www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Kamenice nad Lipou - město prastarého stromu

ČR: Kamenice nad Lipou - město prastarého stromu

Publikováno: 29.3.2013
Čtyřtisícová Kamenice nad Lipou je součástí pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Město leží při řece Kamenici ve výšce 563 m n. m.

ZámekDějiny Kamenice nad Lipou

Na začátku našeho článku se stručně podíváme na původ této obce. Před tím, než samostatná Kamenice nad Lipou vůbec vznikla, stál zde hrad. Osada se pak postupně vytvořila v jeho okolí tím, že se zde postupně začali usazovat lidé. O obci se poprvé dozvídáme z písemných dokladů z roku 1267, kdy patřila k hradu. Prvními majiteli kamenického panství, o kterých víme, je rod Benešovců, z nichž nejvýznamnější byl Dobeš z Bechyně, který ve své době působil jako rádce Karla IV. Dále po sobě zanechal památku v podobě kaple sv. Máří Magdaleny s poustevnou na kopci Bradlo a špitál, kde se pečovalo o zchudlé obyvatele.

Pošta

Současnost

V současné době se Kamenice nad Lipou řadí spíše k menším českým obcím, obývá ji o něco málo více než 4000 lidí. Jakousi menší zvláštností je velice čistá a kvalitní pitná voda, která je přiváděna z místních lesů a není nutné ji vůbec chlorovat. Pokud se do města vydáte, obchody se zbožím hledejte hlavně v centru, kde se nachází také cukrárna - vítaná zastávka pro malé děti. Po náležitém posilnění můžete prozkoumávat okolí tím, že se vydáte například na naučnou stezku Vítězslava Nováka, která spojuje zámek (popsaný níže) s myslivnou Johanka. Na stezce projdete také kolem zámeckého rybníka, u nějž rostou vzácné rostliny (např. srstnatec májový), uvidíte také starý lesopark Hamerka, bývalou Rudolfovu pilu nebo se můžete spatřit mohutné staleté stromy v Modřínové aleji.

Hřbitov

Pokud hovoříme o Kamenici nad Lipou, za zmínku stojí místní ochotnické divadlo, které má více než století dlouhou tradici. V současnosti jeho členové hrají jednu hru ročně a v jejich repertoáru se objevily hry jako Perly panny Serafínky a Neočekávaný host. Vůbec nejúspěšnější hrou byla Muziky, muziky. Ochotníci působí také mimo divadelní rámec - spolupracují s místním kulturním domem a pořádají akce pro seniory.

Jestliže se tedy do města rozhodnete vydat a budete tu chtít strávit alespoň jednu noc, je možné si vybrat z vcelku široké škály ubytovacích zařízení od hotelů po pensiony. Ve městě nechybí samozřejmě také řada hospod a restaurací, které najdete například u nádraží. Kamenice nad Lipou

Památky

Zámek

Dnešní zámek byl původně hrad postavený ve 13. století, jenž byl v 16. století přestavován. Roku 1839-1842 nechal Jakub Rudolf Geymüller provést klasicistní přestavbu, během níž zámek ztratil svůj renesanční charakter. K zámku patří také anglický park, jehož součástí je přibližně 800 let stará lípa, která dala Kamenici její název. V současné době se v jižním křídle zámku nachází Městské muzeum, které nabízí zajímavou stálou expozici nazvanou Muzeum pro všechny smysly, která chce originálním způsobem přiblížit historii města a návštěvníky aktivně zapojit do prohlídky.Parní vlak na nádraží 

Kostel všech svatých 

Pochází z počátku 13. století. Za dobu své existence kostel čtyřikrát vyhořel (1560, 1721, 1794 a 1819), přičemž poslední požár byl ze všech nejničivější, byla při něm poškozena kostelní věž. Stavba však byla postupně rekonstruována. 

Hřbitov Bradlo a kaple sv. Máří Magdaleny 

Kaple byla postavena jako otevřená stavba na osmistěnných základech roku 1348, avšak v rocMěstský znake 1595 byla zazděna. Rod Geymüllerů nechal pod kaplí zřídit hrobku, která je zakryta více než tunu vážící železnou deskou. Hřbitov, na kterém se začalo pohřbívat v 18. století, je pak považován za jeden z nejkrásnějších ve střední Evropě.

Kamenická lípa

Nejstarší z kamenických lip, která dala městu část jeho jména, byla zasazena roku 1248. V roce 1824 byla její koruna zasažena bleskem, takže z ní dnes zbývá pouze torzo kmene se dvěma přízemními větvemi s rozpětím 36 metrů.

 

Ve městě se každoročně pořádají různé kulturní akce. Mezi ně patří například Hračkobraní nebo Slavnosti města a v létě se tradičně koná Kamenický maraton horských kol. Kamenice nad Lipou je zajímavá také pro děti, protože je součástí Pohádkového království Zdeňka Trošky, jehož účelem je propagovat místní pohádkové bytosti a v širším smyslu také sdružovat lidi, kteří mají rádi turistiku, muzea a podobně. Pohádkové království má dokonce vlastní mapu, pas a další zajímavé suvenýry.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia -  Packa 1 ,Packa 2, Packa 3, cheva 1 cheva 2,Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Žirovnice – muzeum knoflíkářství
Publikováno: 6.1.2014
Město Žirovnice se nachází v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina a žije zde přibližně 3 000 obyvatel. Z hlediska turistického a geografického patří do širší oblasti Českomoravské vrchoviny.

