www.infoglobe.cz » Ekvádor: Zumbahua a laguna Quilotoa

Ekvádor: Zumbahua a laguna Quilotoa

Publikováno: 31.3.2022
Laguna Quilotoa je fantastické kráterové jezero. Díky minerálům obsaženým ve vodě hraje laguna odstíny zelené, tyrkysové a modré. Takový Karibik ukrytý v andských horách.

Zumbahua

Ubytování je možné sehnat přímo u laguny, my volíme malou vesnici v horách s názvem Zumbahua. Z Quita se dostáváme do města Lacatunga, kde počkáme na autobus. Projdeme si tržiště a nakoupíme do zásoby ovoce a jídlo, protože v Zumbahue toho ke koupi moc nebude. Autobus je navíc přeplněný a nese se jím nelibá vůně domorodců. Jsou to chudí lidé, teplou vodu doma nemají a v Andách je chladno. Těžko si představit, jak často si vyperou oblečení. A tak celou hodinu jízdy stojíme v uličce a doufáme, že cesta serpentinami brzo skončí.

tržiště Lacatunga   Zumbahua

Zumbahua je vesnice čítající okolo 20 tisíc obyvatel. Většinou se jedná o původní indiánské obyvatelstvo a lidé zde mluví jazykem kichwa, ale je možné domluvit se zde španělsky. Jedná se o farnost založenou v roce 1971. Každou sobotu se zde koná trh a potkávají se zde lidé místních indiánských komunit. Tyto trhy jsou známé i mezi turisty, kteří sem přijíždějí již v pátek, a tak se zde nachází pár ubytovacích míst. Navíc je zde spousta možností pro turistiku a procházky přírodou.

Zumbahua

V Zumbahue si najdeme hotel a ubytujeme se. Jsme zde v týdnu, a tak je kolem náměstí pouze pár stánků s jídlem a jinak se tu potuluje jen spousta psů. Je tady docela chladno, hlavně ráno ukazuje teploměr pod nulou, tak se pořádně oblékáme. Máme v plánu udělat si výlet k laguně Quilotoa. Všechny potřebné informace máme od majitele hotelu, a tak v půl sedmé ráno čekáme na autobus. Asi pět minut před jeho příjezdem u nás zastavuje auto. Místní takhle sbírají lidi po cestě a za peníze je svezou. Samozřejmě si vymýšlejí a nalhávají nám, že žádný autobus ráno nejede. Na to jim neskočíme, tak smlouváme o ceně. Řekneme jim, že jim zaplatíme jako za autobus. A tak nás dovezou k laguně. Sice po nás chce řidič zase víc, ale platíme cenu, na které jsme se domluvili.

laguna Quilotoa

Laguna se nachází v kráteru vulkánu Quilotoa a její průměr je kolem tří kilometrů, hloubka pak 250 metrů. Tři sta metrů nad hladinou se tyčí strmé skalnaté stěny a celou lagunu je možné obejít pěší stezkou. Je zde chladno a fouká, takže se nezdržujeme a vyrážíme na cestu. Přidávají se k nám místní psi a jdou s námi. Kolem laguny je více tras do okolních hor, my jsme zvolili cestu kolem kráteru, ať si lagunu prohlédneme ze všech stran. Cesta by měla měřit 12 km a nejvyšším bodem je zde místo Monte Juyende (3 930 m n. m.). Těch 12 km se zdá být jako jednoduchá túra, nicméně je tak trochu zrádná. Je třeba si uvědomit, že se jde celou dobu ve vyšší nadmořské výšce, které je potřeba si trochu přivyknout, a cesta vede neustále nahoru a dolů. Rozhodně to není vycházka pro netrénované jedince. Nahoře může silně foukat a může se přihnat i déšť, je potřeba být připraven na vše.

okolí laguny   psí doprovod k laguně

Po obejití celého kráteru jsme docela zničení a jdeme zjišťovat, jak se dostaneme zpátky do Zumbahuy. Trochu nás zklamou v informačním středisku, údajně odsud nejede žádný autobus, musíme si pronajmout předražený odvoz. Tomustezka kolem laguny nevěříme a nakonec z nich vymáčkneme, že autobus jezdí, ale jen po hlavní cestě. A tak se vydáme asi půl kilometru k hlavní cestě. Stojí zde džípy a jejich majitelé na nás pokřikují, že autobus nejede a vezmou nás za nemalé peníze. Jen se tomu smějeme. Když stojíme na hlavní cestě, tak nám samozřejmě zastavují auta a nabízejí odvoz do Zumbahuy. Zase smlouváme, až si usmlouváme odvoz. Člověk, hlavně pak „bílý turista“, se tady nesmí nechat a smlouvat, co to jde. Místní si totiž docela dost vymýšlejí.

