www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích - VIDEO

ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích - VIDEO

Publikováno: 14.5.2013
Pozváním do Pelhřimova na Vysočině se zároveň se přeneseme do slavného českého filmu „Vesničko má středisková“, kde Pelhřimov figuruje coby místo, kam se hostinský s bolavou páteří měl na radu doktora jet podívat na krematorium, aby věděl, do čeho jde.

Neexistující krematorium

Kdyby tam bolestí ztrápený hospodský býval byl jel, celý národ by věděl, že v Pelhřimově nikdy krematorium nestálo, nebudeme-li počítat rok 2010, kdy místní hasičský sbor během několik dní z recese „krematorium“ postavil, aby ho pak zapálil a nechal shořet. Takže scénárista Svěrák si s národem zase pěkně pohrál, ostatně jak je jeho dobrým zvykem.

Pelhřimovu, tomuhle malebnému městečku, ve skutečnosti dominuje jeho kouzelné historické jádro s rozcestníkem vyšším než městské osvětlení. Tahle obří kuriozita, která kromě jiného ukazuje také směrem k Pražskému hradu, od Pelhřimova vzdáleného víc než 200 kilometrů, vypovídá o nátuře místních. Jsou to přívětiví, otevření a podle všeho také veselí lidé, kteří si umějí užívat pohody teplého jarního dne. Stejně tak i turisté, kteří se do Pelhřimova přijeli podívat buď na neexistující krematorium, nebo na cokoliv jiného, co tohle město nabízí.

Pelhřimov

Pelhřimov rekordní a kuriozní

A věřte, že toho není málo – hned třeba muzeum rekordů a kuriozit, které sídlí v útrobách Jihlavské nebo chcete – li Dolní brány, zachované z původního městského opevnění. Má pět pater, 35 metrů a i ve svém požehnaném věku krásně zdobí pelhřimovské náměstí. Věž byla postavěna v 16. století. Ze stejného období pochází také brána Rynárecká (Horní), původně ještě s jednou menší branou a později také padacím mostem.

Pelhřimov

PelhřimovPelhřimovPelhřimov

Vousatých zastavení je ale v Pelhřimově požehnaně. Historické domy svírají prostorné náměstí, mimochodem jedno z největších v Česku, a beze slov nabízí návštěvníkům průřez snad všemi stavitelskými slohy. V pozoru a vzorně upravené tu stojí vzorky původní gotiky, secese, baroka nebo prvorepublikové architektury. Nejstarší zástavbu pelhřimovského náměstí prozrazuje podloubí – příjemný stinný prostor pod staletými domy. Podloubí náleží také domu s číslem jedna a žlutou fasádou, který nese městská radnice. Zajímavé a hodné pokochání jsou i domy se sgrafity, „psaníčky“ vrytými do omítky.

Pelhřimov - zámek

Pelhřimov - zámekPelhřimov Pelhřimov - zámek

Většina měst, má – li zámek, pak na jeho přítomnosti staví svou atraktivitu. Pelhřimov má zámek také, ale mezi všemi ostatními významnými památkami města, zas tolik nevyčnívá. Budova s červenobílou fasádou byla nejspíš součástí původního městského opevnění. Později k ní byla přistavěna solnice, sklad soli, která dnes slouží jako divadlo, a městská šatlava.

Pelhřimov - kašna s radnicí v pozadí

Historické náměstí, ale nejen to

Zapomenout nesmíme ani na kašnu, kde se nejraději zastavují děti, které láká stříkající voda ze čtyř lvích hlav, ale hlavně, co si budeme nalhávat, korunky na jejím dně. Prostřední sloupek zdobí socha svatého Jakuba. Jenže ani mimo náměstí, hlavní dějiště města, kde mají dobrou zmrzlinu a dobře vaří, se návštěvníci nudit nebudou. Krásný je také kostel sv. Víta, nejstarší ve městě, vystavený už ve 13. století, děkanský kostel sv. Bartoloměje, kostel sv. Kříže nebo kaple Panny Marie Sedmibolestné.  

Pelhřimov a okolí jsou jako stvořené k výletům. Turisté, prahnoucí po extrémech všeho druhu se můžou vydat podél říčky Bělá po stezce rekordů, ve městě navštívit muzeum strašidel nebo dokonce Pelhřimovské peklo. Konzervativní návštěvníci ocení obligátní vyhlídkovou věž, muzeum Vysočiny, návštěvu Síně Lipských nebo procházku stezkou po stavebních slozích. Milovníci hub si kolem Pelhřimova přijdou na své, stejně tak i bikeři, kteří se můžou vydat na delší inspekci tohoto jižního cípu Vysočiny.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Golčův Jeníkov – střed Česka – VIDEO
Publikováno: 10.1.2012
Něco málo přes dva a půl tisíce lidí žije ve městě s názvem Golčův Jeníkov. Na životě města to ale není znát, je poloprázdné.

ČR, Humpolec: aneb kam se odstěhoval Hliník - VIDEO
Publikováno: 7.5.2013
„Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Tak tahle věta o spolužákovi, kterého nikdy nikdo neviděl, ale jehož přítomnost se prolíná celým filmem „Marečku, podejte mi pero“ tvůrců Svěráka a Smoljaka, vynesla Humpolec do povědomí celého národa.

ČR: Hrad Kámen – kulisa na kvetoucí skále
Publikováno: 27.1.2014
Malá, nenápadná vesnička Kámen nedaleko Pelhřimova, kde žije na tři stovky obyvatel, a kterou byste po hlavní silnici projeli za dvě minuty. V jediné zatáčce se ale objeví hrad – dnes udržovaná stavba v barokně-renesančním stylu, kvůli které zastavíte na poměrně velkém parkovišti pod hradem.

ČR: Kamenice nad Lipou - moje srdeční záležitost
Publikováno: 20.1.2014
Toto malebné městečko s necelými čtyřmi tisíci obyvateli, ke kterému mám hluboký citový vztah, se nachází v Kraji Vysočina, v okrese Pelhřimov.

ČR: Žirovnice – muzeum knoflíkářství
Publikováno: 6.1.2014
Město Žirovnice se nachází v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina a žije zde přibližně 3 000 obyvatel. Z hlediska turistického a geografického patří do širší oblasti Českomoravské vrchoviny.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO
Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.

ČR, ZOO Jihlava – svět zvířat jako na dlani
Publikováno: 4.9.2012
Jihlavská zoologická zahrada leží v přírodním areálu malebného údolí řeky Jihlávky, v blízkosti historického centra města (asi 10 minut pěší chůze). Útulným prostředím i menší rozlohou láká k rodinným procházkám I ke školním či turistickým výletům.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad řekou Sázavou
Publikováno: 14.7.2016
Během jednoho dne můžete navštívit tři klenoty nacházející se při řece Sázavě. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: hrad Kámen
Na členité skále poblíž Pelhřimova byl v polovině 13. století vystavěn gotický hrad, který se po ...


Souvisejicí videa

ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích
Pelhřimov je příkladem jednoho z mnoha krásných měst kraje Vysočina. V městě známém též jako míst...

ČR, Humpolec: aneb kam se odstěhoval Hliník
Humpolec je město ležící v Pelhřimovském okrese v kraji Vysočina asi v polovině cesty mezi Prahou...

ČR: Jihlava - na návštěvě v místní ZOO
Pojďte se s námi na chvilku podívat do jihlavské Zoo, kde chovají téměř 200 druhů exotických zvíř...

ČR: Golčův Jeníkov - na hranici s Vysočinou
Golčův Jeníkov je menší město tvořící hranici s regionem Vysočina, ale také střed Česka. Dnes tam...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C