www.infoglobe.cz » Německo, Wuppertal – sen železničních fanoušků

Německo, Wuppertal – sen železničních fanoušků

Publikováno: 30.1.2020
Fotografie z německého města Wuppertal vypadají úžasně – jako oživlé ilustrace z futuristického komiksu, a to díky visuté dráze veřejné dopravy zvané Schwebebahn. Vlaky prohánějící se zavěšené nad řekou či nad ulicí v úrovni třetího patra okolních domů jezdí po této dráze už od roku 1901 a od roku 1997 se Schwebebahn zaslouženě těší i památkové ochraně.

Bonbónek pro všechny šotouše

Kromě místních obyvatel, kteří Schwebebahn využívají k přepravě z jihozápadního na severovýchodní konec města a zpět, přitahuje jedinečná visutá dráha také milovníky železnic, vlaků a kolejových vozítek všeho druhu a je dnes už tedy také i turistickou atrakcí. Není divu, je totiž fascinující.

Wuppertal, Schwebebahn

Její oficiální historický název zní „Jednokolejný závěsný traťový systém Eugena Langena“ (Einschienige Hängebahn System Eugen Langen). Se stavbou dráhy bylo započato  už roku 1898! Na stavbu nosné konstrukce padlo 19 200 tun oceli a v době uvedení do provozu po ní jezdilo 26 vozů. Z těchto původních se zachoval jediný, a to ten, v němž se roku 1901 při své návštěvě projel císař Vilém II. Pruský. Historický císařský kočár se v současnosti nad městem prohání při zvláštních příležitostech.

historický vůz, jediný zachovaný z původní flotily z roku 1901

Během téměř 120leté existence a nepřetržitého provozu prošla wuppertalská dráha mnoha modernizacemi a historické prvky byly postupně nahrazovány novými tak, aby byla v první řadě zachována spolehlivost a funkčnost celé soustavy. V současnosti jsou v provozu zbrusu nové soupravy, které v loňském roce nahradily své 50 let provozované předchůdce.

nejnovější typy vozů na trati   vlaky nad řekou Wupper

Technické parametry

Celá trať má délku 13,3 km, je dvoukolejná a s pravostranným provozem. Její delší část vede nad řekou Wupper, kratší nad městskou ulicí a součástí je 20 zastávek ve stanicích širokých 13 a dlouhých 25 m.  

  • Poloměr zatáček je 9 m,
  • výška nad ulicí ≥ 8 m (podlaha vozu má výšku nad ulicí ≥ 4,5 m),
  • maximální sklon 1:25 a vlaky mohou mít až 15 ° výkyv,
  • průměrná cestovní rychlost je 27,5 km/h,
  • napětí na přípojnici je 600/750 V DC.

ve stanici

Nehody

Ačkoli se zdá, že zavěšená železnice musí být bezkolizní, čas od času k nějaké nehodě došlo. Převážně však byla příčinou technická závada či porucha na trati a zraněných osob bylo naštěstí vždy málo. Za připomínku stojí jen několik nehod, jejichž stopy dodnes objevíte v ulicích.

Prvním zraněným byl roku 1903 řidič nákladního automobilu, nepozora, který zastavil pod tratí a vylezl na nadměrný náklad, aby jej zajistil. Byl zachycen vozem jednokolejky a zraněn při pádu na zem.

V červenci 1950 naložil do vozu za účelem propagace principál cirkusu Althoff slůně Tuffiho. Sloník se ale splašil, během jízdy prorazil boční stěnu vagonu a spadl do Wupperu. Několik lidí se pak zranilo při panice, která vypukla. Dnes zdobí obrázek slůněte zeď domu na Wupperside blízko místa nehody a jméno Tuffi je ochranná známka wuppertalské mlékárny.

nejvážnější nehodě v historii dráhy (a jediné s obětmi na životech) došlo v dubnu 1999, kdy celý vlak spadl z výšky 10 m do řeky Wupper, přičemž 5 cestujích zemřelo a 47 bylo vážně zraněno. Došlo k ní v důsledku nedbalosti dělníků pracujících na rekonstrukci trati. Později byla starostou města odhalena pamětní deska této události ve stanici Robert-Daum-Platz.