Kromě laguny stojí za návštěvu i procházka kolem kaňonu s názvem Cañon Del Rio Toachi. Nachází se kousek za městem, tak se jdeme jen projít a pokochat tou krásnou přírodou a okolními kopci. Díky zemědělským polím je to taková přírodní šachovnice. Cestou se ještě zastavíme na místním hřbitově a odpočinutí od všeho hluku a lidí se vydáváme dál – do oblíbeného turistického města Baños.

GPS: 0°57'33.2"S 78°54'02.0"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ekvádor: hlavní město Quito
Publikováno: 7.9.2021
Město získalo název od původního obyvatelstva – kmene Quitu, který zde žil před příchodem Inků a Španělů. Španělé sem přišli v roce 1534 a založili město San Francisco de Quito. Prvních osadníků bylo pouze 204 a usadili se v dnešní historické části města.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikováno: 7.4.2022
Město Baños de Agua Santa se stalo oblíbenou turistickou destinací. Příjemné mírné klima po celý rok sem láká zahraniční i místní turisty. Město je schované mezi horami, v údolí s vodopády a horkými prameny, a tohle místo přímo vybízí k odpočinku. Ať už aktivnímu, nebo pasivnímu.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikováno: 14.4.2022
Riobamba, hlavní město provincie Chimborazo, je menší a okouzlující město v Andách. Se svojí koloniální architekturou, dlážděnými ulicemi a působivými náměstími je Riobamba považována za jedno z nejhezčích měst Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca - město zapsané v UNESCO
Publikováno: 21.4.2022
Město Cuenca, celým názvem Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je pro svoji architekturu, umělecký a vědecký přínos známé také jako „Atény Ekvádoru“. V roce 1557 jej založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. A dokonce bylo označeno jako jedno z nejlepších míst pro důchod.

Ekvádor: Saraguro a Loja - indiánská centra
Publikováno: 28.4.2022
Jižně od Cuency žije etnická skupina Saragurů, je to jedno z nejvýznamnějších indiánských center Ekvádoru. Obyvatelé města Saraguro stále zachovávají incké zvyklosti jako oblečení, jazyk, uměleckou výrobu, rituály při slunovratu, využití léčivých rostlin, typické jídlo a pití, hudbu a andské tance a také mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora - vítejte v džungli
Publikováno: 5.5.2022
Zamora je malé a klidné město bez koloniální architektury, zato díky ekvádorské amazonské džungli bohaté na faunu a flóru. Je nejlepším výchozím bodem pro průzkum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba - údolí dlouhověkosti
Publikováno: 12.5.2022
Město Vilcabamba se stalo mezi turisty velmi oblíbené. Přezdívá se mu „Valle de los Longevos“ (údolí dlouhověkosti), a to díky svým věkovitým obyvatelům. Ve Vilcabambě se prostě dožijete klidně i 100 let! Proč je tomu tak, nikdo neví, ale přičítá se to místní vodě, jídlu, klimatu a životu bez stresu. Proto je Vilcabamba místem, které přitahuje pozornost vědců a lékařů.

Ekvádor: Otavalo - tržnické město
Publikováno: 24.3.2022
Město Otavalo leží v údolí ve výšce 2 560 m n. m. a je proslulé především svými trhy. Každou sobotu se zde koná obrovský trh, kde domorodci prodávají své rukodělné výrobky, oblečení a jiné suvenýry. Trhy v Otavalu jsou považovány za největší a nejlepší v Jižní Americe. A nezapomeňte trochu smlouvat.

Ekvádor, Galapágy – slavný oblouk je minulostí
Publikováno: 22.5.2021
Skalní útvar Darwinův oblouk se zřítil do moře, zbyly z něj jen dva sloupy. Nestalo se ale nic zvlášního, jde o výsledek přirozené eroze.


Souvisejicí fotogalerie

Ekvádor – rovníková země plná dobrodružství
Na severozápadě Jižní Ameriky se rozprostírá Ekvádorská republika. Její součástí je také souostro...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 5. 6. 2023
svátek:Dobroslav
dnes:
pondělí 5.6.
14 °C
zítra:
úterý 6.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X