www.infoglobe.cz » Ekvádor: Saraguro a Loja

Ekvádor: Saraguro a Loja

Publikováno: 29.5.2017
Jižně od Cuency žije etnická skupina Saragurů, je to jedno z nejvýznamnějších indiánských center Ekvádoru. Obyvatelé města Saraguro stále zachovávají incké zvyklosti jako oblečení, jazyk, uměleckou výrobu, rituály při slunovratu, využití léčivých rostlin, typické jídlo a pití, hudbu a andské tance a také mýty a legendy.

Původ názvu města Saraguro není dosud znám. Možnou verzí je, že kečujsky znamená „země kukuřice“. Saragurové jsou jediná etnická skupina v oblasti Lojy, která přežila španělskou kolonizaci. Muži nosí černé pončo a klobouk (dříve měly široký okraj z ovčí vlny) a ženy nosí sukni a šálu také černé barvy. A k tomu plstěný klobouk, který má ze spodní strany namalované černé fleky. Pro jejich jazyk a etnický původ se věří, že jsou potomky incké říše lidí, kteří sem byli přemístěni z Bolívie nebo jižního Peru jako tzv. mitimaes (inčtí osadníci rozptýleni mimo hlavní sídlo), aby se přidali ke královské armádě Inků.

Saraguro

Nejlepším dnem pro návštěvu města je neděle, kdy se na místním trhu scházejí Saragurové z celého okolí. A nám se to bohužel nepodařilo. Do Saragura jsme dorazili příliš pozdě, to už byl ve městě klid, po trzích ani památky. A navíc pršelo. Trochu nás to mrzí, i když počítáme s tím, že bychom toho stejně moc nenafotili. Místní nesnášejí, když je fotíte, koledujete si tím o malér. Může se vám stát, že i když si budete fotit třeba kostel a oni budou kousek od něj stát, budou si myslet, že chcete fotit je. Začnou na vás pokřikovat a divoce gestikulovat. A přesně tohle se nám stalo v dalším městě s názvem Loja. Při focení památníku na hlavním náměstí po nás místní indián sedící na trávě zcela mimo záběr div neházel kameny. Ale vysvětlujte rozohněnému indiánovi, že nefotíte ho, ale místní památku.

Saraguro   Saraguro

Město Loja má bohaté kulturní a historické dědictví. Španěl Alonso de Mercadillo založil toto město hned dvakrát. Poprvé v roce 1546 v dnešním údolí Catamayo, kde se dnes nachází letiště La Toma, ale kvůli malárii a ničivému zemětřesení bylo město přemístěno a vybudováno znovu v roce 1548 na současném místě. Kromě toho, že Loja je jedním z prvních ekvádorských měst, byla také průkopníkem v jiných oblastech. V roce 1897 byla Loja prvním městem Ekvádoru, kde začali vyrábět elektrickou energii na základě hydroelektrárny a v roce 1899 zde bylo veřejné osvětlení.

Loja

Při vjezdu do centra projíždíme městskou bránou Puerta de la Ciudad. ZpočátkuIglesia de Santo Domingo má člověk pocit, že projíždí hradbami města nebo nějakou pevností. Tato brána byla ale postavena až v letech 1998–1999 a má se jednat o repliku postavenou podle erbu města z roku 1571. V  budově se nachází čtyři galerie se současným uměním, kavárna a na věži s hodinami je vyhlídka na město. Centrum města tvoří Parque Central s monumentem Bernarda Valdiviesa. Pěkné náměstí je lemováno koloniálními budovami, nachází se zde vládní budovy jako Municipalidad nebo Gobernación de la Provincia, také hlavní katedrála Catedral de Loja, která patří k největším kostelům v Ekvádoru. Na Plaza de Federación je postaven kostel Iglesia de Santo Domingo  z roku 1600. Říká se, že v podzemních katakombách se nachází ostatky jednoho ze zakladatelů města, Juana de Salinas Loyola. Dalším náměstím je Plaza Simon Bolívar s jeho monumentem a mnohem hezčí Plaza de San Sebastián, kde se 18. listopadu 1820 shromáždili obyvatelé města, aby vyhlásili svoji nezávislost.

