www.infoglobe.cz » Mexiko – kaňon Sumidero a město Chamula

Mexiko – kaňon Sumidero a město Chamula

Publikováno: 15.6.2021
El Cañón del Sumidero, jak ho známe dnes, se začal vytvářet asi před 70 miliony lety působením tektonických pohybů známých jako Horts-Graben. Skály vznikly přibližně před 136 miliony lety a byly vytvořeny na základě sedimentů a minerálů vápníku. Dnes je kaňon díky velkému ekologickému bohatství národním parkem. Rozsáhlou faunu zde tvoří např. jaguáři, krokodýli, pelikáni, volavky, opice a dravci.

Existují různé verze o rozměrech kaňonu. Délka kaňonu se udává od 13 do 22 km, v závislosti na tom, co je považováno za počáteční a koncový bod. To je rozhodující i u šířky, která má na 200 metrů u vodní hladiny a okolo 2 km v nejvyšší části kaňonu. Údaje o výšce kaňonu se pak liší hodně, mezi 700 a 1400 m, avšak po výstavbě přehrady Manuel Moreno Torres a následném zvýšení hladiny vody maximální výška stěn stěží přesahuje 800 metrů.

kaňon Sumidero

kaňon Sumidero   kaňon Sumidero

Okolí kaňonu lze projít i pěšky, my ale chceme vidět ty krokodýly. Vyjíždíme na lodi po řece Grijalva, u kontroly musíme zvednout ruku a ukázat, že máme náramky (že jsme zaplatili). Nad námi se po obou stranách tyčí obrovské skály a výlet lodí je opravdu kouzelný zážitek. Kromě krokodýlů vidíme i slavný „vánoční strom“ (Árbol de Navidad), což je zeď, skrze kterou padá voda, čímž se v průběhu let vytvořila tato struktura obrostlá mechem. Jediné, co vám trochu může zkazit celý dojem, jsou odpadky. Ale i tak výlet lodí stojí za to.

Árbol de Navidad   Árbol de Navidad

Dalším místem v okolí, které stojí za podívanou, je město Chamula, kam se dá ze San Cristóbalu udělat jednodenní výlet. Žije zde komunita Tzotzilů, která vyrostla nezávisle na katolické církvi a vykonává své vlastní rituály v jedinečném náboženském synkretismu. Hlavním turistickým cílem je kostel San Juan Chamula. Musíme zaplatit v kanceláři vstupní poplatek a až poté smíme vstoupit do kostela.

kostel San Juan

Je zde zakázáno fotit a opravdu to nezkoušejte. Vyhodili by vás odsud a možná byste dostali i nějakou tu ránu obuškem. Uvnitř kostela to voní jehličím, kterým je vystlána podlaha, a všude hoří velká spousta svíček, je zde mnoho obrazů různých svatých a také zrcadla, která mají odrážet zlo. V kostele nejsou žádné lavičky, Chamulané zde posedávají na zemi či klečí a provádějí své rituály. Jedním z nich je to, že popíjejí bublinkovou limonádu (třeba coca-colu) a nahlas krkají. K jiným rituálům používají i slepice či kuřata. Ženy na sobě nosí chlupaté černé sukně a muži vesty. Návštěva kostela v koloniálním stylu je rozhodně největším lákadlem v tomto městečku. Na náměstí a okolo pak probíhají trhy s jídlem nebo rukodělnými výrobky.

Chamula   Chamula trhy

Kromě samotného kostela je zde ještě zřícenina kostela San Sebastián na hřbitově, který je zvláštní tím, že hroby nemají žádné náhrobky a jsou zde pouze v zemi barevné kříže.

zřícenina kostela San Sebastián na hřbitově   hřbitov

GPS: 16°50'05.7"N 93°04'02.4"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Texas: El Paso
Publikováno: 8.7.2021
El Paso, největší americké město na hranici s Mexikem, naleznete na západním okraji Texasu na levém břehu řeky Rio Grande, která tvoří hranici s jižním sousedem USA. Mezi zajímavá místa, která můžete v El Paso navštívit, patří například muzeum umění El Paso Museum of Art se svou hodnotnou sbírkou mapující předkolumbovskou éru nebo Fort Bliss, která je jedním z největších center protivzdušné obrany na světě a zároveň domovem fascinujících vojenských muzeí. Pokud byste chtěli vyrazit mimo město, pak tu na vás čeká například státní park Franklin Mountains.

