www.infoglobe.cz » ČR, Hrusice – vesnička jako z pohádky

ČR, Hrusice – vesnička jako z pohádky

Publikováno: 18.8.2019
Dnes vás zavedeme do pohádkového kraje obklopeného malebnou přírodou. Přesněji do vesničky, kde žijí vodníci, strašidla a všelijaká zvířátka, která dokonce mluví. Naším cílem bude obec Hrusice, nacházející se necelých 40 kilometrů od historického centra Prahy.

Úvodem si řekněme, jak se sem co nejrychleji dostanete. Pokud nemáte auto, doporučujeme vlak, který vás ze stanice Praha hlavní nádraží doveze do Mirošovic, odkud je to už jen asi 2 km do Hrusic. Využít lze však i autobus. Pokud jste sportovní typ, tak je dobré vědět, že skrz vesničku prochází Hrusický cyklistický okruh, který zvládnou absolvovat i děti. Celková délka okruhu činí 24,5 kilometru.

Hrusice

rodný dům Josefa Lady (tabule)   rodný dům Josefa Lady (tabule)

Obec Hrusice začíná svou historii psát od roku 1205. Neodmyslitelně je spojena s osobností a dílem významného spisovatele, karikaturisty a malíře Josefa Lady. Tento světově známý autor se zde narodil (1887), strávil tu dětství, a i když v roce 1901 odešel do nedaleké Prahy, často se sem vracel.

Jeho přítomnost je ve vesničce cítit skoro všude. U téměř každého pohádkového místa, které autor popisuje či ilustruje ve svých knížkách, stojí informační tabule. Budovy zdobí jeho kresby, dokonce i lavičky nebo stromy jsou ozdobeny mistrovými malbami.

fara

Během procházky obcí uvidíte místo, kde stál Ladův rodný dům, který obýval i černý kocour Mikeš se svými lidskými i zvířecími přáteli. Také se můžete vydat do lesa Šmejkalka, kde strašil Mulisák se synem Bubáčkem, nebo k Hubačovskému rybníku, který obývali vodníci.

kostel

boční vstup  areál kostela

Doporučujeme také návštěvu románského kostela sv. Václava ze začátku 13. století, který je dominantním prvkem nejen Hrusic, ale i ledově umělecké tvorby. Určitě se zastavte u stupňovitého portálu z červeného pískovce, který lemuje boční vstup do chrámu. Pozoruhodná je i protilehlá budova fary z roku 1914. V její blízkosti roste památná lípa, o kousek dál se nachází obecní úřad s muzeem modelů hrusických domků a Ladových postav i pomník Josefa Lady, který je zasazen do milého prostředí parčíku. Před sakrální stavbou důstojně připomíná následky 1. světové války pomník padlým a z jednotlivých uliček se občas vynořují přenádherné stavby lidové architektury.

památník padlým

Naproti kostelu přes silnici se nacházejí dvě staročeské hospody U Sejků, které jsou vyzdobeny Ladovými malbami z venku i zevnitř.

hospoda U Sejků

hospoda U Sejků   hospoda U Sejků (interiér)

Nevynechte ani návštěvu Ladovy vily na jižním konci Hrusic, kde je zřízen Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny. Dům č. 115 ukrývá místo, kde autor s rodinou trávil převážně letní dovolené. V současnosti je zde umístěna expozice zachycující Ladův život – od rodinných fotografií přes osobní předměty až po umělcova díla. V přízemí najdete i obchod se suvenýry, maketu ladovského autíčka či nadměrného kocoura Mikeše. Po přesunu do prvního patra si projděte expozicí věnovanou Jaroslavu Haškovi a jeho nejslavnějšímu románu Dobrý voják Švejk. V dalších místnostech se nachází autorova spisovatelská i výtvarná tvorba, nakonec se seznámíte i s volnou tvorbou a ilustracemi jeho dcery Aleny Ladové. Určitě oceníte digitálního audioprůvodce, kterého dostanete po zakoupení vstupenek.

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny  Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny

Okolí vily dotvářejí lavičky, Ladovy a Aleniny životopisy, umělecké plastiky a v zadní části areálu zbudované malé arboretum starých ovocných odrůd. Zde náš výlet sice končí, avšak s Ladou se ještě neloučíme.

lidová architektura

Hrusice jsou obcí, která vás vrátí do dětských let.

GPS: 49°54'35.9"N 14°44'16.7"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

 Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, Sázava – Centrum sklářského umění, Huť František
Publikováno: 2.4.2020
Město ležící na obou březích řeky Sázavy známe díky turistickým stezkám romantickou přírodou, z nichž nejznámější je ta Posázavská. Romantičnost krajiny umocňují svahy nad korytem řeky a na jednom z kopců tyčící se klenot Sázavský klášter. Sázavská oblast se stala také místem pro mnoho skláren, neboť se zde těžil krystalický vápenec. Jednou ze znovuvzkříšených skláren je Huť František.

