www.infoglobe.cz » ČR: Žirovnice – muzeum knoflíkářství

ČR: Žirovnice – muzeum knoflíkářství

Publikováno: 6.1.2014
Město Žirovnice se nachází v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina a žije zde přibližně 3 000 obyvatel. Z hlediska turistického a geografického patří do širší oblasti Českomoravské vrchoviny.

Zajímavostí tohoto městečka je malý zámecký pivovar. Byl vystavěn za vlády Vencelíka z Vrchovišť a pivo se v něm vařilo až do roku 1865. Poté plnil úlohu hostince, sokolovny a část objektu sloužila žirovnickým k bydlení. V roce 2007 se podařilo místnímu zastupitelstvu získat finanční prostředky pro obnovu někdejšího pivovaru, a tím chátrající objekt zachránit před likvidací. Dnes je z něj nové Muzeum knoflíkářství, kde můžete nahlédnout do perleťářské dílny z konce 19. století. Naleznete zde desítky ručně vyrobených knoflíků, šperky, perleť a další předměty, které město proslavily.

zámek Žirovnice

Průkopníkem perleťářství (1863) byl Josef Žampach. V roce 1883 napočítali v městečku 300 soustruhů, neboť perleťářstvím se zde živilo mnoho mistrů, dělníků a učňů. Výrobu se slibnou budoucností přerušila první světová válka. Mimo historie knoflíkářství zde najdete i expozici šicích strojů pro domácnost, krejčovské dílny, dílny pro obuvníky, čalouníky, kloboučníky a kožešníky. Svůj prostor tu má i malá expozice o vaření piva.

znak Zirovnice

Historie zámku

Přesné datum původního vzniku hradu není znám. První písemná zmínka je v listině Oldřicha z Hradce z roku 1358. Krátce vládl Žirovnici i Oldřich z Ústí, pocházející ze stejného rodu Vítkovců. Páni z Hradce jsou tedy považováni za zakladatele tohoto hradu. Hrad byl prodán Vencelíkům z Vrchovišť, kteří na podzim roku 1485 začali se stavebními úpravami. Dodnes Vencelíka proslavují hlavně fresky, jimiž je tento zámek znám. V září roku 1492 byl Václav Vencelík povýšen na říšského pána a dostal i erb – stříbrného jednorožce v modrém poli, který je nyní znakem města Žirovnice. V současné době je rozsah fresek na žirovnickém zámku označován za největší v celé České republice. Konečnými správci zámku a celého panství byli Šternberkové. Poslední z rodu pak prodal zámek městu ve značně zchátralém stavu.

 Žirovnice

Žirovnice je vyhledávaným rekreačním místem, kde je možnost kulturního, společenského a sportovního vyžití. Kulturní památka na Havlíčkově náměstí - novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba, jehož hodinová věž byla v roce 2008 opláštěna měděným plechem a zakončena pozlaceným křížem, pořádá pravidelné hudební a jiná společenská setkání.

 kostel sv. Filipa a Jakuba

Pro vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky je vytyčená naučná stezka „Pamětihodnosti Žirovnicka“, jejíž délka je cca 24 km (asfaltová část 13 km, prašná 11 km). Začátek a konec je totožný a vede: Žirovnice-Popelín-Vlčetín-Štítné-Stranná-Metánov-Žirovnice.

ŽirovniceDalší nedalekou kulturní památkou (asi 3 km) severozápadně od města Žirovnice je kostel sv. Bartoloměje v barokním slohu ve vesničce Stranná. V polovině 13. století býval nejstarším a největším farním svatostánkem v okolí.

 

Text: Martina Francová

Foto: wikipedia.org: cs:ŠJů, Unknown, Libor, cs:ŠJů, Harold, cs:ŠJů, Packa, PackaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Počátky - rodiště Otokara Březiny
Publikováno: 1.2.2013
V krásné Vysočině se nachází městečko, které můžete navštívit při toulkách krajem.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad řekou Sázavou
Publikováno: 14.7.2016
Během jednoho dne můžete navštívit tři klenoty nacházející se při řece Sázavě. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích - VIDEO
Publikováno: 14.5.2013
Pozváním do Pelhřimova na Vysočině se zároveň se přeneseme do slavného českého filmu „Vesničko má středisková“, kde Pelhřimov figuruje coby místo, kam se hostinský s bolavou páteří měl na radu doktora jet podívat na krematorium, aby věděl, do čeho jde.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO
Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.

ČR, ZOO Jihlava – svět zvířat jako na dlani
Publikováno: 4.9.2012
Jihlavská zoologická zahrada leží v přírodním areálu malebného údolí řeky Jihlávky, v blízkosti historického centra města (asi 10 minut pěší chůze). Útulným prostředím i menší rozlohou láká k rodinným procházkám I ke školním či turistickým výletům.

ČR: Kamenice nad Lipou - moje srdeční záležitost
Publikováno: 20.1.2014
Toto malebné městečko s necelými čtyřmi tisíci obyvateli, ke kterému mám hluboký citový vztah, se nachází v Kraji Vysočina, v okrese Pelhřimov.

ČR: Hrad Kámen – kulisa na kvetoucí skále
Publikováno: 27.1.2014
Malá, nenápadná vesnička Kámen nedaleko Pelhřimova, kde žije na tři stovky obyvatel, a kterou byste po hlavní silnici projeli za dvě minuty. V jediné zatáčce se ale objeví hrad – dnes udržovaná stavba v barokně-renesančním stylu, kvůli které zastavíte na poměrně velkém parkovišti pod hradem.

ČR: Kamenice nad Lipou - město prastarého stromu
Publikováno: 29.3.2013
Čtyřtisícová Kamenice nad Lipou je součástí pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Město leží při řece Kamenici ve výšce 563 m n. m.


Souvisejicí videa

ČR, Pelhřimov: stezkou po stavitelských slozích
Pelhřimov je příkladem jednoho z mnoha krásných měst kraje Vysočina. V městě známém též jako míst...

ČR: Jihlava - na návštěvě v místní ZOO
Pojďte se s námi na chvilku podívat do jihlavské Zoo, kde chovají téměř 200 druhů exotických zvíř...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C