www.infoglobe.cz » Francie – výšlap na Mont Blanc I

Francie – výšlap na Mont Blanc I

Publikováno: 21.7.2021
Nejvyšší hora Evropy – Mont Blanc – je mezi horolezci veliký pojem. Na vrchol vede více cest, ale nejčastěji je využívaná jedna z nich, tzv. normálka. A právě tu vám dnes představím. Říká se, že po této cestě je výstup na vrchol jednoduchý, ale není zadarmo. Pravdou ale je, že tato trasa je pro mnohé horolezce smrtelná. O tom, jak to tam opravdu vypadá, jsem se chtěla přesvědčit osobně, a tak jsme vyrazili.

Cesta do Francie (pod bílého velikána) trvá asi 11 hodin. Dosavadním cílem bylo městečko La Fayet, odkud jezdí zubačkový vláček Tramway du Mont Blanc pod Mont Blanc. Ten vás za neuvěřitelných 70 minut vyveze z 580 m n. m. do 2 372 m n. m. Z horní stanice se jde po svých do 3 167 m n. m. (i tento přesun dá pořádně zabrat, my ho šli 4 h), kde se nachází chata Tete Rousse a jediný možný oficiální kemp – Base Camp. Stanuje se tam přímo na kamenech, ale i tak se tam dá najít komfortní plac na nadcházející noci. V chatě je také možné přespat i si něco zakoupit, ale velké vyvařování nečekejte (nám nabídli pizzu a polévku). S nápoji zde problém není.

Base Camp

Tramway du Mont Blanc   horní stanice vláčku

Další den je dobré absolvovat aklimatizační výstup na chatu Gouter (3 815 m n. m.), která sedí na vrcholku příkrého masivu. Cesta k chatě vede přes suťoviska a přes velmi obávaný úsek Grand Couloir (stále zde padají kameny) a následně přímo vzhůru k chatě přes skály a balvany. Po většinu délky není cesta zajištěná lanem, ale úplně bezpečná není – připomíná ferratu obtížnosti B. Pro větší bezpečnost chodí lidé navázaní k sobě lanem už zde na kamenech (ideální počet na navázání jsou tři). Cesta vede přímo ke staré chatě Gouter, kde začíná bílý ráj.

pohled na Base Camp ze stěny   chata Tete Rousse a Base Camp

královna sněhu – chata Gouter

Pohled na bílou plochu je okouzlující. Cítili jsme se tam báječně a hrozně jsme se na pochod po ledovci těšili. Člověk si tam také udělá představu o začátku sněhové cesty. Mačky jsme si nevzali, a tak jsme se pomalu vraceli zase zpět dolů. Cesta nás vyloženě bavila. Na tomto úseku ročně zemřou desítky lidí, ale nám to přišlo v podstatě bezpečné (to je ale člověk vyspalý a odpočatý). O pár hodin později jsme názor změnili, protože jsme byli svědky smrtelného pádu člověka do Grand Couloiru (i z kempu je totiž čitelný pohyb lidí na stěně). Helikoptéra byla na místě do pár minut a okamžitě bezvládné tělo odvezla. Úsměvy nám ztuhly a nadšení vystřídal veliký strach. Museli jsme polknout a jít pomalu spát, před sebou jsme měli náročný den. 

noční část výstupu   svítání

Zásadní je předpověď počasí. Obecně se ví, že se musí vyjít brzy, aby se člověk vyhnul odpoledním mrakům. V den našeho výstupu nehlásili úplně ideální počasí, proto jsme vstali v 1 hodinu ráno, najedli se, udělali čaj, nasadili helmy s čelovkami, expediční boty a ve 2 hodiny vyrazili vzhůru za sněhovým dobrodružstvím. Cesta k chatě Gouter je v noci a v obuvi na led o něco náročnější, ale člověk už ji trochu zná. Po dvou hodinách cesty jsme se ocitli na okraji sněhu. Nasadili jsme mačky a vzali do ruky cepíny. Možná dobře, že (takhle pro začátek) ve tmě nevidíte srázy kolem vás. V dálce vidíte světla čelovek stoupající vzhůru k nebi, proto přesně víte, kudy máte jít.

