Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pohodovou atmosférou
Publikováno: 13.5.2019
Ostrov je jen 8 km dlouhý a široký necelý 1 km. Stovky let byl rybářskou vesnicí, a i když na něm turismus plně vzkvétá, stále si zachovává svou okouzlující a klidnou atmosféru. Ostrov byl původně zasvěcen mayské bohyni měsíce, plodnosti, medicíny a štěstí, bohyni Ixchel.
Jeho historie je dlouhá přes 1500 let. Chrám umístěný v jižní části ostrova byl také kvůli světlům z hořáků používán jako maják. Mayové přišli na ostrov i proto, aby sklízeli sůl ze slaných lagun. Ostrov zůstal posvátným místem až do roku 1517, kdy jej objevil Francisco Hernandez de Cordova. Po celém ostrově našli spoustu soch bohyně, proto jej pojmenovali Isla Mujeres, Ostrov žen. Poté, co Mexiko získalo v roce 1821 nezávislost, začala na ostrově, v místě dnešního centra, vznikat vesnice. Během války kast (1847–1901) uprchlo mnoho Mayů na ostrov a vesnice se rozrůstala. V roce 1850 byla pojmenována Pueblo de Dolores. Když od roku 1970 začal vzkvétat Cancún, začal vzkvétat s příchodem turismu i ostrov.

Dostat se na ostrov je snadné, často sem jezdí trajekty. Jízda navíc trvá jen 20 minut, takže výlet na Isla Mujeres může být klidně jen jednodenní záležitostí. My se zde však ubytováváme.

Ostrov Isla Mujeres je pro turisty připraven velmi dobře. Hodně obchodů a restaurací, ale také spousta aktivit, které se zde dají dělat. Pobřeží je z východní i západní strany lemováno promenádou (Malecon) s místy k sezení, palmami a sochami. Po městě i ostrově jsou roztroušeny sochy věnované historii Mexika a kultuře ostrova. Procházíme si uličky i podél pláže a dáváme si na ulici tacos, jak už to tak bývá v Mexiku, pořádně pálivý. Projdeme se až na Punta Sur, jižní cíp Isla Mujeres, který je zároveň nejvýchodnějším bodem celého Mexika. Je zhruba 60 m n. m., což z něj dělá nejvyšší bod ostrova se skalnatými útesy. Do konce devadesátých let zde byly jedinými stavbami pozůstatky chrámu bohyně Ixchel a maják, který je dnes přestavěn a zakomponován do budov obchodů a restaurací. Od roku 2001 je zde také zahrada soch.


Naší nejoblíbenější aktivitou na ostrově bylo půjčení skútru, takže jsme si na něm celý ostrov a všechny uličky projeli. Za návštěvu také stojí želví farma (La Tortuga Granja). Od května do září kladou na ostrově do písku želvy svá vejce, která jsou sbírána a chráněna tak před dravci. Na farmě vyrůstají v kádích a od srpna do října jsou vypouštěny zpět do moře. Na farmě pak zůstává jen několik želv, které by nebyly schopny přežít na širém moři.

GPS: 21°14'00.2"N 86°43'50.7"W
Text a foto: Tomáš Novák
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 17.2.2023
Jedno z nejvyspělejších mexických měst se nachází na severovýchodě státu Nuevo León, kde je suché a horké klima (v létě průměrné teploty dosahují až čtyřiceti stupňů Celsia). Což ovšem není překážkou pro slibný rozvoj obchodu, Monterrey patří v tomto ohledu k vůbec nejlepším městům Latinské Ameriky.
Publikováno: 1.7.2019
Naší poslední zastávkou v Mexiku, která stojí za zmínku, je město Oaxaca. Ze začátku jsem nevěděl, jak to pořádně vyslovit, tedy „Oachaka“, ale bylo to asi nejhezčí město na cestě Mexikem, které jsme navštívili. Jen ta cesta sem byla trochu divoká.
Publikováno: 15.6.2021
El Cañón del Sumidero, jak ho známe dnes, se začal vytvářet asi před 70 miliony lety působením tektonických pohybů známých jako Horts-Graben. Skály vznikly přibližně před 136 miliony lety a byly vytvořeny na základě sedimentů a minerálů vápníku. Dnes je kaňon díky velkému ekologickému bohatství národním parkem. Rozsáhlou faunu zde tvoří např. jaguáři, krokodýli, pelikáni, volavky, opice a dravci.
Publikováno: 17.6.2019
Navštívit čtyři archeologická naleziště s mayskými ruinami nám stačilo a vydáváme se prozkoumat i nějaké to město. Zastávku děláme ve městě San Cristóbal de las Casas, o kterém se někteří návštěvníci vyjadřují jako o jednom z nejromantičtějších měst na světě a magickém městě. Bohatství tohoto města spočívá v jeho etnické rozmanitosti a koloniální tradici s architektonickými poklady v různých budovách ze šestnáctého až osmnáctého století.
Publikováno: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulúm, Becán a Balamkú se chystáme navštívit v Mexiku poslední, a to ty v Palenque. První se však dostáváme do města Escarcéga. Je to opravdu jen město na přespání, protože zde nic moc k vidění není, jen pár hotelů a dlouhé fronty u bankomatu.
Publikováno: 3.6.2019
Nevyspalí po párty, které jsme se nedobrovolně zúčastnili, se vydáváme dál. Netušíme, kam až se stopem, případně colectivem dostaneme. Podaří se nám však stopnout cizince, se kterými navštívíme další mayské ruiny.
Publikováno: 27.5.2019
Po Tulúmu máme v plánu navštívit další mayské památky, předtím se však chceme podívat k jezeru Bacalar, protože jej máme po cestě. Zkoušíme zase stopovat. Někdy se daří, někdy čekáme déle a někdy prostě vezmeme colectivo, protože začne pršet.
Publikováno: 20.5.2019
Po pár dnech na Isla Mujeres se vydáváme dál a máme v plánu navštívit pár mayských památek. Jako první máme namířeno do Tulúmu. Procházíme celým Cancúnem a zkoušíme stopovat. Občas to jde, občas ne, tak si vezmeme colectivo (dodávka – místní hromadná přeprava).
Publikováno: 10.3.2023
Potřetí zavítáme do hlavního města Mexika a jedné z vůbec největších metropolí světa. Budeme se opět točit v historickém jádru města kolem náměstí Zócala (Plaza de la Constitución).
Publikováno: 3.3.2023
Minule jsme lehce nakousli nejvýznamnější náměstí v Mexiku. Jak jste si možná mohli všimnout, vlaje na něm obrovská státní vlajka Mexika, podle které jej okamžitě kdykoliv poznáte.
Publikováno: 24.2.2023
Mexiku jsme doposud na našem portálu nevěnovali příliš prostoru, nicméně v tomto čase, když panuje zima, se pokusíme zahřát výletem do největší země Střední Ameriky.
Publikováno: 8.7.2021
El Paso, největší americké město na hranici s Mexikem, naleznete na západním okraji Texasu na levém břehu řeky Rio Grande, která tvoří hranici s jižním sousedem USA. Mezi zajímavá místa, která můžete v El Paso navštívit, patří například muzeum umění El Paso Museum of Art se svou hodnotnou sbírkou mapující předkolumbovskou éru nebo Fort Bliss, která je jedním z největších center protivzdušné obrany na světě a zároveň domovem fascinujících vojenských muzeí. Pokud byste chtěli vyrazit mimo město, pak tu na vás čeká například státní park Franklin Mountains.
Souvisejicí fotogalerie
Zveme vás na foto procházku po Mexiku, temperamentní zemi, která dala světu přes třicítku památek...