ČR, Lužické hory: výlet k vrcholům
Publikováno: 2.12.2013
Nejvyšší vrcholky Lužických hor sice nedosahují ani 800 m n. m., přesto dokáží uchvátit svou čistou přírodou a otevřenými výhledy do severočeské a saské krajiny. Malá rozloha pohoří navíc zvídavému turistovi umožňuje projít maximum zajímavých míst během jediného dne.

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nic a všechno - VIDEO
Publikováno: 12.6.2012
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, u mnohých zatím neobjevený, půvab – Radobýl. A Kamýk, hradní zřícenina, která nabízí dokonalý výhled po kraji.

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Publikováno: 10.9.2011
Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy. Město má v současnosti necelých 3500 obyvatel.

ČR: Počátky - rodiště Otokara Březiny
Publikováno: 1.2.2013
V krásné Vysočině se nachází městečko, které můžete navštívit při toulkách krajem.

ČR: Úsov - město u významného hradu
Publikováno: 1.7.2011
V Olomouckém kraji leží město, které kdysi bylo významné pro svůj přilehlý hrad.

ČR: Trojský zámek - baroko pod vinicí sv. Kláry - VIDEO
Publikováno: 10.4.2012
Pražská Troja zůstává jednou z nejžádanějších rezidenčních oblastí. Trojský zámeček, obklopený vinicemi Sv. Kláry, je její významnou dominantou.

ČR: Oslavany - důlní město
Publikováno: 10.6.2011
Toto menší jihomoravské město se může pyšnit zámkem, v jehož útrobách se návštěvníci dozvědí o dějinách města, ke kterému patří.

ČR: Červený Kostelec
Publikováno: 11.2.2011
Město Červený Kostelec leží ve východním podhůří Krkonoš, uprostřed regionu Náchodsko-Trutnovsko, v Královéhradeckém kraji ve východních Čechách. Na rozloze 2405,59 ha zde žije 8500 obyvatel. Červený Kostelec sousedí s Hronovem, Náchodem, Českou Skalicí, Úpicí a Rtyní. Malebná krajina Podkrkonoší s lesy a rybníky Špinka a Brodský je velkým lákadlem pro početné turisty.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO
Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.

ČR, Horky nad Jizerou: venkov se vším všudy - VIDEO
Publikováno: 12.3.2013
Horky nad Jizerou je vesnička, kde kolem řeky Jizery žije asi 450 lidí, a kde si jeden s druhým tyká, lze říci s nadsázkou. Pravá nefalšovaná se všemi vůněmi venkova, řekou, jezem starými staveními, a čerstvým vzduchem.


Souvisejicí videa

ČR, Ctěnice: umění kovářských mistrů
Přichystali jsme pro vás krátký dokument o starém kovářském řemesle. V jezdeckém klubu Ctěnice sv...

ČR, Beroun: po stopách historie
Beroun je město plné historie ležící asi 30 kilometrů na jihozápad od Prahy. Žije tam bezmála 19 ...

ČR, Kladno: Průmysl převálcovaný hokejem
Přijměte naše pozvání na krátkou prohlídku historického jádra Kladna a místního zámku. Pojďte se ...

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství
Pojďte s námi okouknout nejstarší kostel v Česku – Budeč. Jeho jádro bylo vystavěno už v 11....

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička
Pojďte se s námi vypravit do pohádky, respektive do vesnice, jejíž název je synonymem pohádek a u...

ČR, Benešov: romantika kousek od Prahy
První písemná zmínka o městě pochází již z roku 1219, Jan Žižka zde vypálil klášter, sídlili zde ...

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Přinášíme malý pohled na město, které založil král Přemysl Otakar II., a jemuž se říká "brán...

ČR, Lipnice nad Sázavou: hradní gigant
Lipnice je městečko nedaleko Humpolce a Havlíčkova Brodu známé především díky stejnojmenné hradní...

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole
Jihlava - město, kde žije víc než 50 tisíc obyvatel je známé jako centrum Kraje Vysočina, ale tak...

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchově kraji
Jen asi čtvrtina zbyla z hradu, který se kdysi tyčil na Jestřebím, obce ležící nedaleko Máchova j...

ČR, Hazmburk – České středohoří jako na dlani
Zřícenina hradu Hazmburk, ležícího v obci Klapý nedaleko Libochovic, je jedním z nejromantičtější...

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika
Podzemí klatovského jezuitského kostela zasvěceného Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignác...

ČR, Mnichovo Hradiště – zámek: sídlo Valdštejnů
Mnichovo Hradiště je vstupní branou do Českého ráje. Tohle, na první pohled nenápadné městečko, s...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 12. 2019
svátek:Albína
dnes:
pondělí 16.12.
4 °C
zítra:
úterý 17.12.
3 °C