnosti část obce Lštění).

lesní cestičky v okolí potoka Mnichovka

lesní cestičky v okolí potoka Mnichovka (brod)   potok Mnichovka

Po krátké exkurzi jsme se vydali do přilehlého lesa, kde vede poměrně široká cesta. Lemuje a občas i křižuje potok Mnichovka. Jelikož jsme měli s sebou i kočárek, naši procházku ukončil po pár stovkách metrů brod. Cestou zpět jsme se rozdělili. Jedna část naší skupiny pokračovala v procházce k řece Sázava, kam vede také pěkná lesní stezka, zatímco druhá vystoupala k bývalému šlechtickému sídlu – hradu Zlenice. Impozantní zřícenina učarovala nejen nám, ale byla i oblíbeným motivem několika českých umělců od Josefa Lady až po Karla Hynka Máchu. Více o historii této památky si můžete přečíst zde.

zřícenina hradu Zlenice

zřícenina hradu Zlenice   zřícenina hradu Zlenice

Postupně jsme se všichni sešli v již zmíněném bufetu. Po chvilce se již přesouváme k přívozu. Nalodíme sebe i kočárek a přepravujeme se na druhý břeh. Zde poměrně svižně oběhneme rekreační areál, „pozdravíme“ zdejší kachny a šup zpět k autu.

Přívoz Zlenice

Na závěr se přesouváme do jen pár kilometrů vzdálené vesnice Čerčany, kde se nachází zajímavá restaurace se zahrádkou a dětským hřištěm, která se proslavila tzv. řízečkem jako kráva. A že byl skutečně velký a chutný se můžete přesvědčit na vlastní oči.

řízek jako kráva :-)

Výlet k Sázavě byl naší poslední zastávkou v malebném Ladově kraji, avšak ještě za týden navštívíme ne až tak vzdálenou vesničku Soběhrdy, kde „vyrostl“ unikátní rodinný areál – Farmapark.

GPS: 49°52'53.3"N 14°43'45.4"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovo městečko
Publikováno: 25.8.2019
Součástí Ladova kraje je i městečko Velké Popovice. Najdete zde idylickou krajinu plnou krásné architektury, rybníků, lesů, květeny, zručných mistrů a v neposlední řadě zajímavé historie.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikováno: 1.9.2019
Minulý týden jsme navštívili krásné městečko Velké Popovice, vzdálené jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, kde jsme poznávali nejen historii, ale i zdejší památky a přírodní scenerie. Nicméně jednu pamětihodnost, která je neoddělitelně spjata s městečkem, jsme záměrně vynechali. Snad už tušíte, že řeč je o místním proslulém pivovaru, jehož prohlídku s námi můžete teď absolvovat.

ČR, Ladův kraj – pohádkový region
Publikováno: 11.8.2019
Nejbližší týdny vás provedeme po mikroregionu rozkládajícím se mezi Prahou a řekou Sázava. Dohromady 24 obcí se v roce 2000 spojilo a vytvořilo tak pohádkovou oblast, jejíž pojmenování nese jméno po jedné z největších osobností české kultury – po malíři a spisovateli Josefu Ladovi.

ČR, Hrusice – vesnička jako z pohádky
Publikováno: 18.8.2019
Dnes vás zavedeme do pohádkového kraje obklopeného malebnou přírodou. Přesněji do vesničky, kde žijí vodníci, strašidla a všelijaká zvířátka, která dokonce mluví. Naším cílem bude obec Hrusice, nacházející se necelých 40 kilometrů od historického centra Prahy.

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, zámek Berchtold – Vidovice: výlet do pohádky - VIDEO
Publikováno: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámeček Berchtold najdete v Kunicích – Vidovicích, asi 25 kilometrů na východ od Prahy.

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera - VIDEO
Publikováno: 29.7.2014
Do středočeské Kamenice, resp. její části, jsme už jednou zavítali, když jsme navštívili zámek Štiřín. V Kamenici ale stojí zámky dva. Ten druhý z nich se jmenuje stejně jako obec sama – Kamenice.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Sázava – vodní klenot Česka
Vydejte se spolu s námi k řece Sázava, která nabízí kromě zlatavé hladiny i nádherné přírodní sce...

ČR, Velké Popovice – pivovarnické městečko
Jihovýchodně od centra Prahy se nacházejí Velké Popovice, které jsou proslulé především pivovarem...

ČR, Soběhrdy – rodinný Farmapark
Pokud máte rádi přírodu a zvířata, určitě navštivte vesničku Soběhrdy v okrese Benešov, kde „vyro...

ČR, Pohádkové Hrusice
Přijměte pozvání na malou procházku po jedné středočeské obci, která je neodmyslitelně spojena se...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
22.1.2020
Bratislavské letiště si letos pro cestující připravilo několik novinek. Snad tou nejlepší jsou pravidelné letecké linky na řecké ostrovy Korfu a Rhodos.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 1. 2020
svátek:Milena
dnes:
pátek 24.1.
-1 °C
zítra:
sobota 25.1.
-2 °C