www.infoglobe.cz » Kanárské ostrovy, Lanzarote – po stopách Césara Manriqua

Kanárské ostrovy, Lanzarote – po stopách Césara Manriqua

Publikováno: 13.3.2021
Lanzarote spolu s Fuerteventurou jsou nejvýchodnějšími ostrovy Kanárských ostrovů. Protože jsou tak blízko u sebe, napadlo mě strávit na každém z nich týden a přepravit se mezi nimi trajektem. Na Lanzarote se snoubí jedinečná sopečná krajina s charakteristickou architekturou.

Asi nejslavnějším rodákem je César Manrique (1919–1992) a právě jemu vděčí ostrov za svou typickou architekturu. Když se slavný architekt vrátil z pobytu v New Yorku, začal se na Kanárských ostrovech rozvíjet turistický ruch. To s sebou neslo výstavbu obřích hotelových komplexů. Manrique se rozhodl zabránit tomu, aby tato uniformní architektura pronikla i na Lanzarote, a tak prosadil zákaz stavění domů vyšších než místní palmy a zákaz billboardů. Mohu jen potvrdit, že oproti španělským letoviskům nebo Tenerife je všude po ostrově velice pozitivně znát jeho respekt k okolní krajině.

Jeskyně Jameos del Aqua

Jameos del Aqua

První navštívíme můj nejoblíbenější objekt – Jameos del Aqua. Tato pohádková sopečná laguna je domovem endemických slepých krabů albínů. Najdete zde také unikátní jeskynní hlediště, koncertní sál a muzeum plné zajímavých výstav o sopkách. Z jeskyně vyjdete do ráje s tropickým bazénkem. Vstupné činí 10 eur, v případě, že chcete navštívit další jeho objekty, doporučuji zakoupit si multivstupenku.

pohled na Jardin de Cactus

Jardin de Cactus

Dále se vydáme do zahrady Jardín de Cactus, je rájem pro botaniky a milovníky kaktusů. K obdivování je jich tady více než 1400 druhů. Zahrada je uspořádána do tvaru amfiteátru, kterému vévodí bílý větrný mlýn. Občerstvit se můžete v kavárně a zakoupit suvenýry přímo v zahradě.

zahrada domu Manriqua   dům Manriqua

bazén v domě Manriqua

Asi největším překvapením pro nás byl ale dům Césara Manriqua. V horním patře se nachází galerie a muzeum. V dolním patře zase najdete velké vulkanické bubliny, které jsou vzájemně propojeny tunely. Tato místa sloužila zejména pro setkávání a večírky. Zajímavými prvky jsou stromy a palmy, které mohou pokračovat v růstu, protože nad sebou mají otevřenou střechu. V domě se nezapomnělo ani na bazén, který je úžasně zasazen do okolní zeleně. Konstrukce domu zabírá zhruba 3000 metrů čtverečních. Na další jeho umělecká díla budete narážet i na jiných místech ostrova. Nejčastěji na velkých křižovatkách silnic narazíte na jeho originální větrohry.

větrohra

Dá se říct, že si z Lanzarote César Manrique udělal galerie svých uměleckých děl pod širým nebem.

GPS: 29°00'09.5"N 13°32'47.3"W

 

Text a foto: Veronika KocmanováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kanárské ostrovy, Fuerteventura – pěší túry po ostrově
Publikováno: 9.2.2021
Přestože je Fuerteventura známá pro své úchvatné pláže, je možné se tady věnovat i pěší turistice. Přinášíme vám zajímavé tipy na výlet. Hoďte batoh na záda, na nohy pevnou obuv, a vyrazte prozkoumat ostrov spolu s námi.

Kanárské ostrovy, Fuerteventura – zajímavá místa na ostrově
Publikováno: 26.1.2021
Fuerteventura nám vyrazila dech! Je úplné jiná než ostatní Kanárské ostrovy, které jsme zatím navštívili. Je to měsíční krajina a pláže jako v Karibiku. Fuerteventura není bohatá na památky, ale spíše na nevšední přírodní krásy.

