www.infoglobe.cz » Island: Drsný kout Evropy V – Západní fjordy, tulení sraz a hon na papuchalka – VIDEO

Island: Drsný kout Evropy V – Západní fjordy, tulení sraz a hon na papuchalka – VIDEO

Publikováno: 29.3.2016
Další část našeho putování začíná na severu ostrova ve fjordu Eyjafjördur, kde se nachází druhé největší město Islandu Akureyri. Město je to pěkné, na pohled bohaté a se studentskou atmosférou. Určitě stojí za to ho navštívit. Dlouhý přejezd na západ k poloostrovu Vatnsnes nám ale žádné speciální zážitky nenabídl.

Poloostrov Vatnsnes jsme chtěli celý objet podél pobřeží. Jezdí se zde po prašných cestách. Konečně zde také potkáváme skupinku divokých koní, kteří jsou, jak jsme s opatrností zjistili, přátelští. S velkým zájmem obklopili naše auto a nechtěli nás nechat odjet.

koně na poloostrově Vatsnes

Hlavním naším cílem na tomto poloostrově byla vesnice Osar, jelikož se na protějším břehu hojně scházejí tuleni. A opravdu jich tam bylo mnoho. Až si prohlédnete tuleně, nezapomeňte jít po pobřeží severně ke slavné skále Hvitserkur, která z moře dohlíží na život na pobřeží.

poloostrov Vatsnes – Osar

tuleni na pobřeží naproti Osaru   skála Hvitserkur

Nyní už je před námi pouze soustava Západních fjordů na severozápadě ostrova. Nejznámější částí je poloostrov Hornstrandir na severu, který je přírodní rezervací, kde nenajdete žádné cesty. Pořádají se sem samostatné výlety, které většinou trvají několik dní. Nejběžnější dopravou do těchto končin je člun, který vyjíždí z Ísafjörðuru. Na jihu jsme za dva dny potkali asi 6 aut, což je kouzelné, ale zároveň budící respekt. Ani mnoho benzínových pump zde nenajdete. Pobřeží je strmé, zbarvené do zelenohněda. Ve vesničce Kross nacházíme opuštěné koupaliště a u něho kruhovou tůňku s teplou vodou, v níž si na chvíli užíváme božského klidu přírody.

pohled na Akureyri

Z jižních cípů fjordů je přes zátoku Breiðafjörður výhled na zasněžené sopky protějšího poloostrova Snaefellsnes. Jeho sopku pokrytou ledovcem Snaefellsjökull, která je součástí stejnojmenného národního parku, proslavil spisovatel Jules Verne v knize Cesta do středu Země, ve které popisuje, že tato sopka je vstupní místo pro cestu do podzemí, do středu Země.

zasněžené sopky protějšího poloostrova Snaefellsnes

Nejhezčí pláže na fjordech najdete ještě více na západ, v Breiðavíku, kde je kemp s hezkým sociálním zařízením, dokonce jsme zde chytili i wifi z hotelu. Jelikož jsme doposud neviděli tuzemského ptáka papuchalka, vydali jsme se ho hledat na ptačí útesy Látrabjarg. Ocitli jsme se tak na nejzápadnějším místě celé Evropy. Nad pobřežím a útesy zde krouží nepřeberné množství mořských ptáků, konečně včetně fotogenických papuchalků. Po důkladném poslechu všech možných ptačích zvuků se vydáváme ještě okolo severního fjordu do vesnice Patreksfjörður, která je plná hezkých domů. Za návštěvu zde stojí místní vyvýšený moderní bazén s vířivkami.

vesnice Patreksfjörður

racek s papuchalkem na ptačích útesech   další mořští ptáci, kteří se evidentně rádi fotí

Po cestě zpět jsme úplnou náhodou narazili na horkou tůňku. Samota a pohoda tohoto místa zklidní vaši tepovou frekvenci. Pokračujeme dále na sever ještě stále zasněženou oblastí k vodopádu Dynjandi, jehož voda do široka stéká po útesu a vypadá jako stříbrná pyramida s četnými kaskádami pod ní.

stříbrná pyramida vodopádu Dynjandi   vodopád Barnafoss

Poslední zastávkou je pro nás islandský unikát – vodopád Barnafoss, který vytéká zpod lávového pole do mohutné čisté řeky.

Island nabízí i mnohé další zajímavosti, které čekají na prozkoumání. Vzhůru do toho!

GPS: (Akureyri) 65°41'09.7"N 18°07'31.5"W

 

Text, foto a video: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Island: Drsný kout Evropy IV – další kouzelná místa ostrova – VIDEO
Publikováno: 22.3.2016
V dalším díle našeho seriálu nahlédneme na východ a sever ostrova. Na východě se podél silnice číslo 1 nacházejí rybářské vesničky a vládne zde poklidná atmosféra. Objíždění Východních fjordů bylo velmi zdlouhavé. Byli jsme dezorientovaní nejen kvůli tomu, že je to všude velmi podobné, ale i kvůli husté bílé mlze, se kterou není radno si zahrávat.

Island: Drsný kout Evropy III – tajuplná místa na jihu ostrova – VIDEO
Publikováno: 15.3.2016
Jestli se i vy budete nacházet nedaleko Hveragerði, určitě doporučuji zamířit na jihozápad, kde se asi po 15 minutách jízdy (nedaleko silnice č. 39) nachází lávová jeskyně Raufarholshellir.

Island: Drsný kout Evropy I – nezaměnitelně svérázný charakter – VIDEO
Publikováno: 1.3.2016
Pokud chcete vycestovat do nějaké nádherné země, která je velmi odlišná od té naší, ale nechcete jet na jiný kontinent, může být Island i vaší volbou. Nachází se poblíž polárního kruhu a je nejzápadnější evropskou zemí. Okouzlí každého turistu – a to hlavně díky přírodním jevům, které se jinde v Evropě najdou jen výjimečně nebo vůbec.

Island: Drsný kout Evropy II – z bundy do plavek – VIDEO
Publikováno: 8.3.2016
K objevování Islandu jsme si zvolili cestu okolo celého ostrova. Z Reykjavíku vyrážíme východním směrem, kde je naším prvním cílem národní park Þingvellir (Thingvellir), který je v seznamu světového dědictví UNESCO.

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě IX.
Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.


Souvisejicí fotogalerie

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Island - Trek 2007
foto: Jakub Štantejský


Souvisejicí videa

Island: Západní fjordy, tulení sraz a hon na papuchalka
Na západě ostrova běžně potkáte stádo divokých koní, ale nebojte se, jsou přátelští a taky hodně ...

Island – další kouzelná místa ostrova
I východ a sever ostrova stojí za návštěvu. Na východě je to jedna rybářská vesnička vedle druhé ...

Island – tajuplná místa na jihu ostrova
Na jihu ostrova je mnoho míst, která stojí za návštěvu. Tím prvním je lávová jeskyně Raufarholshe...

Island – z bundy do plavek
Cesta z Reykjavíku na východ není jen tak ledajaká. Jako první jsme přijeli k národnímu parku Þin...

Island – nezaměnitelně svérázný charakter
Pro poznávání naprosto jiné přírody nemusíte opouštět „starý kontinent“, stačí vyrazit na Island....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 5. 8. 2020
svátek:Kristián
dnes:
středa 5.8.
23 °C
zítra:
čtvrtek 6.8.
26 °C