Plaza de San Sebastián   Catedral de Loja

Plaza Simon Bolívar

Toto dlážděné náměstí je asi nejhezčím místem ve městě. V jeho středu se tyčí 32metrová věž s hodinami, na níž jsou čtyři reliéfy vyobrazující nejvýznamnější události v dějinách města. Náměstí je obklopeno budovami v koloniálním stylu s širokým zádveřím a vyřezávanými dřevěnými balkony. V tomto tradičním stylu byl na náměstí vybudován altán Glorieta de San Sebastián, určený pro kulturní akce. Vedle altánu se nachází kostel San Sebastián – postavený v roce 1900 a přestavěný v roce 1979. Za kostelem od náměstí vede pěší dlážděná ulička calle Lourdes v koloniálním stylu.

kostel San Sebastián

Centrum města Loja se dá projít za jediný den, klidně za jedno odpoledne. Jsou zde hezké koloniální budovy, ale nepotkáte zde mraky turistů. Loja je však rušné město, možná až příliš hlučné na klidné procházky koloniálním městem.

GPS: (Loja) 3°59'08.7"S 79°12'07.6"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ekvádor: hlavní město Quito
Publikováno: 7.9.2021
Město získalo název od původního obyvatelstva – kmene Quitu, který zde žil před příchodem Inků a Španělů. Španělé sem přišli v roce 1534 a založili město San Francisco de Quito. Prvních osadníků bylo pouze 204 a usadili se v dnešní historické části města.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikováno: 1.5.2017
Město Baños de Agua Santa se stalo oblíbenou turistickou destinací. Příjemné mírné klima po celý rok sem láká zahraniční i místní turisty. Město je schované mezi horami, v údolí s vodopády a horkými prameny, a tohle místo přímo vybízí k odpočinku. Ať už aktivnímu, nebo pasivnímu.

Ekvádor: Zamora
Publikováno: 5.6.2017
Zamora je malé a klidné město bez koloniální architektury, zato díky ekvádorské amazonské džungli bohaté na faunu a flóru. Je nejlepším výchozím bodem pro průzkum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Vilcabamba
Publikováno: 12.6.2017
Město Vilcabamba se stalo mezi turisty velmi oblíbené. Přezdívá se mu „Valle de los Longevos“ (údolí Dlouhověkosti), a to díky svým věkovitým obyvatelům. Ve Vilcabambě se prostě dožijete klidně i 100 let! Proč je tomu tak, nikdo neví, ale přičítá se to místní vodě, jídlu, klimatu a životu bez stresu. Proto je Vilcabamba místem, které přitahuje pozornost vědců a lékařů.

Ekvádor, Galapágy – slavný oblouk je minulostí
Publikováno: 22.5.2021
Skalní útvar Darwinův oblouk se zřítil do moře, zbyly z něj jen dva sloupy. Nestalo se ale nic zvlášního, jde o výsledek přirozené eroze.

Ekvádor: Cuenca
Publikováno: 22.5.2017
Město Cuenca, celým názvem Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je pro svoji architekturu, umělecký a vědecký přínos známé také jako „Atény Ekvádoru“. V roce 1557 jej založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. A dokonce bylo označeno jako jedno z nejlepších míst pro důchod.

Ekvádor: Otavalo
Publikováno: 17.4.2017
Město Otavalo leží v údolí ve výšce 2 560 m n. m. a je proslulé především svými trhy. Každou sobotu se zde koná obrovský trh, kde domorodci prodávají své rukodělné výrobky, oblečení a jiné suvenýry. Trhy v Otavalu jsou považovány za největší a nejlepší v Jižní Americe. A nezapomeňte trochu smlouvat.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikováno: 8.5.2017
Riobamba, hlavní město provincie Chimborazo, je menší a okouzlující město v Andách. Se svojí koloniální architekturou, dlážděnými ulicemi a působivými náměstími je Riobamba považována za jedno z nejhezčích měst Ekvádoru.

Ekvádor: Zumbahua a laguna Quilotoa
Publikováno: 24.4.2017
Laguna Quilotoa je fantastické kráterové jezero. Díky minerálům obsaženým ve vodě hraje laguna odstíny zelené, tyrkysové a modré. Takový Karibik ukrytý v andských horách.


Souvisejicí fotogalerie

Ekvádor – rovníková země plná dobrodružství
Na severozápadě Jižní Ameriky se rozprostírá Ekvádorská republika. Její součástí je také souostro...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 1. 2022
svátek:Doubravka

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X