Kanárské ostrovy, Lanzarote – vulkanologický poklad
Publikováno: 16.2.2021
Lanzarote se někdy přezdívá Ohňový ostrov. To proto, že se zde nachází více jak 300 sopek. Jeho neobyčejná krása a magická krajina je nezaměnitelná s jiným místem na naší planetě. Navíc ostrov nabízí takové množství zážitků, že se v posledních letech čím dál víc dostává do podvědomí turistů. A některé z nich nepřestává fascinovat, takže se sem vracejí každý rok.

Kanárské ostrovy, Tenerife – evropská perla oceánu
Publikováno: 25.5.2019
Pokud právě přemýšlíte nad letošní dovolenou, určitě ve svém výběru nezapomeňte na Kanárské ostrovy. Ačkoliv se geograficky jedná o součást afrického kontinentu, patří pod Španělsko. Tenerife je jejich největším ostrovem a láká nejen klidnou atmosférou, ale náročnější turisty přitahuje i pro svou neopakovatelnou krásu sopečné přírody.

Kanárské ostrovy, Tenerife – kaňon Masca aneb cesta do pravěku
Publikováno: 29.6.2019
Kaňon Masca je na Tenerife jedním z míst, kde uvěříte, že jste se vrátili do druhohor a že na vás musí každou chvíli zpoza skály vykouknout ztracený dinosaurus.

Kanárské ostrovy, Tenerife – Puerto de la Cruz
Publikováno: 8.6.2019
V severní části ostrova Tenerife se nachází poklidné město Puerto de la Cruz. Vzniklo z bývalé rybářské osady a posléze se stalo významným přístavním městem. Dnes je jeho hlavní ekonomická činnost turismus, proto je zde veliké množství hotelů. Ostatně pěkné apartmány tu můžete sehnat za velmi příznivou cenu. V kombinaci se spolehlivou veřejnou dopravou tak nemusíte pro zdejší dovolenou ani platit za služby cestovní kanceláře.

Kanárské ostrovy, Tenerife – sopka Pico del Teide
Publikováno: 15.6.2019
Nejimpozantnějším místem Tenerife, které jsme poznali, je spící sopka Pico del Teide. Vypíná se ze středu ostrova vzhůru k oblakům až do výšky 3 718 m n. m., čímž je prakticky nejvyšším místem Španělska i Atlantského oceánu. Pokud ji změříme ode dna oceánu, je dokonce třetí nejvyšší sopkou na světě. Sopka je i s okolní krajinou národním parkem a je právem zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.

Kanárské ostrovy, Tenerife – univerzitní město La Laguna
Publikováno: 1.6.2019
Pokud se vypravíte na Tenerife a budete chtít poznat jeho historii, určitě nevynechejte jeho druhé největší město La Lagunu s oficiálním názvem Ciudad de San Cristóbal de La Laguna. Můžete se sem velmi rychle dopravit z hlavního města Santa Cruz, neboť tato dvě města jsou propojena tramvají. Dostat se sem lze například i přímou linkou autobusu z Puerta de la Cruz.

Kanárské ostrovy, Tenerife – východ slunce z vrcholu sopky Pico del Teide
Publikováno: 22.6.2019
Na vrchol sopky Pico del Teide není snadné se dostat. Musíte k tomu totiž získat povolení, které je sice zdarma, avšak doporučuji si o něj zažádat s dostatečným předstihem nejlépe několika týdnů. Důvodem je omezená kapacita 200 osob za den. My jsme se však k vrcholu kráteru dostali jiným způsobem.


Souvisejicí fotogalerie

Kanárské ostrovy – sopečný ráj
Přibližně 100 kilometrů severozápadně od pobřeží Afriky se ve vodách Atlantiku rozprostírají Kaná...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C