V roce 2018 zas vůz Schwebebahnu po celé délce rozpáral jeřáb pracující bez patřičných povolení na vozovce pod tratí.

duben 1999 a nejvážnější nehoda na Schwebebahn

Turistou ve Wuppertalu

Vy se ale nehod nebojte, nejsou častější než v kterémkoli jiném dopravním prostředku. Cesta z konečné na konečnou trvá asi půl hodiny a turista neudělá chybu, když se sveze tam i zpět, je na co koukat. Některé stanice, ač modernizované, zůstaly zachované v secesním slohu a pojedete-li v noci, budete moci obdivovat i důmyslné osvětlení. Nejhezčí fotografie vznikají na terminálu Vohlwinkel, kde se nabízí výhled přes Kaiserstrasse s typickou architekturou.

Ze stanice Hammerstein se vám naskytne působivý pohled na 14proudou Sonnbornskou křižovatku postavenou v 70. letech jako největší v Evropě.

Modeláři mohou svou železnici obohatit také Schwebebahn modelem ve velikosti H0. Výrobci si dali záležet na všech detailech: těsnění oken, kliky dveří, nápisy apod.

Wuppertal byl v minulosti především průmyslovým centrem, například zde vznikl dnes globální koncern Bayer. Dnes tu ale prožijete příjemný výlet třeba do místní zoo nebo botanické zahrady. Stojí tu několik vyhlídkových věží. Na jih od Wupperu se nachází známé odpočinkové místo – proslulý sochařský park Waldfrieden s unikátními díly Tonyho Cragga.

GPS: 51°14'30.6"N 7°06'38.8"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Wikimedia Commons. pillboxs, PixabayDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo – Hanzovní město Brémy
Publikováno: 1.12.2016
Brémy a přístavní město Bremerhaven spolu tvoří samostatnou spolkovou zemi s oficiálním názvem Svobodné hanzovní město Brémy. Jde o rozlohou nejmenší a zároveň nejchudší spolkovou zemi Německa. Většina průmyslových center, která zaměstnávají i obyvatele Brém, se totiž nachází už za hranicemi Brém – ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko – a daně z jejich zisku tedy nejdou do brémské státní kasy. Brémští rodáci jsou ale přesto pyšní na to, že jejich město má status spolkové země a jistou míru autonomie.

Německo: Kolín nad Rýnem – kolínské památky
Publikováno: 14.3.2014
Prastaré město, které je dnes největším městem Severního Porýní-Vestfálska, začínalo původně jako oppidum germánského kmene Ubiů. V průběhu prvního století našeho letopočtu během územní expanze římské říše se osada stala součástí římské provincie Germania Inferior a dostala také nové, latinské jméno Colonia, které se stalo hlavním městem této provincie.

Německo, Berlín – mezi kulturami
Publikováno: 18.8.2016
Nechte se vlákat do pulzujícího Berlína, do čtvrtí Kreuzberg, Neukölln nebo Prenzlauer Berg. Velké množství turistů se shlukuje kolem Muzejního ostrova, Braniborské brány nebo televizní věže Fernsehturm ve středu Berlin-Mitte, která jde podobně jako Eiffelova věž vidět ze všech koutů města.

Německo, Berlín – město zeleně
Publikováno: 11.8.2016
Interkulturní zahrádky, nudapláž, ovce, ptačí zpěv, zrezivělé ruské kolo tajemně skřípající ve větru, travnatá plocha bývalého letiště – těmito a dalšími pozoruhodnostmi láká berlínská zeleň. Uvolněná a přátelská atmosféra je pro letní Berlín typická a je škoda těch, kteří se snaží zdolat všechny památky, muzea nebo obchody, aniž by se na chvilku prošli bosí trávou.

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart – VIDEO
Publikováno: 5.4.2016
Hlavní město Německa buď milujete, nebo nesnášíte. Není nic mezi tím. A vlastně to ani není tak úplně Německo. Žijí zde lidé z celého světa a díky míchání kultur je Berlín naprosto jedinečný. Plný života, umění, výborného jídla i zajímavých lidí. Už jen jako druhé největší město Evropy si vaši návštěvu určitě zaslouží.

Německo, Berlín – podél zdi do minulého století
Publikováno: 25.8.2016
Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé vydávají do Berlína, je nepochybně jeho bohatá a dramatická minulost. Nemusíme mluvit hned o druhé světové válce, přestože je svým způsobem strhující procházet se ve starém nemocničním bunkru, kde můžeme okukovat zaprášené injekční stříkačky a zrezivělá lůžka, nebo navštívit bývalé sídlo americko-britské odposlouchávací základny na kopci Teufelsberg, o kterém jsme psali v minulém díle.


Souvisejicí fotogalerieSouvisejicí videa

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart
V Berlíně žijí lidé z celého světa a díky tomu je tak jedinečný – plný umění, života, skvělého jí...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 1. 2022
svátek:Drahoslav

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X