Plzeňský kraj - Česká republika

Na mapě ho najdeme na jihozápadě České republiky. V kraji schází města střední velikosti a přirozeným centrem všeho soustředění v regionu je město Plzeň, které je ve světě proslavené výrobou plzeňského piva.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

ČR, Šumava – ráj nejen pro běžkaře
Publikováno: 21.1.2022
Pokud rádi běžkujete, věřte, že právě Šumava je tím pravým místem, kde si můžete vychutnat aktivní pohyb. Tamní krajina je nejen krásná, ale svým reliéfem s pozvolnými stoupáními a dlouhými mírnými sjezdy je v zimě vhodná právě pro běžecké lyžování. Pokud nehodláte brázdit šumavské trasy závodním tempem, můžete se během svých vyjížděk kochat nádhernou přírodou a pochutnat si na místních specialitách. Pro ilustraci uvádím několik tipů na zajímavé výlety, které jsem podnikla s přáteli v oblasti kolem Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

První z nich jsme začali na parkovišti na Pláních a naším vytyčeným cílem byla Horská Kvilda. Počasí nám docela přálo, tak jsme nasadili lyže a vydali se z Plání směrem na Churáňov po značené a upravené cestě pro klasiku i bruslení. Za chvíli jsme již míjeli okraj lyžařského areálu Kobyla, kde se nabízí první občerstvení v bistru na vrcholu sjezdovky. Po krátké zajížďce k rozhledně Churáňov jsme pokračovali původním směrem. Na rozcestníku V Polci jsme odbočili západním směrem na Churáňovský vrch a brzy jsme se připojili na Šumavskou magistrálu.

Horská Kvilda   běžkařský areál na Churáňově

Protože nebyl závodní den, sjeli jsme se také podívat na lyžařský areál Zadov a vyzkoušeli jsme si i závodní tratě. Stoupání i sjezdy byly trochu náročnější, než se nám podařilo dorazit na Zlatou Přilbu, kde jsme se opět připojili na běžkařskou magistrálu. Na Ranklovské rovině byla možnost zkrátit si cestu přímo po magistrále na Horskou Kvildu, ale my jsme pokračovali ještě směrem ke Třem jedlím, kde se mimo jiné nachází odbočka na zaniklou osadu Ranklov a pamětní místo na zdejšího rodáka Seppu Rankla, (vlastním jménem Josef Klostermann z Ranklova). Josef měřil údajně 210 cm a byl pravděpodobně předkem spisovatele Karla Klostermanna – stal se předlohou pro jednu z jeho románových postav v knize „V ráji šumavském“. Od Tří jedlí jsme pokračovali po rovince k bývalé sklářské osadě Zhůří a odtud již na Horskou Kvildu. Svůj výlet jsme zakončili občerstvením v hotelu Rankl.

Horská Kvilda   Horská Kvilda

Druhý den jsme vyrazili z Filipovy Huti s cílem dorazit větší či menší oklikou přes Modravu do Srní. Protože nám přálo počasí, vydali jsme se směrem na Ptačí nádrž. Stoupání nebylo náročné, ač bylo proloženo rovinkami a mírným sjezdem. U Ptačí nádrže jsme se napojili na Šumavskou magistrálu a pokračovali jsme po ní směrem k rozcestí Na Ztraceném. Kdo měl zájem, udělal si ještě zajížďku na vyhlídkové místo Březník.

informační tabule u Březníku   cesta z Filipovy Huti

Od rozcestí Na Ztraceném už nás čekal pozvolný sjezd podél Modravského potoka až na Modravu. Po příjezdu na Modravu jsme nemohli bez povšimnutí minout Muzeum Dřevák a nedávno otevřený pivovar Modrava – Lyer se stylovou hospodou. Po občerstvení jsme se vydali dál příjemnou cestou podél Roklanského potoka a Rybárenské slati směrem na Javoří pilu (v těchto místech vede souběžně s Šumavskou magistrálou i široká cesta pro pěší). Na rozcestníku u Javoří pily jsme uhnuli směrem k Tříjezerní slati. Po kratším stoupání nás od rozcestníku Pod Oblíkem čekal opět sjezd (zkraje trochu prudší) až na Hakešickou cestu, vystřídaný dlouhou rovinou s mírným klesáním podél proudu Vchynicko-Tetovského kanálu. Na rozcestí Pod Kostelním vrchem jsme pak už odbočili severně a za chvíli jsme dorazili do Srní. Na odpočinek jsme si vybrali malý místní pivovar s penzionem U Zlatého Srnce, kde jsme nabrali síly.

