www.infoglobe.cz » USA, Severní Karolína: Raleigh – město zeleně a historie I

USA, Severní Karolína: Raleigh – město zeleně a historie I

Publikováno: 17.4.2020
Po naší krátké exkurzi v Jižní Karolíně se vydáme do Severní Karolíny, která je v rámci USA 28. v pořadí svojí rozlohou a 9. svým počtem obyvatel. Dnes si představíme město Raleigh.

Město své jméno získalo po siru Walteru Raleighovi, který se v druhé polovině 16. století aktivně angažoval v osídlování Nového světa. Byla po něm pojmenovaná osada přibližně 250 kilometrů od současného města, jejíž existence měla však velmi krátkého trvání a později byla známá jako Ztracená kolonie. Téměř o dvě stě let později, roku 1792, bylo město konečně založeno. Od začátku se počítalo s tím, že bude novým hlavním městem státu Severní Karolína.

Raleigh

Od počátku se mu pro jeho přírodní parky přezdívalo „Město dubů“ a od založení se vedení města snažilo o místní zeleň svědomitě pečovat. Díky tomu Raleigh dnes působí velmi svěžím a příjemným dojmem. Pokud byste chtěli ještě více zeleně, pak jeďte asi 20 minut autem směrem na severozápad, kde leží Umstead State Park. Na rozloze více než 20 km2 tu najdete mnoho stezek pro běžce, cyklisty i chodce. Nechybí ani louky, kde si můžete udělat piknik, nebo chatky na přespání.

North Carolina Museum of Natural Sciences  North Carolina Museum of Natural Sciences

V samotném Raleighu vás nejprve zavedeme do Muzea přírodních věd Severní Karolíny (North Carolina Museum of Natural Sciences). Počítejte s tím, že zde dobrých pár hodin strávíte, protože jde o jedno z největších muzeí svého druhu na jihovýchodě Spojených států. Muzeum tvoří dvě budovy, z nichž ta první se více zaměřuje na vzdělávací výstavy a v druhé se dozvíte o metodách vědeckého výzkumu. Kromě toho muzeum pravidelně hostí dočasné výstavy.

Museum of Natural Science Dinosaurs

Nejpopulárnější je část zaměřená na prehistorii. Vidět zde můžete například naprostý unikát – jedinou skutečnou kostru Acrocanthosaura, který dosahoval délky téměř 12 metrů a vážil okolo 6 tun. V Discovery Room jsou návštěvníci pobízeni k tomu si exponáty osahat a zkoušet. V novém přístavku k budově muzea, Nature Research Center, se jen tak neodtrhnete od SECU Daily Planet, modelu planety Země o výšce tří pater, který funguje jako obrovský kinosál, kde jsou promítány různé snímky o přírodě na naší planetě. V simulaci podmořské ponorky poznáte život v největších hlubinách Atlantského oceánu a v obrovském akváriu se vám naskytne pohled na to, jak vypadá fauna a flóra v pobřežních vodách Severní Karolíny.

North Carolina Museum of Art   North Carolina Museum of Art

Až se nabažíte Muzea přírodních věd, vydejte se za uměním, a to do Muzea umění Severní Karolíny (North Carolina Museum of Art). Instituce byla otevřena v polovině 50. let 20. století a zájemcům představuje komplexní pohled na dějiny umění – od starověkého Řecka, Říma a Egypta přes renesanci a předkolumbijské umění po rané americké umění.

GPS: 35°46'57.6"N 78°38'19.6"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Pixabay.com: MarkThomas, RadioFan, Alexisrael, Mark Turner, NC Museum of Art, Alexisrael (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Jižní Karolína: Charleston – romantický závan amerického Jihu
Publikováno: 27.3.2020
Dnes se přesuneme ze středozápadu do Jižní Karolíny, konkrétně do města Charleston, kde okusíme romantický závan amerického Jihu.

USA, Severní Karolína: Raleigh – město zeleně a historie II
Publikováno: 24.4.2020
Dnešní pokračování v poznávání Raleighu začneme návštěvou dětského muzea Marbles Kids Museum, kde si určitě užijí i dospělí. Muzeum je totiž plné různých interaktivních exponátů. Například na takovém „hudebním hřišti“ TreeTunes mohou děti vytvářet různé hudební melodie a vyzkoušet si nástroje jako xylofon, bendžo, zvonky a další. V místnosti STEMOsphere děti mohou prozkoumat taje matematiky a skládat různé puzzle. V dětské zahradě se dozvědí, jak se starat o rostliny a přírodu. Třešničkou na dortu je kinosál s technologií IMAX s více než 21 metrů širokým plátnem, kde se promítají populárně naučné filmy.

USA, Jižní Karolína: Charleston – prvenství
Publikováno: 10.4.2020
Dnes navštěvujeme Charleston už potřetí. Než vyrazíme do ulic, řekneme si ještě několik zajímavostí.

USA, Jižní Karolína: Charleston – místní muzea
Publikováno: 3.4.2020
V minulém díle jsme společně prozkoumali místa odkazující na plantážnictví, které po dlouhou dobu tvořilo významný segment hospodářství amerického Jihu.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 1. 6. 2020
svátek:Laura
dnes:
pondělí 1.6.
21 °C
zítra:
úterý 2.6.
22 °C