Mexiko, Tulúm – mayské památky
Publikováno: 20.5.2019
Po pár dnech na Isla Mujeres se vydáváme dál a máme v plánu navštívit pár mayských památek. Jako první máme namířeno do Tulúmu. Procházíme celým Cancúnem a zkoušíme stopovat. Občas to jde, občas ne, tak si vezmeme colectivo (dodávka – místní hromadná přeprava).

Mexiko, Bacalar – město i stejnojmenné jezero
Publikováno: 27.5.2019
Po Tulúmu máme v plánu navštívit další mayské památky, předtím se však chceme podívat k jezeru Bacalar, protože jej máme po cestě. Zkoušíme zase stopovat. Někdy se daří, někdy čekáme déle a někdy prostě vezmeme colectivo, protože začne pršet.

Mexiko – mayské ruiny Becán a Balamkú
Publikováno: 3.6.2019
Nevyspalí po párty, které jsme se nedobrovolně zúčastnili, se vydáváme dál. Netušíme, kam až se stopem, případně colectivem dostaneme. Podaří se nám však stopnout cizince, se kterými navštívíme další mayské ruiny.

Mexiko, Oaxaca de Juarez – barevné město
Publikováno: 1.7.2019
Naší poslední zastávkou v Mexiku, která stojí za zmínku, je město Oaxaca. Ze začátku jsem nevěděl, jak to pořádně vyslovit, tedy „Oachaka“, ale bylo to asi nejhezčí město na cestě Mexikem, které jsme navštívili. Jen ta cesta sem byla trochu divoká.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikováno: 17.6.2019
Navštívit čtyři archeologická naleziště s mayskými ruinami nám stačilo a vydáváme se prozkoumat i nějaké to město. Zastávku děláme ve městě San Cristóbal de las Casas, o kterém se někteří návštěvníci vyjadřují jako o jednom z nejromantičtějších měst na světě a magickém městě. Bohatství tohoto města spočívá v jeho etnické rozmanitosti a koloniální tradici s architektonickými poklady v různých budovách ze šestnáctého až osmnáctého století.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pohodovou atmosférou
Publikováno: 13.5.2019
Ostrov je jen 8 km dlouhý a široký necelý 1 km. Stovky let byl rybářskou vesnicí, a i když na něm turismus plně vzkvétá, stále si zachovává svou okouzlující a klidnou atmosféru. Ostrov byl původně zasvěcen mayské bohyni měsíce, plodnosti, medicíny a štěstí, bohyni Ixchel.

Mexiko, Palenque – památky
Publikováno: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulúm, Becán a Balamkú se chystáme navštívit v Mexiku poslední, a to ty v Palenque. První se však dostáváme do města Escarcéga. Je to opravdu jen město na přespání, protože zde nic moc k vidění není, jen pár hotelů a dlouhé fronty u bankomatu.


Souvisejicí fotogalerie

Mexiko – temperamentní země s bohatou historií
Zveme vás na foto procházku po Mexiku, temperamentní zemi, která dala světu přes třicítku památek...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Barvy jara

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
připravujeme...
2. cena:
připravujeme...
3. cena:
připravujeme...
1. cena redakce:
připravujeme...
2. cena redakce:
připravujeme...
3. cena redakce:
připravujeme...

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2023
Klub učitelů geověd SGS vás zve na přednášky RNDr. Dalibora Výberčiho: Daleké výhledy - kdy "začínají" a kde "končí " a RNDr. Jána Košiara: Putování Nepálem, které se uskuteční dne 15. února 2023 o 15-té hodině prezenční v místnosti B1 PLUS na Přírodovědecké fakultě UK v Bratislavě.
24.1.2023
Specifikum slovenských cestovatelů? Nejvíce jich podle údajů Kiwi.com odlétá ze sousedního Rakouska. Důvodů je více – kromě geografické blízkosti vídeňského letiště také mohou významně ušetriť, a to hlavně při dálkových letech. Některé aerolinie totiž létají přímo z Vídně i do vzdálených destinací.
21.1.2023
Nádherný zámecký komplex Schloss Hof s rozlehlým areálem, kterému dominuje idylický statek, je skvělou volbou jak efektivně využít volný čas i v období zimních měsíců.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 1. 2023
svátek:Ingrid
dnes:
pátek 27.1.
-1 °C
zítra:
sobota 28.1.
-2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X