příjezd od Modravského mostu do Modravy   Filipova Huť – okolí

Další den jsme se rozhodli vyrazit na okruh kolem Prášil s cílem navštívit jezero Laka. Nejprve nás čekala poměrně příjemná cesta proti proudu Prášilského potoka k Frantovu mostu, stoupání pak bylo náročnější. Na rozcestníku Gsenget, který je příznačně opatřen i tabulkou s unikátním kódem pro snadné určení polohy v terénu při případné záchraně turistů, jsme se občerstvili z vlastních zásob a pokračovali ve výstupu dál. Minuli jsme zbytky osady Horní Ždánidla a konečně u Zlatého stolečku jsme dosáhli vrcholu. Potom už nás čekal příjemný sjezd, během kterého jsme museli být pozorní, abychom neminuli odbočku k jezeru. Bohužel se zhoršilo počasí, takže jsme sice odbočku nepřehlédli, ale jezero Laka se nám nemohlo v mlze předvést v celé své kráse. Od jezera většina pokračovala v pozvolném sjezdu směrem k Hůrce, kde jsme se napojili na Šumavskou magistrálu a po ní sjeli do Prášil. Dobrodružnější lyžaři pokračovali od jezera Laka vyšlapanou lyžařskou stopou po červené a žluté turistické značce a na tzv. Ruskou křižovatku, odkud pak sjeli k Hůrce již po upravené široké lyžařské cestě. V Prášilech jsme se pak zastavili v hostinci U Michala a v cukrárně Pampeliška.

příjezdová cesta k Srní

Na cestě z Filipovy Huti   Šumavská magistrála – podél Roklanského potoka

Poslední den našeho pobytu jsme kvůli zhoršení kvality sněhové pokrývky v níže položených lokalitách vyrazili opět na Modravu s cílem dojet na Kvildu. Unavenější z nás se vydali nejkratší cestou přes Filipovu Huť a odtud zkratkou pod Březovou horou rovnou na Kvildu nebo po Šumavské magistrále přes Horskou Kvildu. Ostatní zvolili trasu sice rovněž po Šumavské magistrále, ale proti proudu Modravského potoka – směrem k Ptačí nádrži a odtud dlouhým stoupáním až na Černou horu.

Modravské slatě

Modrava   Modravský potok – podél cesty k rozcestí Na Ztraceném

Závěrem mohu jen říct, že návštěvu Šumavy v zimě vřele doporučuji. Je zde stejná kvalita služeb jako v Jizerských horách nebo v Krkonoších, k tomu nádherná příroda s odlišným rázem. A je tu výrazně méně turistů.

GPS: 49°03'23.2"N 13°33'22.8"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová


Souvisejicí články

ČR: Objevte kouzlo horských magistrál
Publikováno: 15.3.2022
Zima nás stále neopouští, a proto se stále vyplatí vyrazit na lyže. Pro všchny milovníky bílé stopy se tak naskýtá možnost zdolávat desítky kilometrů upravovaných lyžařských běžeckých tratí s množstvím odboček k dalším zajímavým místům.

ČR: Zimní výlet na běžkách – Praha, druhý nejvyšší vrchol Brd
Publikováno: 20.2.2021
Praha je oblíbeným brdským turistickým cílem, výšlap na tento kopec lze spojit i s výletem na dalším blízké vrcholy například Malý Tok či Hradiště. Velkou výhodou je, že jakmile se vyšplháte na Prahu, dosáhnout dalších zajímavých míst v okolí už pro vás bude snadné.

ČR: 5 zimních tipů na výlety do přírody – VIDEO
Publikováno: 14.1.2022
Láká vás turistika v zimě? Dnes vám představíme 5 míst, která se rozhodně vyplatí navštívit. Na své si tu přijdou jak lyžaři, tak i turisté. Nechte se unést mrazivou atmosférou i kouzelnými výhledy.