pohled zpět na údolí

V podstatě se zde nedá ztratit, leda byste vycházeli úplně první. Nekonečné stoupání vzhůru je hrozné, opravdu hrozné. Během tohoto úseku, který považuji za psychicky jeden z nejnáročnějších, se rozednělo. Může zde nastat první problém s dechem a první problémy v odlišném tempu lidí navázaných na jednom laně. Krásný výhled na světla měst pod horou vás bude trochu konejšit. Ač musí být motivace vysoká, nevzdávejte to! Až spatříte Mont Blanc, okamžitě chytnete druhý dech. V dalším článku budeme pokračovat ve výstupu.

GPS: 45°49'57.9"N 6°51'54.7"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru II
Publikováno: 26.2.2022
V minulém díle jsme krátce zmínili, že Ženeva je sídlem mnoha mezinárodních organizací a že tu mimo jiné stojí také Palác národů, který je sídlem Spojených národů.

Francie, Burgundsko – Dijon
Publikováno: 22.12.2021
Musée des Beaux-Arts neboli Muzeum výtvarného umění je naším dalším cílem v krásném Dijonu. Minule jsme skončili v paláci Palais des Ducs a nepůjdeme od něj příliš daleko, protože ono muzeum se nachází v jeho východním křídle. Jedná se o jedno z nejstarších a vůbec nejvýznamnějších muzeí umění ve Francii. Je domovem rozsáhlých sbírek, které začínají starověkým Egyptem a končí současností. Za poměrně nízké vstupné (6 euro) se tak můžete těšit na umělecké hody, které jinde jen tak nespatříte.

Francie, departement Isere – Grenoble
Publikováno: 24.11.2021
Dnes se podíváme do Grenoble. Toto méně známé francouzské město se nachází na jihovýchodě země. Je obklopeno horami, což je jistě jeden z hlavních důvodů, proč se jedná o velmi atraktivní místo, kterému se přezdívá hlavní město Alp.

Francie – výšlap na Mont Blanc II
Publikováno: 28.7.2021
V dnešním článku si můžete přečíst, jak pokračoval náš výstup na slavnou horu Mont Blanc.

Francie: výšlap na Mont Blanc III
Publikováno: 4.8.2021
Jsme na vrcholu Evropy, na vrcholu hory Mont Blanc. Pro běžné výstupy je vrchol místem, kde si člověk sedne, odpočine a užije si výhled do okolí, to na sněhovém vrcholu opravdu nejde. Tady vydržíte jen chvilku, protože se do vás hned dá zima. Člověk si zároveň také uvědomuje, jak moc je unavený a ví, jaká to je dálka zase zpět a jak jsou některé úseky nebezpečné.

Itálie, Turín – nejen Turínské plátno I.
Publikováno: 22.12.2017
Patrně jste slyšeli jméno města v souvislosti s Turínským plátnem. Traduje se, že do něj byl krátce po svém ukřižování zahalen Ježíš Kristus. Je však významné také proto, že otisk obličeje, který je na něm patrný, údajně patří samotnému Kristu. Plátno je dlouho předmětem debat a spekulací, bylo nesčetněkrát zkoumáno, vzniklo velké množství teorií, které buď vyvracejí, nebo potvrzují jeho věrohodnost.

Itálie, Turín – nejen Turínské plátno II.
Publikováno: 29.12.2017
Dnes pokračujeme v našich procházkách po městě, které je domovem slavného Turínského plátna.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: La Norma - pohodové lyžování
Pojďte se s námi podívat do jednoho malého lyžařského střediska ve Francii. Skutečnost, že j...


Souvisejicí videa

Švýcarsko, Ženeva – město míru pod nejvyšší horou Evropy
Ženeva leží pod nevyššími vrcholky Alp a patří mezi jedno z nejlepších míst k životu na světě. Li...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Den slovanských věrozvěstů
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X