Střední Čechy: nová mapa kempů
Publikováno: 16.1.2020
Kam pod stan ve středních Čechách vám poradí nová mapa kempingových míst, kterou pro vyznavače dovolené v přírodě připravil tým Středočeské centrály cestovního ruchu. Najdete tak přehledně zpracované praktické a užitečné informace pohromadě.

ČR, Soběhrdy: Farmapark – zábava pro celou rodinu
Publikováno: 15.9.2019
Středočeský kraj oplývá množstvím zajímavých a krásných míst. Jedním z nich je i obec Soběhrdy, kde vyrostl unikátní rodinný park se zvířecími obyvateli a atrakcemi.

ČR, Výlet k Sázavě aneb vodnické procházky
Publikováno: 8.9.2019
Dnes se vydáme k řece Sázava, která je považována za Zlatou řeku. K tomuto pojmenování přispěla nejen barva vody, ale i fakt související s dolováním zlata v Jílovém u Prahy.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikováno: 1.9.2019
Minulý týden jsme navštívili krásné městečko Velké Popovice, vzdálené jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, kde jsme poznávali nejen historii, ale i zdejší památky a přírodní scenerie. Nicméně jednu pamětihodnost, která je neoddělitelně spjata s městečkem, jsme záměrně vynechali. Snad už tušíte, že řeč je o místním proslulém pivovaru, jehož prohlídku s námi můžete teď absolvovat.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovo městečko
Publikováno: 25.8.2019
Součástí Ladova kraje je i městečko Velké Popovice. Najdete zde idylickou krajinu plnou krásné architektury, rybníků, lesů, květeny, zručných mistrů a v neposlední řadě zajímavé historie.

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera - VIDEO
Publikováno: 29.7.2014
Do středočeské Kamenice, resp. její části, jsme už jednou zavítali, když jsme navštívili zámek Štiřín. V Kamenici ale stojí zámky dva. Ten druhý z nich se jmenuje stejně jako obec sama – Kamenice.

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty - VIDEO
Publikováno: 15.4.2014
Kdo nechce bydlet v Praze, ale přece jen se nechce vzdát předností hlavního města, pro toho mohou Říčany u Prahy být tou správnou volbou. Říčany nejsou jen synonymem ideální mimopražské adresy, také turistům umí nabídnout mnohé. Je to místo spojené s historií a tradicí.

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička - VIDEO
Publikováno: 6.11.2012
Kdybyste si vzali do ruky některý ze slavných Ladových obrázků a udělali si procházku po Hrusicích, rozpoznávali byste ji podle něj už jen v náznacích. I když je realita všedních dnů poněkud odlišná od upravených a precizních kreseb, Ladova citlivá a pohádková duše v Hrusicích žije doteď. O tom není pochyb.

ČR: kam do přírody – Středočeský kraj
Publikováno: 28.3.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřeny. Každý ve svém okolí najde nějakou volně přístupnou rozhlednu, vyhlídku nebo naučnou stezku.

ČR, Ladův kraj – pohádkový region
Publikováno: 11.8.2019
Nejbližší týdny vás provedeme po mikroregionu rozkládajícím se mezi Prahou a řekou Sázava. Dohromady 24 obcí se v roce 2000 spojilo a vytvořilo tak pohádkovou oblast, jejíž pojmenování nese jméno po jedné z největších osobností české kultury – po malíři a spisovateli Josefu Ladovi.

ČR, Vidovice – zámek Berchtold
Publikováno: 19.5.2016
HOTEL zámek BERCHTOLD leží v malebném Ladově kraji nedaleko Prahy a své jméno dostal po šlechtickém rodu Berchtoldů. Ti vlastnili zámek zkraje 20. století. Celý zámek (včetně okolí) prošel od roku 2005 celkovou revitalizací a rekonstrukcí, která přeměnila celý areál na místo, kde se pořádají různé zajímavé akce pro rodiny s dětmi, které si zámek oblíbily pro svou rodinnou atmosféru a dobré jídlo.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Sázava – Huť František
Jedna z nejstarších sázavských hutí dnes slouží jako výukové a společenské centrum. Její výrobky ...

ČR, Velké Popovice – pivovarnické městečko
Jihovýchodně od centra Prahy se nacházejí Velké Popovice, které jsou proslulé především pivovarem...

ČR, Soběhrdy – rodinný Farmapark
Pokud máte rádi přírodu a zvířata, určitě navštivte vesničku Soběhrdy v okrese Benešov, kde „vyro...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička
Pojďte se s námi vypravit do pohádky, respektive do vesnice, jejíž název je synonymem pohádek a u...

Po stopách koucoura Mikeše
Kdysi se na cestu plnou dobrodružství vydal kocour Mikeš Josefa Lady. Šlapal po svých z Hrusic až...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
21.9.2020
Mezinárodní den architektury nabídne na tři stovky akcí v různých městech v Čechách a také na Slovensku. V týdnu od 1. do 7. října vás zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná. Hlavní téma letošního ročníku je UDRŽITELNOST a podtéma Sociální aspekt.
18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 9. 2020
svátek:Berta
dnes:
středa 23.9.
22 °C
zítra:
čtvrtek 24.9.
18 °C