ČR, Javorná na Šumavě: Unikátní kostel a základna pro výlety – VIDEO
Publikováno: 21.5.2019
Na rozhraní CHKO Šumava a přírodního parku Kochánov najdete hned u hlavní silnice z Klatov na Železnou Rudu vesničku jménem Javorná. Zastavte se na chvíli u zdejšího kostela sv. Anny s unikátními věžemi krytými šindelem, nebo Javornou rovnou využijte jako skvělou základnu pro pěší i cyklovýlety po okolí.

ČR, kaple svatých Andělů Strážných – poutní místo shlížející na Sušici
Publikováno: 31.10.2019
Ať už přijíždíte do Sušice z jakéhokoli směru, vrch Stráž s kaplí svatých Andělů Strážných nelze přehlédnout. Spolu se Svatoborem patří k nezaměnitelným dominantám tohoto pošumavského města.

ČR, Přední Výtoň – nejlepší dovolená
Publikováno: 5.12.2019
Nejvýše položený hrad v Čechách, největší vodní plocha v Čechách, největší národní park v Čechách, největší síť cyklostezek a cyklotras v Čechách a možná i nejlepší aktivní dovolená v Čechách.

ČR, Zavírka – zimní výlet na běžkách
Publikováno: 21.1.2021
Zavírka sice výškově zaostává za nejvyššími brdskými vrcholy, díky výhodné poloze poblíž Skelné Huti a Pilské vodní nádrže je ale ideálním místem i pro kratší zimní výlet na běžkách.

ČR, Krušné hory: Cínovec – Krušnohorskou magistrálou
Publikováno: 28.1.2021
Běžkování je z důvodu uzavření center pro sjezdové lyžování a snowbording letos zimní aktivitou číslo jedna. Oblíbené Jizerské hory však již praskají především o víkendech ve švech. Kam ale ještě vyrazit si pěkně zaběžkovat? Nabízejí se třeba Krušné hory.

ČR, Jizerské hory – běžkařská sezona
Publikováno: 11.2.2021
Sjezdové lyžování či snowboarding nás letos asi nečeká, ale i běžky nabízejí v těchto časech skvělé zpestření. Dnes vyrazíme do Jizerských hor. Podmínky na běžkování jsou skvělé, stopy krásně připravené.

ČR: Churáňov: za Karlem Klostermannem
Publikováno: 14.6.2018
Jedno z neoblíbenějších lyžařských středisek Šumavy je zajímavé i v létě. Je ideálním výchozím místem pro poznávání okolí.

ČR, Šumava - Kvilda
Publikováno: 30.3.2013
Malá horská obec s dávnou historií rýžování zlata, kterou procházela obchodní Zlatá stezka. Dnes celoročně navštěvované rušné turistické centrum. Území slatí, smíšených lesů a okolních obcí vytváří oblast zvanou Kvildsko, kde v krajině chladného podnebí, s polohou více jak 1000 metrů nad mořem, přesto najdete mnoho vzácných druhů vegetace.

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 25.12.2021
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí
Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 8.1.2022
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 1.1.2022
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikováno: 29.12.2013
Mezi oblasti, které nás přitahují svou krásou, patří i šumavské Povydří, kterým kdysi procházela Zlatá stezka – významná obchodní cesta spojující Podunají a české země. Jedním z míst, kde po celodenním pochodu karavana nocovala, a soumaři nabírali nové síly, byla Turnerova chata (Turnerhütte).

ČR, Šumava: Stožec – jen kousek od „západního" Německa
Publikováno: 6.4.2013
Národní park Šumavy od Plzeňského kraje začíná právě touto příhraniční obcí s dřevařskou minulostí. Její okolí tvoří kopce a vrchy, s nejvyšším vrchem Stožec (1065 m n. m.). Tam také kdysi stával obranný hrad, z kterého se mnoho nedochovalo. Obcí křižuje železnice (od roku 1910) a Studená Vltava.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2017
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Česká republika

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X